logo

Yusufeli Zeytini Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya!

Artvin Ziraat Odası Başkanı Köksal Portakal Trabzon TRT Radyosu  Erdoğan Topçunun sunduğu “Merhaba Karadeniz” programının Canlı yayın konuğu oldu.

Telefonla sabah programına bağlanan Portakal, Barajlar nedeniyle büyük zarar gören ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan “Yusufeli Zeytini”  (Butko) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkan Portakal yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Sözlerime başlarken içinde bulunduğumuz Ramazan ayının tüm insanlığa Türk ve İslam alemine hayırlara vesile olmasını, barış, dostluk, kardeşlik, sağlık ve afiyet içerisinde bu ayı geçirmesini temenni ediyorum. TÜİK verilerine göre 2014  yılın da 813bin hektar alanda 170 milyon adet Zeytin ağacı 1 Milyon 700 bin  ton zeytin üretilmektedir. İlimizde 28 bin zeytin ağacından 550 ton zeytin üretilmektedir. Üretilen zeytinlerin en önemli özelliği hiç ilaç kullanılmadan organik olarak yetiştirilmesidir. Konumuz Artvin, dolaylı olarak ta Yusufeli zeytini; “mikroklima” özelliği taşıyan Çoruh havzasın da 800 rakım ve altında yetiştirilmektedir.2015 yılı üretimi 350 ton sofralık zeytin ve 6 ton zeytin yağıdır. Artvin merkez de 13 Ardanuç ilçesinde 2 Yusufeli ilçesin de ise 10 köyse yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dekara verimi ortalama 515-550 kilogramdır, buda dekar başına 7,725 TL gelir demektir. Artvin Yusufeli zeytini 2006 yılında katıldığı ulusal ve uluslar arası 3 yarışmada ödül almıştır.13-15 Mayıs 2006 tarihlerinde Çin’ nin başkenti Pekin de yapılan yarışmada uluslar arası zaytin yağı konseyi onaylı tadıcılar tarafından ödüle layık 4 marka içerisinde görülen  tek Türk Zeytinyağı olmuş ve buğun Ülkemizin değişik Turizm otel ve zincir mağazalarında ayrıca gurme marketler de satılmaktadır. Bu yarışmalarda aldığı derecelerle Artvin Yusufeli Butko zeytini sınırlarımızı aşan bir üne kavuşmuştur. Bu başarılarından sonra bu zeytin çeşidi TUBİTAK tarafından araştırılma konusu yapılmış ve bu çalışma halen devam etmektedir. Bu zeytin çeşidinin ne yazık ki İlimizde ki büyük Barajlar ve çevre ulaşım yolarının yapılması nedeniyle üretimi en az yüzde 50 oranında düşmüştür .Bunu gören sivil toplum örgütleri ve Tarım İl Müdürlüğü Artvin Baraj inşaatını yapan firmanın sponsorluğunda 100 bin adet fidan üretimi yapmaya başlamış, bu güne kadar 15 bin adet fidan üretimi yapılarak üreticiye dağıtılmıştır. Barajların su toplama havzaları buralarda ki mevcut tarım alanlarını bir daha kullanılamayacak duruma getirmiştir. Ayrıca Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Orman kadastro Müdürlüğünün kadastro çalışmaları sırasında İlimiz için Tarımı yapılabilecek bir çok alan ormana veya hazineye bırakılmıştır. Bu sorunları İlimizde yetkili kurumlar ve siyasetçiler bazında ( iktidar ve muhalefet demeden ) birçok kez gündeme getirdik ve bu girişimlerimiz sonucu Yusufeli Barajı temel atma töreninde Çevre ve Orman Bakanımız sayın Veysel Eroğlu Ormana ve hazineye kalan tarım arazilerini çok çüzzi bir fiyatla çiftçiye ya kiralanacağına veya satılacağına beyan etmişlerdir. Fakat bugüne kadar bu bakanlıkların mahalli teşkilatlarından herhangi bir adım görememekteyiz.

Mevcut Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın Faruk Çelik ‘in Artvin li ve özelliklede Yusufeli olması bu konuda ki ümitlerimizi artırmaktadır.”

Portakal, sözlerine son verirken Ramazanın ve Ramazan Bayramı’nın Türk İslam Alemine Hayırlar Getirmesini Allahtan niyaz ederim diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etiketler: » » »
Share
1906 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?