logo

Yusufeli’nde Korkutan Yayla Yangını

Yusufeli ilçesi Dokumacılar Köyü Koşnahal Yaylası’nda çıkan yangında, 6 ev kullanılmaz hale geldi. Yangında büyük çapta maddi hasar meydana gelirken, yangında maddi hasara uğrayan vatandaşlar kendilerine yardım yapılmasını talep ettiler.

 

Artvin’in Yusufeli ilçesinin en büyük köylerinden biri olan Dokumacılar Köyü Koşnal Yaylası’nda bir evde saat 23.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, rüzgarın da etkisiyle bitişikteki 5 eve daha sıçradı. Yangına ilk müdahaleyi, yayla sakinleri kendi imkanlarıyla yaptı. İhbar üzerine kısa sürede bölgeye ulaşan itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, sabaha kadar süren çalışmalarla yangını kontrol altına alarak söndürdü. 6 evin kullanılmaz hale geldiği yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Yangında Büyük Çapta Maddi Hasar Var

Yangında 6 ev tamamen yanarken, ahırlar ve otlaklıklarda yangında kullanılamaz hale geldi. Ayrıca bazı vatandaşlara ait depolarda yangından etkilenirken Koşnal Yaylası’ndaki evleri, ahırları, otlaklıkları ve depoları yanan vatandaşlar şimdi yardım bekliyorlar. Yangında büyük çapta maddi hasara uğrayan vatandaşların hasar tespit çalışmaları Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın talimatı ile başlatılırken, yayla halkı şimdi yangından arkaya kalan mallarını toplamak ve evlerinin yanmış enkazını kaldırmaya çalışıyorlar. Vatandaşlar yangında can kaybının olmamasına sevindiklerini ancak yaşadıkları maddi hasarın da büyük olmasının kendi gelecekleri açısından kendilerini düşündüren en önemli neden olduğunu söylediler.

Yusufeli Belediye Başkanı’ndan Mesaj Var

Öte yandan yangına ilk müdahale eden ekiplerin başında Yusufeli Belediye İtfaiyesi gelmiştir. Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile yangında hasar gören vatandaşlara yardım elinin uzanacağı vurgusunda bulundu. Aytekin mesajında; “İlçemizin Dokumacılar Köyü, Koşnal Yaylası’nda çıkan yangında evleri yanan vatandaşlarımızın üzüntülerini paylaşıyor geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can kaybının olmaması tesellimizdir. En kısa zamanda hemşerilerimizin yaralarının sarılacağına inancım tamdır. Geçmiş olsun” ifadelerine kullandı.

Share
557 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?