logo

Yusufeli’nin Yeni Yerleşim Yerine İnanmayanlar Yanıldılar


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Peşin hükümlü olmak genelde insanı yanıltır. Zaman zaman benimde düştüğüm bu hataya genellikle insanlarımızın tamamı da düşmektedir. Hemen her konuda bir kanaat belirtir ve öyle değil böyle olacak yada kesinlikle olmaz gibi net ifadeleri kullanırız. Tıpkı Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri meselesinde olduğu gibi.

Yusufeli Barajı ve HES, ülkemizin en yüksek barajı olacak. Çoruh Nehri üzerine kurulmakta olan en kritik baraj bu baraj. Yapımına belki de ilk başlanması gereken bu barajın yapımı çeşitli nedenlerle gecikmiş ve ancak 2012 yılında temeli atılmıştı. Şimdi hızlı bir şekilde inşaatı süren baraj nedeniyle Yusufeli ilçesi ve 20’ye yakın köy sular altında kalacak. Haliyle de yeni ilçe merkezi ve yeni köy yerleşkeleri ihtiyaç haline gelmişti. Uzun yıllar yeni ilçe merkezinin tartışmaları gerçekleştirilmişti. Hatta yeni ilçe merkezinin tespiti için anketler gerçekleştirilmişti. Yapılan anketlerde halkın genelinin talebi Yansıtıcılar Mevkiiydi.

O gün yapılan tartışmaları hatırladığımda yeni ilçe merkezi olarak Yansıtıcılar Bölgesi’nin tespiti bana da çok mantıklı gelmiyordu. Kayalıkların arasına bir ilçe merkezi nasıl sığdırılacaktı. Hani bir köy kuruyor olsaydınız belki olabilirdi ancak bir ilçe merkezi yerleştirmek imkansıza yakın idi. Bu konuya ilişkin kanaatimin olumsuz olduğunu bir çok kez yazdığım yazılarda belirtmiştim ama Yusufeli ilçesinin ve o güzel kültürün devam etmesi için de tüm köylere orta noktada olabilecek bir yere yeni yeni ilçenin kurulması gerekliydi. Aksi takdirde yeni Yusufeli ilçe merkezi insanların dağılmasına ve ilçeden büyük çapta göçe neden olabilirdi. Artvin’in geleceği açısından hiçbirimizin arzu etmeyeceği bu durumun önüne geçebilecek tek yer olarak da Yansıtıcılar Bölgesi gibi görünüyordu.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Yansıtıcılar Bölgesi’ne ilçe merkezinin kurulması için çalışmalar başlatıldı. İhale gerçekleştirildi ve Yansıtıcılar Bölgesi’ne iş makineleri girdi. Açıkça söylemek gerekirse ben dahil bu bölgede ilçe merkezi olmaz diyen herkes şaşkındı. Tamam ihale yapıldı, inşaat başladı ama nasıl olacaktı?

Zaman zaman gidip yeni ilçe merkezi kurulma bölgesini inceledim. Bu bağlamda gerçekleştirilen çalışmalar hakkındaki toplantılara katıldım. Açıklamalar ümit vericiydi. Yayınlanan sinevizyon gösterilere ve hazırlanan maketler bizi ümitlendirmişti ancak acaba teorik pratiğe nasıl yansıyacaktı?

Gün geçtikçe pratikte ortaya çıkmaya başladı. Bu yazımda bu pratiğe ilişkin birkaç fotoğrafta sizlerle paylaşacağım. Öncelikle kanaatimi belirtecek olursam eğer bir kez daha ön yargılı yaklaşımımın ne denli yanlış olduğunu gördüm. Bizzat gidip çalışmaları yerinde inceleyince bunu anlamıştım. Yansıtıcılar Bölgesi’ne istenildi mi güzel bir ilçe merkezi kurulabilir imiş. Biz yanıldık. Üstelikte eski ilçe merkezinden iki kat büyüklükte, daha modern ve güzel bir ilçe merkezi kurulabilir imiş.

Hani teknolojinin geldiği nokta, ülkemizin gücündeki artış, devletimizin imkanlarının genişlemesi gibi etkenlere bir de AK Parti iktidarının kararlılığını da ekleyince yeni Yusufeli ilçe merkezi eskisini aratmayacak ve yaklaşık 20 bin insanın içerisinde yaşayabileceği güzel bir ilçe merkezi olacak.

