logo

Yusufeli Zeytini Butko Balıkesir’de

Balıkesir Ayvalık’ta uluslararası Slow Food Organizasyonu tarafından zeytin üzerine ilk kez düzenlenen “SLOW OLIVE” etkinliğinde Yusufeli zeytini butko da yerini aldı.

Slow Food ve Ayvalık Belediyesince düzenlenen 14-17 Nisan tarihleri arasında “SLOW OLİVE” etkinliğinde yerli ve yabancı konuşmacılar zeytini ve yaşamdaki yeri ile etkisi konuşuldu. Alibey Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya Türkiye, Fransa, Tunus, Ürdün, Lübnan, Filistin, Fas, Yunanistan, İtalya, İsrail, İspanya ve Portekiz’den üretici ve akademisyenlerden oluşan 60 kişilik heyet katıldı.

Ayvalık’ta uluslararası Slow Food Organizasyonu tarafından zeytin üzerine ilk kez düzenlenen etkinlik kapsamında Cunda Adası Pazar Yerinde açılan sergide Artvin’in Yusufeli Zeytini Butko da yerini aldı. Slow Olive Çalıştayı programı çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanından 50’nin üzerinde zeytin çeşidi, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin dünyaca ünlü turizm merkezi Cunda Adası’nda buluştu. Zeytinin Türkiye’deki biyoçeşitliliğinin gözler önüne serildiği organizasyonda; Ayvalık siyah ve yeşil zeytinleri, Edremit’in Coğrafi İşaretli Yeşil Çizik Zeytini, Karaburun’un Hurma Zeytini, Artvin’in Butko Zeytini, Antakya’dan Akhisar’a, Nizip’ten Gemlik’e yaklaşık 50’nin üzerinde çeşit zeytin vatandaşların beğenisine sunuldu. Organizasyona katılan ve stantları gezen vatandaşlarda stantta bulunan birçok zeytinin tadına bakma imkanı buldular.

Artvin Butko Zeytini ile ilgili vatandaş görüşleri; “Bazıları gerçekten çok farklı lezzetler. Bunlar Ayvalık’ta gerek yapılış yöntemi ve zeytin cinsi olarak görülmemiş tattaki zeytinler. Bu biraz da yapım tekniğiyle ilgili olsa gerek. Stantta Artvin’in Butko kavrulmuş zeytini çok beğendim. Tabi diğer zeytin çeşitleri de bir harika ama benim favorim Butko kavrulmuş zeytin oldu” ifadelerde bulunuldu.

Etiketler: » » » »
Share
1612 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?