logo

reklam

Yüzde 80’i Bitmiş Bir Yolun Yıkılmasını İsteyen Zihniyet


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’de son ayların en güncel konusu hiç kuşku yok ki Artvin Şehir Merkezi Yeni Giriş Yolu mevzusudur. Henüz yolun nasıl bir yol olacağını hayal edemeyenler yola ucube gözüyle bakarken AK Parti’ye yakın kesimler ise ayrıntılara bakmaksızın yolu savunuyorlar. Açık söylemek gerekirse şehrimizdeki insanların büyük bir bölümü yol hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktalar.

Geçtiğimiz günlerde yazdığım bir yazıda yeni giriş yoluna ‘Ucube’ diyen zihniyeti eleştirmiş idim. O yazımda yaptığım eleştiriler körü körüne bir inancın sonucunda yapılmış eleştiriler değildi. Yola ‘Ucube’ diyen zihniyetin öncelikle geçmişe bir dönerek doğru tespitlerde bulunduktan sonra yol hakkında olumsuz yorumlarda bulunsalardı belki saygı duyma şansım olurdu. Yine yol hakkında ciddi teknik bilgilere sahip olduktan sonra bu yola yine ‘Ucube’ deselerdi yine saygı ile karşılama durumum olabilirdi. Maalesef ki bu yola bugün ‘Ucube’ diyen zihniyetin tek bir nedeni vardır, o nedende kesinlikle 30 Mart 2014 tarihinde Artvin Belediyesi’nin sağ bir partinin eline geçmiş olmasının verdiği hazımsızlıktır. Yoksa yolun gerek teknik gerekse de imalatı açısından bir sorun oluşturmayacağını onlarda gayet iyi bilmektedirler.

Yol hakkında detaylı incelemelerde bulundum ve bilgi aldım

Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazıdan önce Artvin Belediyesi’nden yola ilişkin detaylı bir bilgi almıştım. Aldığım bilgileri de çok önemli teknik insanlarla değerlendirdikten sonra yazımı kaleme alarak ‘Ucube’ diyen zihniyete cevabımı vermiştim. Yazdığım bu yazıma olumlu olumsuz yorumlar geldi. Yapılan yorumların büyük bir bölümünün de yine takım tutar gibi taraf olanlarca yazılmış yorumlar olduğu kanaatindeyim.

Bir köşe yazarının en önemli görevi yazdığı yazıyı kaleme almadan önce mutlaka bilgi edinmesidir. Sırf birileri diyor diye yazı kaleme aldığın zaman doğru ve garanti bilgilerin altında ezilme şansınız yüksek olur. Ben böyle bir hataya düşmeme adına yine bu yazıyı kaleme almadan önce Artvin Belediyesi’nin en önemli yetkililerinden biri ile yolun yapıldığı alana giderek incelemelerde bulundum. Belki teknik bir insan olmayabilirim ancak yine de az çok teknik işlerden anlayan biri olarak sorularımı yönlendirdim ve cevaplarımı aldım. Açık ve net söylemem gerekirse kesinlikle aldığım cevaplarda beni tatmin etmiştir. İşte sorularım ve sorulara verilen teknik bilgilerin tercüme edilmiş halleri:

Soru 1: Yapılan yolun eğimi kullanışa uygun olacak mı?

Cevap 1: Artvin’e şehir giriş yolunun eğimi en yüksek olduğu noktada yüzde 10’u geçmiyor. Teknik rakamı belirtecek olursak eğer yüzde 9.8 olarak nitelendiriliyor. Bu eğim ile yolu birleştirirken Artvin Belediyesi’nin mevcut CHP İl Binasının hemen önündeki yol kısmında sorun yaşanmaması adına da gerekli tedbirler alınmış durumda. Bu güzergahta ki yolun kotu yeni yapılan yol güzergahı ile denkleşecek oranda düşürülecek ve birbirine tam anlamıyla denk getirilecek. Böylelikle her iki yolun birleştiği noktada dik bir birleşme kesiti oluşmayacağı gibi tatlı bir eğimli bir birleşme sağlanacak.

