logo

“Yusufeliliye 2 Caddenin Yapılmasını Çok Görenleri Kınıyorum”

Aytekin “Yusufeliliye 2 Tane Caddenin İki Tane Apartmanın Yapılmasını Çok Görenleri Kınıyorum”

 

 

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin “Hiç kalkmayacakmış gibi Yusufeli’ne yarın kalkacakmış gibi yeni yerine hazırlanmayı kendime ilke edindim” dedi.

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle Artvin ve İlçelerinde faaliyetlerde bulunan basın kurum ve kuruluşlarının temsilci ve çalışanlarıyla bir araya gen Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Nusret Durur’un organizatörlüğünde yapılan program kapsamında ilk olarak Yusufeli Belediyesi toplantı salonunda basın mensuplarıyla tanışma toplantısı yapan Başkan Aytekin burada bazı açıklamalarda bulundu.

2009 yılına kadar Yusufeli’nde her şeyin baraj yapılacak muhabbetiyle ötelendiğini belirten Başkan Eyüp Aytekin geçtiğimiz 30 yılın bu ötelenmişlikle yaşandığını ileri sürdü. Aytekin “Bugün yaşayıp yarını yaşayamayacak insanlarımız var. Bugünü hak edenlere bugünü yaşatmalıyız mantığıyla görev süremizce elimizden geldiğince Yusufeli’ne yatırımımızı yaptık. Hukuken de herhangi bir sıkıntı yok. Ben Yusufeliliye 2 tane caddenin iki tane apartmanın yapılmasını çok görenleri kınıyorum. Bu insanlara 30 40 yıldır yaptırmayarak, yaşatmayarak, sosyal alanlarını doğru dürüst kullandırmayarak vatandaşları zaten yoksulluğa hapsedilmiş. Herkes kaloriferli evlerde otururken, Yusufelilinin sobalı evlere 30-40 metre karelik evlere mahkum edilmesi hak mı? Biz bunu hak etmiyoruz. Hak ediyorsunuz diyen varsa da eyvallah biz zaten vatanımızı terk ediyoruz. 70 milyona Yusufeli bakamaz ama 70 milyon Yusufeli’ne bakar. Biz 70 milyon için fedakarlık ettik. Devletin burada ki vatandaşlar için yaptığı ufak tefek yatırımları israf diye görmeyin. Çünkü biz ciddi fedakarlıklar yaptık” dedi.

Yusufeli’nin özel bir süreçten geçtiğini ve bunu en yakında basın mensuplarını takip ettiğini belirten Eyüp Aytekin  “Bu özel günde Yusufeli’nde yaşanan sorunları, bugün gelmiş oldukları durumları, bundan sonra muhtemel olabilecekler konusunda yerinde bilgi sahibi olmanız, için bir dizi program hazırladık. Çalışmalarımızla ve problemlere bakış açımızla ilgili sunum yapacağız” diye konuştu.

Türkiye’de bir ilçenin bir yerden başka bir yere taşınmasının birkaç örneğinin olduğunun altını çizen Eyüp Aytekin coğrafyaların ve kültürlerin farklılığından dolayı yaşananların aynı olmadığını söyledi. Aytekin bu süreçte her coğrafyada sorunların ve çözümlerin farklılaştığını belirterek bunları bir belediye başkanı olarak yerinde incelediğini dile getirerek:  “Bunlardan en zoru Yusufeli’nde yaşanıyor. Kamulaştırmak için yer arıyoruz, yer yok. Yeni yerleşim diyoruz, şartlar çok ağır nereye konacağız, en zor şartlarla mücadele etmemiz gerekiyor.  İnsanları burada tutmak zorundayız. İnsanları burada tutmalıyız ki insanlar tekrar bu toprakları vatan edinip dursun. Her şeyi yapmalıyız. Her şeyle ilgili fikrimiz olmalı ama bunların hiç biri Ankara’da Konya’da Adana’da düşündüğünüz gibi olmuyor. Burada kamulaştırmanın bile kendine has bir şekli var. Burada insanlar hayata tutunsun diyorsanız, çözümleri üretmek zorundasınız. Bu anlamda Yusufeli sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Buradan şu çağrıyı yapıyorum. Bugün mum yakmanın zamanı. Burada bir ilçenin kuruluşuna tanıklık ediyoruz. Burada çözümün parçası olma adına, hayallerimiz neyse bunları öne çıkarıp birlikte bunları yapmak zorundayız. Bu uşağın böyle bir sorumluluğu var. Meseleden kaçarak kendimizi olayın dışında tutamayız. Geçmişteki yaşanan ve yaşayanları suçlamakla bir yere varamayız. Ben hiç böyle bir tutum içinde olmadım. Hepimiz burada ki sorunu çözmek zorundayız. Bir sorun var ve çözeceğiz” diye konuştu.

