logo

Yusufeliler Derneği Geleneksel Yemekte Buluştu

Artvin Merkez’de 2009 yılında kurulan Yusufeliler Derneği geleneksel yemek buluşması Varyant Restoran’da Dernek Başkanı Hafız Ülker, dernek yönetimi ve Dernek üyeleri katılımı ile gerçekleşti.

Dernek Başkanı Hafız Ülker, dernek yönetimi ve Dernek üyeleri katıldı. Çok sayıda üyenin katıldığı yemekte bir konuşma yapan Başkan Hafız Özer, bu derneğin kuruluş amacının Yusufeli kültürünü yaşatmak,  Yusufelileri bir araya getirmek ve dayanışmanın sağlanması olduğuna vurgu yaptı.

Çok Lüks Bir Lokal Açtık Ama Kapatmak  Zorunda Kaldık

Özer yaptığı konuşmada;“Derneğimiz 2009 yılında kuruldu. Aslında kafamızda çok şey yapmak vardı. Ancak maalesef çoğunu gerçekleştiremedik. 2 yıl sonra 2011 yılında derneğimize ait çok lüks bir lokal açtık. Bu lokal hiçbir dernekte bulunmayan özellikler taşıyan, çok büyük bir lokaldi. Ancak bazı nedenlerle lokalimizi kapatmak zorunda kaldık. Yusufeli kardeşlerimizi bu lokale getiremedik. Şimdi yeniden lokali açsak mı? Açmasak mı onu konuşalım isterim.Biz Yusufeliler Derneği olarak Yusufeli kültürünü yaşatmak ve Artvin Merkez’de yaşayan 6-7 bin civarında Yusufelilerle bir araya gelmeyi o zaman da çok arzu ettik, bugünde arzu etmekteyiz. Artvin’de esnaflık yapan birçok kişi Yusufeli kökenli.  Ama hep bireysel kalmışız.Bu akşam bu eksiğimizi konuşmak, dernek üyelerimizle bir araya gelmek ve geleneksel yemek buluşmamızı gerçekleştirmek için bir aradayız. Gelen ve çeşitli nedenlerden dolayı gelemeyen üyelerimize teşekkür ediyorum. Burada fikirlerinizi ifade ederseniz bundan dolayı çok mutlu oluruz. Hepinize afiyet olsun” dedi.

Lokal Değil Lobi Kurmamız Lazım

Lokal açılması fikrine sıcak bakmadığını, geçmişte bu konuda yaşanılan bir tecrübe bulunduğunu hatırlatan Ucuz Kömür İşletmesi sahibi dernek kurucularından emekli öğretmen İsrafil Gültekin; “Biz lokal deneyimini en ağır şekilde yaşayan bir derneğiz. O zaman da söyledim. Lokal olmaz, yürümez. Dedim. Dediğim çıktı.  Lokali kapattığımızda kutlama yemeği yedik. Açıkçası ben buna sıcak bakmıyorum, o zaman da demiştim. Bunun yerine Yusufeli, evi,  ofisi şeklinde çay içilebilecek, sohbetler edilecek bir yerin açılmasını, bundan daha önemlisi, çağımız artık internet çağı.

Sosyal Medyayı Etkin Kullanalım

Sosyal medyayı etkin kullanalım. İnanın daha az masraflı ama daha çok kesime ve sadece Artvin’de, Yusufeli’nde değil, Artvin dışında yaşayan Yusufelilere de ulaşmış oluruz.

Lokal açmayalım lobi oluşturalım. Maalesef hepimiz bireysel davranıyoruz. Hemşerilerimize sahip çıkmıyoruz. Bir Yusufeli lobisi mutlaka oluşturlmalı. Ben size naçizane bunu öneriyorum “dedi.

Yusufeliler Artvin Nüfusunun Yüzde 25’ini Oluşturuyor!

Bu öneriye sıcak bakan Yusufeliler Derneği Üyeleri, bir an önce dernek sitesinin kurulması için üç kişiyi görevlendirdi. Böyle bir ofis açmak içinse pazartesinden itibaren yer araştırmasına girilmesi benimsendi.

