logo

Yusufeli Heyeti Maden Sahalarını İnceleyecek

Yusufeli’deki maden varlığı nedeniyle başlayan çalışmalardan dolayı, ilçe halkının doğru bilgilere ulaşabilmesi ve bu konuda tecrübesi olan ilçelerden faydalanması amacıyla Yusufeli Belediyesinin organizesiyle maden sahalarını inceleme gezisi düzenlendi.

 

Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci ve Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’in başkanlığında gerçekleştirilen geziye maden çalışmalarından etkilenen köy muhtarları, belediye meclis üyeleri, sendika temsilcileri, Yusufeli’deki basın mensupları ve toplumun değişik kesimlerinden temsilciler katıldı.

“Doğru kararlar almayı istiyoruz”

Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci, ilçedeki maden faaliyetlerinin yöreye etkisinin ne olacağı sorusunun karşılığı olarak araştırma ve incelemeler yaptıklarını söyledi ve konuyu yakından takip ettiklerini ifade ederek “daha önce bu süreçleri yaşayan şehirlerin tecrübelerinden faydalanıp doğru kararlar almayı ve olası sorunlarla nasıl baş edeceğimizi görmeyi istiyoruz. Gezimize katılıp bu ortak sorumluluğu paylaşan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Gezimiz önemli kazanımlar sağlayacak”

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Maden konusu bizim açımızdan şimdilik bilinmeyen bir konu. Ancak bundan sonra üzerinde çokça konuşacağımız bir konu olacak” dedi. Başkan Aytekin açıklamasında şunları söyledi: Daha önce yapmış olduğumuz sempozyumda bu konuyla ilgili bilimsel verilere sahip olmakla birlikte coğrafyamızdan götürecekleri veya ekonomik olarak bölgemize kazandırdıkları konusunda şu an için yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu bilgi birikimini toplumun değişik kesimlerinden katılımcı arkadaşlarımızla yerinde yapacağımız inceleme ve gözlemlerle ilçemiz için doğru bir politik zemine oturtma arzusundayız. Yanlışların her zaman karşısında olduğumuz gibi ülkemiz ve ilçemiz için faydalı olan iyi işlerin de yanında olacağız. Karşıtlığımızı da desteğimizi de doğru bilgilerle temellendirmek istiyoruz. Barajla ilgili yapmış olduğumuz toplumun değişik kesimlerinden katılımcıların içinde bulunduğu gezilerimizin bize önemli katkılar sağladığına inanıyor, bu gezimizin de önemli kazanımlar sağlayacağını düşünüyorum. Her iki çalışmamıza da katkı veren, katılan herkese teşekkür ediyorum.”

Gezi güzergahları

Maden çalışmalarını yerinde görerek ekonomik, çevresel ve sosyal sonuçlarını yerinde inceleyecek olan heyet, 1-7 Eylül tarihlerini kapsayan inceleme gezisinde, maden çalışmalarının olumlu veya olumsuz yansımalarını gözlemleyecek. Gezi sonunda katılımcıların her birinden bireysel gezi raporu alınacak ve bütün raporlar toplanarak tek bir sonuç bildirgesine dönüştürülecek.

Maden gezisi heyetinin ilk inceleme yeri Eskişehir Sivrihisar Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi olacak. Ardından sırasıyla Uşak-Eşme Kışladağ Tüprag Metal Madencilik, İzmir- Menderes Efemçukuru Tüprag Madencilik, Kastamonu Küre Eti Bakır, Rize- Çayeli Bakır İşletmelerinde maden çalışmaları yerinde görülecek.

Madenleri inceleme gezisine kimler katıldı?

Maden sahaları inceleme gezisine, Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Akıllı, İl Genel Meclis Üyesi Furkan Çakmak, Belediye Meclis Üyeleri, Osman Ünal, Aydın Şahin, Ahmet Kaplan, Miktat Demirkıran, Cengiz Furat, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Eğilmez, Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Başkanı Recep Yer, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Yusufeli Temsilcisi Mehmet Ali Demirci, Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Bağcı, Kılıçkaya Muhtarı Serkan Koptagit, Hasanağa Mahallesi Muhtarı Yüksel Yıldırım, Çevreli Köyü Muhtarı Nurettin Kılıç, Boyalı Köyü Muhtarı Muzaffer Tunç, Alanbaşı Köyü Muhtarı İkram Yurt, Meşecik Köyü Muhtarı Nurettin Yıldırım, Yusufeli esnaflarından Ahmet Keleş, Hüseyin Çelik, Metalurji ve Malzeme Mühendisi Ayhan Çolak, Yusufeli yerel basınından Cevdet Ağduman, Nusret Durur, Yener Dedeoğlu, Yusufeli Belediyesi Fen İşleri Müdürü İbrahim Özdemir, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Erkin Tokgöz, Mürsel Korkmaz, Hakan Koçak ve Süleyman Çakal katıldı.

Share
2034 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?