2009’da devraldıkları Yusufeli Belediyesi’nin 1 milyon 600 bin lira olan bütçesini 5 milyon’un üzerine çıkardıklarını belirten Aytekin 2009’da personel giderlerinin bütçenin yüzde 63’ü olduğunu bugünde bu oranın yüzde 33’lere indiğini belirtti.

Aytekin “En büyük talihsizliğimiz burada kalıcı olmayışımız. Gerek Artvin Barajı gerekirse de Yusufeli Barajıyla ilgili ilçemize bir takım yapılar konusunda bir katkı almıyoruz. Üniversitemizin ikinci katını atma konusunda bir girişimimiz oldu, onunda Rektörümüz ihtiyacımız yok diye yaptırmadı. Yoksa 600 metre kare büyüklüğünde yüksek okulumuzun bir ikinci katı olacaktı. Rektörümüz bizi okulu Artvin’e taşımakla tehdit etti. Bizde bir sürü sıkıntı içinde kurumlar arası bir çatışmayla bir sorun yaşamayalım diye geri durduk. Şirketlerin Yusufeli’ne maddi olarak bırakmış oldukları bir yapı söz konusu değil. Artvin Barajı kapsamında burada ne yaptırabiliriz diye düşünürken, daha önceki Valimiz Necmettin Kalkan bizim elimizden çekti Artvin’e bir okul kazandırdı. O okul Yusufeli’nde yapılacaktı oda Artvin’e gitti ve İskebe’de ki okul yapıldı.  Yusufeli’nde barajlar yapılacak dediğimde memurdum. Sonra başkan olduğumda başkan barajcı dediler. Başkanlığımı açıklamadan önce gittim devletin yetkili kurumlarıyla konuştum edindiğim tüm bilgileri vatandaşlarımızla paylaştım. Hiç bir bilgiyi saklamadım.  Ben başkanlığım dönemimde 1500 konuta ruhsat vermiş belediye başkanıyım. Bunu bir kayıp değil kazanım olarak görüyorum. Bugün Yusufeli’nde kiralar 500-700 lira. Kiralar çok yüksek. Biz bu coğrafyada 1960’lardan beri baraj yapılacağını konuşuyoruz. Baraj yapılacak diye evini boyama çatını değiştirme, kaldırım yapma zaten kaldırılacak. Bunu hep yaşadık. Ben göreve geldikten sonra ilgili makamlara gerekli yazıları yazdım. Burada yapı yapmak için hukuki bir engel yoktu. Bende mücadele ederek o boşluğu da kullanarak bu inşaatların yapımını sağladım.

Ben Diyorum Ki İnşallah Hedef 2023 

Hiç kalkmayacakmış gibi Yusufeli’ne yarın kalkacakmış gibi yeni yerine hazırlanmayı kendime ilke edindim. Bu çerçevede bu ilçeye hizmet etmeye çalıştım. Bugün Yusufeli ne zaman kalkacak sorusu önemli. Yusufeli ne zaman yeni yerinde olur? Burada yaşam ne zaman biter? Bence bu kullandığımız salon bir belediye başkanı daha götürür. 2018 yılının mayıs ayında barajın gövdesi biter. Evet biter. Evet Cumhurbaşkanımızın Başbakanken aldığı taahhüt geçerli. O orada biter. Yusufeli’nin yeni yerleşim yerinin kurulması, yolların yapılması süreci işliyor. 66 kilometrelik karayolu ağı yeniden değişiyor. Birinci aşamada ihale edilen karayolu ağının yapılması nerden bakarsanız 4 yıl. Tabi buda her şey normal giderse.  Bu birinci aşama daha iki aşama daha var.  Burada çok özel köprüler var. 690 metrelik bir körü geçiyor. Buranın çıkışından da 800 metrelik viyadük geçiyor. Hemen su kavuşumunda 400 metrelik bir köprü var. Bunlar özel imalat köprüler. Bunlar bugüne kadar ne bu coğrafyada ve ülkenin başka yerinde yapılmamış köprüler. Bunları projeleri ihale edildi projelerin bitim süresi bir buçuk yıl. 2016 yılı sonu itibarıyla projeler alınacak. Bunları göz önünde bulunduralım. Ben diyorum ki inşallah hedef 2023″ diye konuştu.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin Bilgi alma hakkını sağladığı için basın mensuplarının önemli bir kamu görevini üstlendiğini söyledi.  Artvin coğrafyası dolayısı ile basın mensuplarının ne kadar zor şartlar altında bu mesleği icra ettiğini yakinen gördüğünü belirten Başkan Aytekin ” Bu durumun farkındayız. Bugün sizleri burada ağırlayarak bir farkındalık oluşturma istiyoruz. Biz basın mensuplarının ekonomik sıkıntılarına dikkat çekmek istiyoruz” dedi.

Toplantı 2009’dan günümüze kadar yapılanların slayt eşliğinde gösterilmesiyle son buldu.

Burada ki toplantının ardından öğlen yemeğine geçilirken yemek sonrasında da kurulacak yeni ilçe yeri gezilerek teknik bilgiler alındı.

Share
531 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?