logo

Yusufeli’nde Patlatma Tekniklerine İlişkin Seminer Düzenlendi

Turanlar Delme Patlatma Hizmetleri İşletmesinden Yusufeli’ndeki Şantiyelere Eğitim Semineri

Merkezi Artvin’de bulunan Turanlar Delme Patlatma ve Nakliye Hizmetleri İşletmesi’nden Yusufeli ilçesinde bulunan yol ve baraj inşaat ve de taşeron firmalara delme ve patlatma teknikleri eğitimi verildi. Şirket yetkilisi Mehmet Turan, bu seminerdeki amaçlarının son derece önemli olan patlatma işlemlerinde çalışan ve bu işlemleri denetleyen kişileri daha yetkin hale getirmek olduğunu söyledi. Eğitim seminerini veren ORICA-NİTRO Patlayıcı Maddeler San. Ve Tic. A.Ş. Pazarlama Bölümü sorumlusu Maden Mühendisi Mehmet Ali Şimşekyılmaz, patlatma işleminin şakaya gelmeyeceğini hatırlatarak, belirtilen kurallara ve kanunlara uymamanın sonuçlarının ağır olabileceğini ifade etti.

Merkezi Artvin’de bulunan Turanlar Delme Patlatma ve Nakliye Hizmetleri İşletmesi’nden Yusufeli ilçesinde bulunan yol ve baraj inşaat ve de taşeron firmalara delme ve patlatma teknikleri eğitimi verildi. Erzurum-Olur yol ayrımındaki bir şantiyede gerçekleştirilen Patlatma ve delme teknikleri eğitim seminerine Turanlar Delme Patlatma ve Nakliye Hizmetleri İşletmesi çalışanları, Yusufeli Barajı ve HES firmasında ve bu firmaya bağlı taşeron firmalar ile, Yusufeli köy yolları deplase ve yeni yol yapım müteahhit firmalara bağlı patlatma bölümlerinde çalışan personeller ile Yusufeli İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan konuyla ilgili kişiler katıldılar. Eğitim semineri öncesinde kısa açıklamalarda bulunan Turanlar Delme Patlatma ve Nakliye Hizmetleri İşletmesi sahibi Mehmet Turan, amaçlarının patlatma ve delme tekniklerinin daha nizami olarak gerçekleştirilmesine katkı sağlamak ve bu konudaki iş ve işlemler ile kanunların, bu kapsamda çalışan işçiler ile bu işçileri denetleyen kişi ve kurumların kanun ve yönetmelikler ile patlatma ve delme teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Gerçekleştirilecek olan seminerde patlatma ve delme teknikleri eğitiminin verilmesinin yanı sıra, bu işlemlerde kullanılan malzemelere ilişkin bilgiler verilmesinin yanı sıra İlçe Jandarma Komutanlığından konuyla ilgili yetkili isimlerinde konuya ilişkin kanuni boyutlar hakkında katılımcılara bilgiler aktarılacağını ifade eden Mehmet Turan, seminerin çok yararlı olacağına inandığını ifade etti.

Bu konuşmanın ardından ORICA-NİTRO Patlayıcı Maddeler San. Ve Tic. A.Ş. Pazarlama Bölümü sorumlusu Maden Mühendisi Mehmet Ali Şimşekyılmaz, patlatma işleminin şakaya gelmeyeceğini hatırlatarak, belirtilen kurallara ve kanunlara uymamanın sonuçlarının ağır olabileceğini ifade ederek eğitim seminerine başladı. Ardından ORICA-NİTRO Patlayıcı Maddeler San. Ve Tic. A.Ş.tarafından pazarlanan patlatma maddeleri ve bu maddelerin kullanımında yararlanılan yan ürünler, delme ve patlatma hizmetleri, delme ve patlatma tasarımı, patlayıcı şarj kamyonları ile yeraltı ve yerüstü uygulamalar, özel patlatma uygulamaları, kontrollü patlatmalar, patlatma kaynaklı yer sarsıntısı ölçümleri ve raporlama, patlatma için hazırlanacak delgilerde dikkat edilmesi gereken hususlar, patlayıcı maddenin depolanması, nakliyesi ve kullanılmasının unsurları gibi bilgilerde geniş bir sunum gerçekleştiren ORICA-NİTRO Patlayıcı Maddeler San. Ve Tic. A.Ş. Pazarlama Bölümü sorumlusu Maden Mühendisi Mehmet Ali Şimşekyılmaz, patlatma işleminin şakaya gelmeyeceğini hatırlatarak, belirtilen kurallara ve kanunlara uymamanın sonuçlarının ağır olabileceğini hatırlatarak sunumuna son verdi.

Seminerde son olarak Yusufeli ilçe Jandarma Komutanlığı’nın konuyla ilgili yetkili isimlerince patlatma ve patlayıcı madde taşıma ve de kullanımı konusundaki kanunlar ve yönetmelikler hakkında bilgi sunuldu.

Seminer sonrasında Turanlar Delme Patlatma ve Nakliye Hizmetleri İşletmesi sahibi Mehmet Turan, benzeri seminerlerin artarak sürdürüleceğini belirterek, Yusufeli başta olmak üzere Artvin’in diğer ilçelerinde patlatma tekniklerine ilişkin bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirerek bu konuda çalışan herkesin daha yetkin hale getirilmesinin mücadelesine şirket olarak devam edeceklerini açıkladı.

Share
448 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?