logo

Yüzde 80’i Bitmiş Bir Yolun Yıkılmasını İsteyen Zihniyet


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin’de son ayların en güncel konusu hiç kuşku yok ki Artvin Şehir Merkezi Yeni Giriş Yolu mevzusudur. Henüz yolun nasıl bir yol olacağını hayal edemeyenler yola ucube gözüyle bakarken AK Parti’ye yakın kesimler ise ayrıntılara bakmaksızın yolu savunuyorlar. Açık söylemek gerekirse şehrimizdeki insanların büyük bir bölümü yol hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktalar.

Geçtiğimiz günlerde yazdığım bir yazıda yeni giriş yoluna ‘Ucube’ diyen zihniyeti eleştirmiş idim. O yazımda yaptığım eleştiriler körü körüne bir inancın sonucunda yapılmış eleştiriler değildi. Yola ‘Ucube’ diyen zihniyetin öncelikle geçmişe bir dönerek doğru tespitlerde bulunduktan sonra yol hakkında olumsuz yorumlarda bulunsalardı belki saygı duyma şansım olurdu. Yine yol hakkında ciddi teknik bilgilere sahip olduktan sonra bu yola yine ‘Ucube’ deselerdi yine saygı ile karşılama durumum olabilirdi. Maalesef ki bu yola bugün ‘Ucube’ diyen zihniyetin tek bir nedeni vardır, o nedende kesinlikle 30 Mart 2014 tarihinde Artvin Belediyesi’nin sağ bir partinin eline geçmiş olmasının verdiği hazımsızlıktır. Yoksa yolun gerek teknik gerekse de imalatı açısından bir sorun oluşturmayacağını onlarda gayet iyi bilmektedirler.

Yol hakkında detaylı incelemelerde bulundum ve bilgi aldım

Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazıdan önce Artvin Belediyesi’nden yola ilişkin detaylı bir bilgi almıştım. Aldığım bilgileri de çok önemli teknik insanlarla değerlendirdikten sonra yazımı kaleme alarak ‘Ucube’ diyen zihniyete cevabımı vermiştim. Yazdığım bu yazıma olumlu olumsuz yorumlar geldi. Yapılan yorumların büyük bir bölümünün de yine takım tutar gibi taraf olanlarca yazılmış yorumlar olduğu kanaatindeyim.

Bir köşe yazarının en önemli görevi yazdığı yazıyı kaleme almadan önce mutlaka bilgi edinmesidir. Sırf birileri diyor diye yazı kaleme aldığın zaman doğru ve garanti bilgilerin altında ezilme şansınız yüksek olur. Ben böyle bir hataya düşmeme adına yine bu yazıyı kaleme almadan önce Artvin Belediyesi’nin en önemli yetkililerinden biri ile yolun yapıldığı alana giderek incelemelerde bulundum. Belki teknik bir insan olmayabilirim ancak yine de az çok teknik işlerden anlayan biri olarak sorularımı yönlendirdim ve cevaplarımı aldım. Açık ve net söylemem gerekirse kesinlikle aldığım cevaplarda beni tatmin etmiştir. İşte sorularım ve sorulara verilen teknik bilgilerin tercüme edilmiş halleri:

Soru 1: Yapılan yolun eğimi kullanışa uygun olacak mı?

Cevap 1: Artvin’e şehir giriş yolunun eğimi en yüksek olduğu noktada yüzde 10’u geçmiyor. Teknik rakamı belirtecek olursak eğer yüzde 9.8 olarak nitelendiriliyor. Bu eğim ile yolu birleştirirken Artvin Belediyesi’nin mevcut CHP İl Binasının hemen önündeki yol kısmında sorun yaşanmaması adına da gerekli tedbirler alınmış durumda. Bu güzergahta ki yolun kotu yeni yapılan yol güzergahı ile denkleşecek oranda düşürülecek ve birbirine tam anlamıyla denk getirilecek. Böylelikle her iki yolun birleştiği noktada dik bir birleşme kesiti oluşmayacağı gibi tatlı bir eğimli bir birleşme sağlanacak.

Soru 2: Yapılan yolu şuan ki Kat 5 adlı işyerinin hemen yanı başında bulunan trafo engellemeyecek mi? Ayrıca Kat 5’in bulunduğu binanın köşesinin de yolu engelleme şansı bulunmuyor mu?

Cevap 2: Gerek trafo gerekse de Kat 5’in bulunduğu binanın köşesi mevcut hali ile kaldığı zaman yolu tabi ki de engelliyor. Bu önceden görüldüğü için trafonun iki metre içeriye alınması planlandı. Bu konuda gerekli ön çalışmalar yapılırken, Kat 5’in bulunduğu binanın yeni yolun birleşme noktasına gelen kısmı yani binanın köşesinin yaklaşık 1 metrelik kısmı kesilerek engelin ortadan kaldırılması planlandı. Yapılan bu planlamalar nedeniyle de her iki yolun birleşme noktasında herhangi bir teknik sorun yaşanmayacak.