Soru 2: Yapılan yolu şuan ki Kat 5 adlı işyerinin hemen yanı başında bulunan trafo engellemeyecek mi? Ayrıca Kat 5’in bulunduğu binanın köşesinin de yolu engelleme şansı bulunmuyor mu?

Cevap 2: Gerek trafo gerekse de Kat 5’in bulunduğu binanın köşesi mevcut hali ile kaldığı zaman yolu tabi ki de engelliyor. Bu önceden görüldüğü için trafonun iki metre içeriye alınması planlandı. Bu konuda gerekli ön çalışmalar yapılırken, Kat 5’in bulunduğu binanın yeni yolun birleşme noktasına gelen kısmı yani binanın köşesinin yaklaşık 1 metrelik kısmı kesilerek engelin ortadan kaldırılması planlandı. Yapılan bu planlamalar nedeniyle de her iki yolun birleşme noktasında herhangi bir teknik sorun yaşanmayacak.

Soru 3: Yapılan yol Atapark nedeniyle dar olmayacak mı? Yoksa Atapark tamamen mi yıkılacak?

Cevap 3: Atapark’ın yola bakan duvarları mevcut haliyle kaldığı anda yolun dar olmasına neden olacağı için bu duvarların yıkılması planlandı. Bu duvarlar yıkılacak ve yaklaşık iki metre park alanından kullanım yapılacak. Böylelikle yolun standartlara uygun genişliği sağlanmış olacak. Atapark’ın tamamının yıkılması şuan için söz konusu değil.

Soru 4: Yeni yol güzergahının üzerinde bulunan bina yıkıldığı nokta sınır kabul edilerek yol boyu duvar örülerek akıntı veya heyelana karşı önlem alınacak mı? Aynı şekilde gerek üst yol gerekse de yamaçtaki olası bir heyelan engellenebilecek mi?

Cevap 4: Mevcut yıkılan binadan yola paralel olarak Dinlengah kafenin olduğu alana heyelan ve kaymaları engellemek amacıyla duvar yapılacak. Yapılacak olan duvar ile gerek akıntı ve heyelanın önüne geçilebileceği gibi yine yapılan yolun kalitesinin ve de asfaltının bozulması da engellenebilecek.

Soru 5: Şuan yapılmakta olan yolun içerisine doldurulan malzeme şişkinlik ve kayma yaparak şehir çıkış yolunun hemen yanı başı boyunca ilerleyen ‘Ucube’ olarak nitelendirilen duvarı yıkabilir mi?

Cevap 5: Yola doldurulan malzeme özel bir malzeme. Genellikle tünellerde kullanılan bir malzeme. Geçirim oranı yüksek olduğu gibi şişme ve kayma yapacak bir malzeme değil. Yolun yanına örülen duvarı güçlendirmek için çelik malzemelerde kullanılması ve yine yamaca alınan duvar önlemi nedeniyle de yolda bir şişme ve kayma olması olasılığı görünmüyor.

Şimdi yorumlarımıza gelelim. Değerli okurlarım henüz yolun imalatı devam etmektedir. Yolun tamamlanmasına ise çok az bir zaman kalmıştır. Kısa bir süre sonra yolun hizmete girmesi beklenmektedir. Yolun yüzde 80’i tamamlanmış iken maalesef kamuoyunda muhalefet yapan kesimler bütün yapılan bu yatırımın çöpe atılmasını ve yanlıştan vazgeçilmesini talep etmektedirler. Böylesi bir düşünce noktasında yorum yapacak bir şey göremiyorum. Garip bir düşünce. Neredeyse yol bitmiş ama birileri sırf kendileri beğenmiyorlar diye yolun projesinin iptalini ve eski haline getirilmesi isteniyor. Allah insaf nasip eylesin demekten başka bir söz bulamıyorum.

