logo

Yusufeli’nin Yeni Yerleşim Yerine İnanmayanlar Yanıldılar


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Peşin hükümlü olmak genelde insanı yanıltır. Zaman zaman benimde düştüğüm bu hataya genellikle insanlarımızın tamamı da düşmektedir. Hemen her konuda bir kanaat belirtir ve öyle değil böyle olacak yada kesinlikle olmaz gibi net ifadeleri kullanırız. Tıpkı Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri meselesinde olduğu gibi.

Yusufeli Barajı ve HES, ülkemizin en yüksek barajı olacak. Çoruh Nehri üzerine kurulmakta olan en kritik baraj bu baraj. Yapımına belki de ilk başlanması gereken bu barajın yapımı çeşitli nedenlerle gecikmiş ve ancak 2012 yılında temeli atılmıştı. Şimdi hızlı bir şekilde inşaatı süren baraj nedeniyle Yusufeli ilçesi ve 20’ye yakın köy sular altında kalacak. Haliyle de yeni ilçe merkezi ve yeni köy yerleşkeleri ihtiyaç haline gelmişti. Uzun yıllar yeni ilçe merkezinin tartışmaları gerçekleştirilmişti. Hatta yeni ilçe merkezinin tespiti için anketler gerçekleştirilmişti. Yapılan anketlerde halkın genelinin talebi Yansıtıcılar Mevkiiydi.

O gün yapılan tartışmaları hatırladığımda yeni ilçe merkezi olarak Yansıtıcılar Bölgesi’nin tespiti bana da çok mantıklı gelmiyordu. Kayalıkların arasına bir ilçe merkezi nasıl sığdırılacaktı. Hani bir köy kuruyor olsaydınız belki olabilirdi ancak bir ilçe merkezi yerleştirmek imkansıza yakın idi. Bu konuya ilişkin kanaatimin olumsuz olduğunu bir çok kez yazdığım yazılarda belirtmiştim ama Yusufeli ilçesinin ve o güzel kültürün devam etmesi için de tüm köylere orta noktada olabilecek bir yere yeni yeni ilçenin kurulması gerekliydi. Aksi takdirde yeni Yusufeli ilçe merkezi insanların dağılmasına ve ilçeden büyük çapta göçe neden olabilirdi. Artvin’in geleceği açısından hiçbirimizin arzu etmeyeceği bu durumun önüne geçebilecek tek yer olarak da Yansıtıcılar Bölgesi gibi görünüyordu.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Yansıtıcılar Bölgesi’ne ilçe merkezinin kurulması için çalışmalar başlatıldı. İhale gerçekleştirildi ve Yansıtıcılar Bölgesi’ne iş makineleri girdi. Açıkça söylemek gerekirse ben dahil bu bölgede ilçe merkezi olmaz diyen herkes şaşkındı. Tamam ihale yapıldı, inşaat başladı ama nasıl olacaktı?

Zaman zaman gidip yeni ilçe merkezi kurulma bölgesini inceledim. Bu bağlamda gerçekleştirilen çalışmalar hakkındaki toplantılara katıldım. Açıklamalar ümit vericiydi. Yayınlanan sinevizyon gösterilere ve hazırlanan maketler bizi ümitlendirmişti ancak acaba teorik pratiğe nasıl yansıyacaktı?

Gün geçtikçe pratikte ortaya çıkmaya başladı. Bu yazımda bu pratiğe ilişkin birkaç fotoğrafta sizlerle paylaşacağım. Öncelikle kanaatimi belirtecek olursam eğer bir kez daha ön yargılı yaklaşımımın ne denli yanlış olduğunu gördüm. Bizzat gidip çalışmaları yerinde inceleyince bunu anlamıştım. Yansıtıcılar Bölgesi’ne istenildi mi güzel bir ilçe merkezi kurulabilir imiş. Biz yanıldık. Üstelikte eski ilçe merkezinden iki kat büyüklükte, daha modern ve güzel bir ilçe merkezi kurulabilir imiş.

Hani teknolojinin geldiği nokta, ülkemizin gücündeki artış, devletimizin imkanlarının genişlemesi gibi etkenlere bir de AK Parti iktidarının kararlılığını da ekleyince yeni Yusufeli ilçe merkezi eskisini aratmayacak ve yaklaşık 20 bin insanın içerisinde yaşayabileceği güzel bir ilçe merkezi olacak.