Soru 3: Yapılan yol Atapark nedeniyle dar olmayacak mı? Yoksa Atapark tamamen mi yıkılacak?

Cevap 3: Atapark’ın yola bakan duvarları mevcut haliyle kaldığı anda yolun dar olmasına neden olacağı için bu duvarların yıkılması planlandı. Bu duvarlar yıkılacak ve yaklaşık iki metre park alanından kullanım yapılacak. Böylelikle yolun standartlara uygun genişliği sağlanmış olacak. Atapark’ın tamamının yıkılması şuan için söz konusu değil.

Soru 4: Yeni yol güzergahının üzerinde bulunan bina yıkıldığı nokta sınır kabul edilerek yol boyu duvar örülerek akıntı veya heyelana karşı önlem alınacak mı? Aynı şekilde gerek üst yol gerekse de yamaçtaki olası bir heyelan engellenebilecek mi?

Cevap 4: Mevcut yıkılan binadan yola paralel olarak Dinlengah kafenin olduğu alana heyelan ve kaymaları engellemek amacıyla duvar yapılacak. Yapılacak olan duvar ile gerek akıntı ve heyelanın önüne geçilebileceği gibi yine yapılan yolun kalitesinin ve de asfaltının bozulması da engellenebilecek.

Soru 5: Şuan yapılmakta olan yolun içerisine doldurulan malzeme şişkinlik ve kayma yaparak şehir çıkış yolunun hemen yanı başı boyunca ilerleyen ‘Ucube’ olarak nitelendirilen duvarı yıkabilir mi?

Cevap 5: Yola doldurulan malzeme özel bir malzeme. Genellikle tünellerde kullanılan bir malzeme. Geçirim oranı yüksek olduğu gibi şişme ve kayma yapacak bir malzeme değil. Yolun yanına örülen duvarı güçlendirmek için çelik malzemelerde kullanılması ve yine yamaca alınan duvar önlemi nedeniyle de yolda bir şişme ve kayma olması olasılığı görünmüyor.

Şimdi yorumlarımıza gelelim. Değerli okurlarım henüz yolun imalatı devam etmektedir. Yolun tamamlanmasına ise çok az bir zaman kalmıştır. Kısa bir süre sonra yolun hizmete girmesi beklenmektedir. Yolun yüzde 80’i tamamlanmış iken maalesef kamuoyunda muhalefet yapan kesimler bütün yapılan bu yatırımın çöpe atılmasını ve yanlıştan vazgeçilmesini talep etmektedirler. Böylesi bir düşünce noktasında yorum yapacak bir şey göremiyorum. Garip bir düşünce. Neredeyse yol bitmiş ama birileri sırf kendileri beğenmiyorlar diye yolun projesinin iptalini ve eski haline getirilmesi isteniyor. Allah insaf nasip eylesin demekten başka bir söz bulamıyorum.

Şunu net olarak söyleyeyim ki yeni yapılan bu yol kesinlikle bir ‘Ucube’ değil son derece kötü yapılmış tercihler sonrasında ortaya çıkmış mecburiyetlerin bir sonucu olarak planlanmış bir yoldur. Yapılan yolun gerek kalitesi gerekse de eğimi kamuoyunu yanlış bilgilendiren insanların ifadelerindeki gibi olmayacaktır. Yol düzgün bir eğim ile şehir merkezine gireceği gibi yolun kenar bölgesinde güzel bir park alanının da ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Kaldı ki şuan ki Belediye binasının hemen karşısından alt bölgede bulunan fırının bulunduğu noktaya inen merdivenlerin olduğu noktaya da yeni bir iniş yolu planlanmaktadır. Bu yapılan çalışmalar ile Artvin şehir içi trafiğinde büyük bir rahatlama olacaktır.

Ben gerek gazetecilik bilgilerim gerekse de vicdanım gereğince bu yolun standartlara uygun ve güzel bir yol olacağına inanıyorum. Henüz nasıl bir yol olacağını hayal edemeyenler içinde yola ilişkin teknik ve görsel bilgiler alabilmek için Artvin Belediyesi’ne müracaat etmelerini tavsiye ediyorum.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hak İsteyenin Hakkı Verildi Baş Kaldıranın Başı Kesildi!

  20 Mart 2018 Köşe Yazıları, Melih Sıddık Dalkılıç

  Varlığım kudreti elinde olan ALLAH’A hamd olsun, yeniden yazmak nasip oldu. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki; herkes herşeyi çok iyi bilir. Dinini iyi bilmeyen fetva verir, Devrim’in ne demek olduğunu bilmeyen Devrimci olur. Dibine kadar “Kapitalizm’e kadar batanlar” sosyalist olur. Evet çok ilginç bazen ne diyeceğime kendim de şaşıyorum. Elbette beşer olduğumuzdan biz de şaşacağız illa ki yazdıklarımızın hepsi doğrudur demiyoruz. Zaten öyle bir şeyi de ima etmiyoruz, ancak yolumuzu ve davamızı sonuna kadar savunuyoruz. Davamız çok büyük asırlara s...
 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...