logo

Zeytincik Köyü Afetzedelerine Acil Destek

 

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’dan geçtiğimiz günlerde önemli bir bölümü yanan Zeytincik Köylülerinin dertlerini giderecek çalışma. Artvin Milletvekili Kışla, Yusufeli Zeytincik Köyü’ndeki yangın afetiyle ilgili olarak 100 Bin TL Acil Afet Fonu’ndan yardım yapıldı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “ Yusufeli-Zeytincik Köyünde meydana gelen yangın afetinde zarar gören hemşerilerimizin acil ihtiyaçlarının karşılanması için Başbakanlık tarafından 100.000,00 TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

Tek tesellimizin can kaybının olmadığı yangında yanan konut ve ahırlar Afet kapsamına alınmış olup hasar tespit çalışmaları hızla sonuçlandırılarak gerekli her türlü yardım ve destek sağlanacaktır.

Hemşerilerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimle selam, sevgi ve muhabbetlerimi sunar Cenab-ı Hak’tan sabırlar dilerim” ifadelerine yer verildi.

Artvin’de Bir Köy Komple Yanmıştı

Yusufeli ilçesindeki 23 Şubat 2014 tarihinde gece geç saatlerde Zeytincik köyünde çıkan yangında cami ve köy odası ile 22 ev kullanılamaz hale gelmişti.

İlçeye bağlı 35 haneli Zeytincik köyünde, sabaha karşı İsmail Pala’ya ait boş ahşap evde yangın çıkmıştı. Kısa sürede büyüyen yangının çevreye sıçraması sonucu cami ile köy odası ve 22 ev yanarak kullanılamaz hale gelmişti.

Meydana gelen yangında ihbarı değerlendiren Yusufeli jandarma ekipleri Yusufeli belediyesi itfaiye ekipleriyle kısa sürede olay yerine intikal etmişlerdi. İlk müdahaleyi yapan ekipler yetersiz kalınca Yusufeli Jandarma Komutanlığı yetkilileri çevre ilçelerden ve Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekiplerinden yardım istemişlerdi. Yusufeli Jandarma Komutanlığı ekipleri köy sakinleriyle birlikte köylülerin hayvanlarını ve eşyalarını kurtarmaya yardım etmiştiler. Bunun yanı sıra bir evde mahsur kalan 75 yaşında bir kişi jandarma ekipleri tarafından başarılı bir operasyonla kurtarılmıştı. Şavşat, Ardanuç, Borçka, Yusufeli belediyeleri itfaiye ekipleri, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ve özel bir şirket personeli ile vatandaşların müdahale ettiği yangın kontrol altına alınmıştı.

Yangının ardından ilk olarak Artvin Valisi Kemal Cirit olay yerine gitmiş ve yangından oluşan yaraların sarılması için devlet olarak ellerinden geleni yapacaklarını söylemişti. AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla’da yangın sonrasında yaptığı açıklamada Acil Afet Fonu’ndan destek isteyeceklerini ve yaraların sarılması için ilk etapta önemli miktarda yardım yapılması için girişimlere başlayacağını ifade etmişti.

Bugün verilen söz tutularak yangında büyük çapta maddi zarara uğrayan vatandaşların yaraları bir nebze olsun sarılmış oldu.  Vekil Kışla, konuyla ilgili ek fon daha ayırmak için girişimlerin sürdüğünü de ifade etti.

Share
1445 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?