logo

04 Aralık 2015

Zihinsel Özürlüler Federasyonu Dünya Engelliler Günü’nü Kutladı

Artvin Engelliler Derneği’nin de üyesi olduğu Zihinsel Özürlüler Federasyonu’ndan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne ilişkin açıklamalar yapıldı.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlayan Zihinsel Özürlüler Federasyonu basın açıklaması yaptı.

Artvin Engelliler Derneği’nin de üye olduğu Zihinsel Özürlüler Federasyon’u yaptığı açıklamada engelli olmanın getirdiği dezavantajların ortadan kaldırılması için herkesin duyarlı olmaları ve farkındalık oluşturmak amacıyla çalışma yapılması gerektiğini vurgulayarak açıklamalarda bulunuldu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ya engelsizsiniz ya da engel sizsiniz. Ya ümitsizsiniz. Ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz. Ya da çare sizsiniz.” Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Dünyanın en büyük azınlık grubu olan ve dünya nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan engelli bireylerin topluma kazandırılması, insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanabilmesi, bu konuda toplumsal “Farkındalık” yaratılabilmesi açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Ülkemizde engelli birey oranı yaklaşık olarak yüzde 12’dir ve zihinsel engellilerin bu gruptaki yeri azımsanmayacak orandadır. Engellilik, doğuştan olabildiği gibi iş kazaları, ev kazaları, trafik kazaları, savaşlar, terör olayları, hastalıklar, deprem ve benzeri yıkım olayları gibi birçok çevresel etmen ile sonradan da görülebilir. Öyleyse; “engel bir hastalık değildir, bireyin diğerlerinden farklı bir özelliğidir, kişi kader kurbanı değildir”. Bazı “engeller” bu bireyleri diğerlerinden “farklı” kılar. Bu farklılığın ve alışılmamış özelliklere sahip olmanın toplumdaki yansıması “ayrımcılık” olarak karşımıza çıkar. Ayrımcılık, hem engelli birey hem de bireyin ailesi için aşılması gereken en önemli engeldir. Yeti kaybı bireyi toplumdan uzaklaştırır. Toplumun da acıyan, dışlayan tutum ve davranışları engelli bireyin topluma eşit bireyler olarak katılımını önler. Sebep olduğu yeti kaybında zamanla bazı iyileşmeler görülse de engellilik, yaşam boyu devam eden, kalıcı, bireyin ve bakım verenlerin yaşam kalitesini düşüren, tıbbi bakım ve rehabilitasyon giderlerini artırarak olumsuz sosyo-ekonomik etkide bulunan bir durumdur. Zihinsel engelli bireylerin topluma kazandırılması yolundaki en önemli yardımcı üyeler “ailelerdir”. Engelli çocuklarına destek olabilmeleri için önce ailelerin psiko-sosyal, duygusal, ekonomik olarak desteklenmesi, bilgilendirilmesi ve geleceğe yönelik gereksinimlerinin karşılanması gereklidir. Bu nedenle, tıbbi tedaviye ek olarak eğitim, rehabilitasyon, bakım hizmetlerinin güçlendirilmesi çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki, her insan ya da her insanın bir yakını, hayatının bir döneminde kalan yaşamını engelli olarak sürdürmek zorunda kalabilir Bu açıdan bakıldığında “engelli olmak” senin, benim, hepimizin toplumsal yarasıdır. Bu yaranın olabildiğince zararsız hale getirilebilmesi için engelli bireylere acımak yerine, bilincimizi doğru bir şekilde oluşturmamız ve başkalarını da bilinçlendirmemiz en yararlı yol olacaktır.

Zihinsel Özürlüler Federasyonu olarak, 3 Aralık Engelliler Gününün, farkındalık günü olarak özenle, önemle her yıl hatırlandığı gün olması dileğiyle, tüm engelli bireylerimizin ve ailelerinin engelliler gününü kutlarız “ifadelerine yer verildi.

Federasyonun açıklamalarının son bölümünde “İkimiz de eşitiz. Engelim senden tek farkımdır”. “Eğer yürüdüğünüz yolda güçlük ve engel yoksa bilin ki o yol sizi bir yere ulaştırmaz” ifadeleri kullanıldı.

Share
1786 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?