Yusufeli ilçesi tarihinde 7.kez ilçe yeri değiştiriyor. Bu nedenden dolayı hata yapılmamalıydı. Özellikle ilçe halkı ve ilçe dışında ikamet eden Yusufelilerin tedirginlikleri haklıydı. Biz Artvinlilerin de tedirginlikleri haklıydı ancak görüyoruz ki ortada tedirgin olunacak bir durum yok. Yeni Yusufeli hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Yeni yerleşim yerine ilişkin zaman zaman Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ile görüşürüz. Hatta Başkan Aytekin ilçe halkı için sık sık geziler düzenliyor ve yeni yerleşim yerini tanıtıyor. Bu çalışmalar halkın üzerinde olumlu etki yaptı. Yeni yerleşim yerinde iskan isteyenlerin sayısı beklenenden bile fazla oldu ise bu çalışmaların büyük etkisi vardır. Yusufeli Belediye Başkanı’nın tavrı bana sorarsanız tüm siyasilere örnek niteliğinde. Korkularımızın aklımızın önüne geçmesine engel olmak gerek. Nihayetinde Yusufeli’nde olmaz denilen olabiliyor ise bugün ki koşullarda korkularla siyaset yapmanın zamanı geçmiştir. Açık, şeffaf olunur ve güven aşılanır ise halkın desteği alınabilir.

Bugün Yusufeli ilçesinde bir anket yapsanız ‘Yansıtıcılar Merkezi’nden ilçe olur mu?’ diye sanıyorum yüzde 90’ları aşan bir rakam ortaya çıkar. Bu soruyu bundan 5 sene önce sorsaydınız eğer yüzde 30’ları zor geçerdi. İnsan isteyince kayaları deler aşkı için su getirirmiş. Mecnun Leyla için yaptı ise bugün de Devlet Yusufeli halkı için dağları delip ilçe merkezi kuruyor.

Ne diyelim, helal olsun. Her zaman böyle yanılmayı arzularım. Teşekkürler tüm emeği geçenlere.

Etiketler:
Share
632 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Megalomani

  21 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Fransızca mégalomane "büyüklük hastası" sözcüğünden alıntıdır. Megalomani; kişinin kendisini olduğundan daha büyük görmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan büyüklenme egosu şeklinde tanımlanan, sosyal psikolojinin alt dallarından biridir. Örneğin, gelir durumu az olan kişinin dünyanın en zenginlerinden biri gibi davranması, görüştüğü kişilere büyük miktarlarda çekler, senetler yazması gibi durumlar bu hezeyanlardandır. Bu kişilerin gösterdiği tavırlarla çevresinde bulunan dostları, arkadaşları onu terk eder. Her alanda görü...
 • MHP’de Birleştirici ve Bütünleştirici Adaylarla İddiasını Ortaya Koydu

  20 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Milliyetçi Hareket Partisi, Milletvekili geçici listesini yayımlayarak 24 Haziran seçimleri öncesinde seçim çalışmalarına start vermiş oldu. Milletvekili aday listelerinin verilmesine kısa bir süre kala ilk listesini açıklayan parti MHP olurken, MHP’nin Artvin Milletvekili aday listesi beklediğimiz gibi gerçekleşti. MHP’nin birinci sıra adayı Mali Müşavir Okan Aktaş olurken, 2.sıra adayı ise İsmihan Özcihan oldu. MHP böylelikle kafalardaki kimler aday olacak sorularını gideren ilk parti olurken MHP’nin Milletvekili adaylarının tabana ve kadınla...
 • Öykünmek

  19 Mayıs 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Köken: Bugünkü anlamıyla alakası olmasa da, “öykü” (hikâye) kelimesi ile “öykün-” (taklit etmek) kelimesi aynı kökten gelmektedir. Sözlük Anlamı: Birinin yaptığı gibi yapmak, birine veya bir şeye benzemeye çalışmak, taklit etmek Kelimenin Serüveni: Binlerce yıl öncesinde sık kullanılan öz Türkçe bir kelime olan öykünmek, zamanla “taklit etmek”, “imitasyon”, “emülasyon”… gibi yabancı kökenli kelimelerin gölgesinde kalmıştı. Son zamanlarda üzerindeki tozları atarak yeniden sıkça kullanılmaya başladı. Özellikle sınavlarda sorulmay...
 • Karadeniz’den Hakkari’ye Gönül Köprüsü

  17 Mayıs 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ‘Basın Mensupları Gönül Elçileri Projesi kapsamında Karadenizli Gazeteciler olarak Hakkari’ye geldik. Artvin, Trabzon, Ordu, Gümüşhane illerinden olmak üzere 6 gazeteci olarak Hakkari’ye 4 günlük program kapsamında düzenlenen geziye katıldık. Bakan Süleyman Soylu’nun da Hakkari’ye gelecek olmasından dolayı bizim gezimizde bir gün uzatıldı ve Hakkari programımız 5 güne çıktı. Bugün ki yazımda program hakkında değerlendirmelerim olacak. ...