Şunu net olarak söyleyeyim ki yeni yapılan bu yol kesinlikle bir ‘Ucube’ değil son derece kötü yapılmış tercihler sonrasında ortaya çıkmış mecburiyetlerin bir sonucu olarak planlanmış bir yoldur. Yapılan yolun gerek kalitesi gerekse de eğimi kamuoyunu yanlış bilgilendiren insanların ifadelerindeki gibi olmayacaktır. Yol düzgün bir eğim ile şehir merkezine gireceği gibi yolun kenar bölgesinde güzel bir park alanının da ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Kaldı ki şuan ki Belediye binasının hemen karşısından alt bölgede bulunan fırının bulunduğu noktaya inen merdivenlerin olduğu noktaya da yeni bir iniş yolu planlanmaktadır. Bu yapılan çalışmalar ile Artvin şehir içi trafiğinde büyük bir rahatlama olacaktır.

Ben gerek gazetecilik bilgilerim gerekse de vicdanım gereğince bu yolun standartlara uygun ve güzel bir yol olacağına inanıyorum. Henüz nasıl bir yol olacağını hayal edemeyenler içinde yola ilişkin teknik ve görsel bilgiler alabilmek için Artvin Belediyesi’ne müracaat etmelerini tavsiye ediyorum.

Etiketler:
Share
1354 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Berta (Ortaköy) için yapılması gereken birkaç şey

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Geçen hafta Cuma günü milletvekili aday adaylarımızdan Sayın Akay Tekin Bey ve Hilmi Yazıcı Bey ile birlikte önce Ardanuç Geçitli Köyü muhtarı Hakan Öztürk’ü, sonra da Berta’yı (Ortaköy) ziyaret ettik. Berta 750 haneli ve yaklaşık 3000 nüfusu olan bir yer. Berta Nerdeyse küçük bir ilçe. Berta’da bankamatik olup olmadığını sordum, yok dediler. Sadece bir posta telgraf acentesi olduğunu söylediler. Bence Berta’da bir banka şubesi ile birlikte bir bankamatik olmalı. Yakın zaman önce Artvin AK Parti merkez ilçe başkanı seçilen Be...
 • Ordinaryüs Profesör, dışarıda sıradan unvan iken ülkemizde hocalar hocası olarak görülmüş

  12 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: sıradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Aslında Avrupa’da vasıfsız profesörler için eskiden kullanılan, ayni "yardımcı doçent" örneğinde olduğu gibi bir ast unvanıdır. Ama karizmasının da etkisiyle, yurt dışında profesör unvanı alıp Türkiye’ye gelen akademisyenlerin adında görülmesiyle, taşıdığı "sıradan" anlamı (ordinary: siradan), "aşmış" anlamına evrilmiştir. Türkiye, "ordinaryüs" kelimesinin olumlu anlam...
 • Ben Cumhurbaşkanının Yerinde Olsam Ekonomi Kurmaylarını Hemen Görevden Alırım

  11 Aralık 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yazdığım yazılarda genellikle ekonomik rakamlar ve halkın ekonomisine ilişkin önemli uyarılarda bulunduğumu bilirsiniz. Hükümetin dikkat etmesi gereken en önemli işlerden birinin ekonomiyi çizgiden çıkarmamak olduğunu ifade etmiştim. Görünen o ki yakın gelecekte ülkemizi ciddi bir ekonomik kriz bekliyor ve hükümetin tüm dikkatini bu işe vermesi şart gibi görünüyor. Türkiye pek çok yönüyle kuşatma altında. Bir takım dış güçler içerideki odakları da kullanarak ülkemize sürekli oyunlar oynayarak ülkemizdeki yöneticileri kıskaca almaya çalışmakt...
 • Sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) kucak açmalıyız

  11 Aralık 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan ettiyse biz de Washington'u Kızılderililerin başkenti ilan ederiz. Biz de sürgünde bir Kızılderili devletine (diasporasına) ev sahipliği yapmalıyız. Belki bu düşündüklerimiz ABD için küçük bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Sinek küçük ama mide bulandırıcı derler. ABD’nin midesi bulanınca ayağının altındaki halıyı daha rahat çekeriz ve onu tökezletebiliriz. Şimdi Barbar Avrupa ve Amerikalıların Kızılderili soykırımına biraz değinebiliriz. Kristof Kolomb, Hindistan’a varmak üzere çıktığı ...