Yusufeli ilçesi tarihinde 7.kez ilçe yeri değiştiriyor. Bu nedenden dolayı hata yapılmamalıydı. Özellikle ilçe halkı ve ilçe dışında ikamet eden Yusufelilerin tedirginlikleri haklıydı. Biz Artvinlilerin de tedirginlikleri haklıydı ancak görüyoruz ki ortada tedirgin olunacak bir durum yok. Yeni Yusufeli hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Yeni yerleşim yerine ilişkin zaman zaman Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ile görüşürüz. Hatta Başkan Aytekin ilçe halkı için sık sık geziler düzenliyor ve yeni yerleşim yerini tanıtıyor. Bu çalışmalar halkın üzerinde olumlu etki yaptı. Yeni yerleşim yerinde iskan isteyenlerin sayısı beklenenden bile fazla oldu ise bu çalışmaların büyük etkisi vardır. Yusufeli Belediye Başkanı’nın tavrı bana sorarsanız tüm siyasilere örnek niteliğinde. Korkularımızın aklımızın önüne geçmesine engel olmak gerek. Nihayetinde Yusufeli’nde olmaz denilen olabiliyor ise bugün ki koşullarda korkularla siyaset yapmanın zamanı geçmiştir. Açık, şeffaf olunur ve güven aşılanır ise halkın desteği alınabilir.

Bugün Yusufeli ilçesinde bir anket yapsanız ‘Yansıtıcılar Merkezi’nden ilçe olur mu?’ diye sanıyorum yüzde 90’ları aşan bir rakam ortaya çıkar. Bu soruyu bundan 5 sene önce sorsaydınız eğer yüzde 30’ları zor geçerdi. İnsan isteyince kayaları deler aşkı için su getirirmiş. Mecnun Leyla için yaptı ise bugün de Devlet Yusufeli halkı için dağları delip ilçe merkezi kuruyor.

Ne diyelim, helal olsun. Her zaman böyle yanılmayı arzularım. Teşekkürler tüm emeği geçenlere.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ya Bunlar Artvin Halkı İle Adeta Dalga Geçiyorlar

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Yaklaşık bir aydır derin bir sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri ile yıllardır savundukları maden karşıtlığının tam tersini yaparak madenle doğrudan ve dolaylı olarak iş yaptığı için il başkanlarını aday yaptırmayan CHP, yine ortaya çıktı. Biran da imza kampanyaları, meclis ziyaretleri falan. Değerli okurlarım resmen Artvin halkının aklı ile dalga geçiliyor. Artvinliler ile dalga geçiliyor. Artvinlilerin çevre hassasiyeti resmen kullanılıyor. Yazmayacağım dedim ama yazmadan duramıyorum. Beni resmen çileden çıkardılar. Bir ay...
 • Araştırma Sonuçları Ülkemizin Lehine Görünüyor

  16 Ocak 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Şu an seçim olsa; AK Parti: % 44,9, CHP: % 23,7, MHP: % 10,6, HDP: % 9,1, İyi Parti: % 2,7, Diğer: % 2,2, Cevapsız: % 2,0, Kararsız: % 2,1, Geçersiz/İptal: % 0,7, Sandığa gitmeyecek: % 2 Seçim ittifakları sonucu siyasi ağırlık merkezi açık ara AK Partiden yana. AK Parti - MHP ittifakı % 55 gibi gözüküyor. CHP - HDP ittifakı % 33 gibi. İyi Parti % 3 bile değil. Diğer Partiler % 2, Bağımsız % 2, kararsız % 2, oy vermeyecekler % 2, geçersiz % 1. Bu öngörüler milletvekili seçimleri için. Sonuç...
 • Ayyuka çıkmak

  16 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Halk arasında çok kullanılan bir kelime ya da kelime grubunun, araştırıldığında ne kadar yüksek bir ilmi derinliğe sahip olduğu anlaşılabilir. Bunlardan biri de ayyuka çıkmak tabiridir. Ayyuka çıkmak, haddinden fazla büyüyen olaylar için kullanılır. Mesela "Rezalet ayyuka çıktı!" denir. Yani haddinden fazla büyüdü. Ayyuk kelimesinin Arapça, Yunanca veya Türkçe kökenli olduğu ile ilgili farklı görüşler vardır. 1."Ayyuk" (عيّوق) bir yıldız ismi. Arapça bir kelime. Dünyaya yaklaşık 2000 ışık yılı mesafede olan Auriga (arabacı) tak...
 • Bankalar ne zaman kaldırılacak?

  14 Ocak 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Emek piyasasındaki aracılar (taşeron) kaldırılıyor; *Sermaye piyasasındaki aracılar (bankalar) ne zaman kaldırılacak ? *Elektrik piyasasındaki aracılar (dağıtım şirketleri) ne zaman kaldırılacak ? *Tarım piyasasındaki aracılar (tüccar ve haller) ne zaman kaldırılacak ? Bu örnekler artırılabilir ama bunlar sembol ve baskın örneklerdir. Bu aracılar kaldırılırsa diğer ufak tefek aracılar da kaldırılır....