Başkan Özer; “İsrafil Beyin önerisi hepimiz tarafından kabul gördü. Pazartesinden itibaren bu konuda bir çalışma başlatabiliriz. Yusufeliler Artvin’in önemli bölümünü yüzde 25’ini oluşturuyor. Kültürümüze, birbirimize, derneğimize sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

Yemek sonrası yapılan sohbetlerde Yusufeli kökenli insanların derneklerine daha çok  sahip çıkmalarını, bazı köy ve yörelerin bunu kıskanılacak kadar güzel bir şekilde başardığını, kendilerinin de bunu başarabileceklerine inandıklarını söylediler. Sohbet sonrası Varyant Restoran önünde  günün ansına bir fotoğraf çektiren Dernek başkanı  Hafız Özer, dernek yönetimi ve üyeler, bundan sonra daha sık bir araya gelme ve somut adımlar atma sözü verdiler.Yusufeliler derneği geleneksel yemek gecesine katılan bazı isimler ise şöyle;  Ahmet bayrak, Ahmet Özçelik,  İl Sağlık Müdürü Abdullah Gülenç, Asim Yılmaz, Nedim özer. Mehmet Ali özer,  Kemal Ülvi Aşıkoğlu, Erol Hallaç,  Osman Büyük, Sait Susam,  Tahsin Arslan,  Yaşar Aksu,  Yüksel Sefil,  Ahmet Faruk Açıkgöz,  Mustafa Hikmet Turan,  Erol Ünal,  Nevzat Taş,  Selahattin Çolakoğlu,  Mikail Yılmaz katıldılar.

Yemekte, Artvin siyasetinde her partide etkin Yusufelilerin varlığına dikkat çekildi.  Buna göre Adalet ve kalkınma Partisi, CHP ve MHP yönetiminde çok sayıda Yusufeli kökenli insanların bulunduğunu, Artvin siyasetine Yusufelilerin yön verdiğine vurgu yapıldı. Gecede Yusufeli Yeni yerleşim yeri ve barajdan dolayı yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için derneğin de inisiyatif alması gerektiği, Yusufeli Belediye Başkanlığı, Yusufeli Kaymakamlığı ve Yeni Yerleşim yerinin Dernek üyeleriyle ziyaret edilmesi de konuşuldu. Başkan Özer, Türkiye’de zorunlu kamulaştırmanın ardından ilk kez sıfırdan bir ilçe inşa edildiğini söyledi.Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı ve AKPartiArtvin Eski İl Başkanı Ahmet Özçelik gecede, Yeni Yerleşim yeri hakkında konuşmanın artık yersiz olduğunu, insanların kafalarının karıştırılmamasını ve bu ilçenin kurulmasının beklenilmesi gerektiğini söyledi.

Artvin İnönü Caddesi Yıldız İşhanı 4.katta yer alan Yusufelililer Derneği’nin lokal açılışına Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erdinç Eldemir, Belediye Meclis Üyesi İrfan Şirin, DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Osman Demir, Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim üyesi Hüseyin Kurt, Artvin Orman Bölge Müdür Vekili Mimar Sinan Özkaya,Yusufelililer Derneği Başkanı Hafız Özer, dernek yönetim kurul üyeleri, çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldı.

Yusufelililer Dernek Lokalinin açılışını Belediye Başkan Vekili İrfan Şirin, AÇÜ öğretim üyesi Hüseyin Kurt ve DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Osman Demir yaptı. Dernek Lokali “Yusufeli halkının sosyal birlikteliği artırmak amacıyla yaptırdığı bu mekan herkese hayırlı olsun temennileriyle” açıldı.

Açılışla İlgili Basına Demeç Veren Dernek Başka Hafız Özer Şunları Dile Getirdi:

“Derneğimizin kuruluş amacı Artvin’de yaşan Yusufelili hemşerilerimizi bir araya gelmesi sevinçli hüzünlü günlerinde bir arada yardımlaşma ve dayanışma içinde olmaktır. Derneğimizin en önemli amaçlarından biri de yardım ve dayanışmadır. Derneğimiz milletimizindir hiçbir siyasi partinin güdümünde değildir, ilçe ayrımı gözetmemeksizin tüm halkımıza açıktır.Yusufeli kültürünü aile ve geleneklerini Artvin halkına anlatarak daha çok kaynaşmayı istiyoruz. Bizi Erzurum’a ait görüyorlar hayır biz Artvinliyiz. İlimizin diğer ilçelerinden ne eksiğimiz ne de fazlamız var. Kendimizi tüm ilçelerle aynı görüyoruz.”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Özer: “Biz HES’lere tamamen karşı değiliz; ama yapılması gerekenler var yapılmaması gerekenler var.Yapılacaksa doğaya zarar vermeden yapılmalıdır ve vatandaş mağdur edilmemelidir” dedi.

Dernek Lokalinin açılışına katılamayan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin tebrik mesajı yayınladı. Aytekin yayınladığı mesajda; “Türkiye Güreş Federasyonunun 7 Mayıs 2011 tarihinde Ankara’da yaptığı mali genel kurul toplantısına katılacağımdan dolayı Yusufelililer Derneğimizin açılış toplantısına üzülerek katılamıyorum. Derneğimizin hayırlı uğurlu olmasını diler tüm hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.

Açılıştan sonra davetlilere ikramda bir araya gelen Yusufelililer ve diğer davetliler, gruplar halinde oturupuzun süre sohbet ettiler. Açılış çektirilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

 

Etiketler: » » »
Share
679 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?