logo

Yusufeli Belediyesi Yeni İlçe İçin Fidanlık Kuruyor

Yusufeli Belediyesi, geleceğe dair planladığı bir projeyi daha hayata geçiriyor. Yeni kurulacak ilçenin jeolojik yapısı ve genel bitki örtüsü göz önünde bulundurularak, baraj nedeniyle kaybedilen lezzetlerin geleceğe aktarılması için fidanlık kurma çalışmaları başlatıldı.

Kurulan fidanlıkta Yusufeli’de yetişen ve endemik özellik gösteren meyveler fidan olarak yetiştirilecek ve sonrasında yeni ilçe kurulduğu zaman sökülüp yeni yere taşınması sağlanacak. Bu projeyle yeni ilçenin, yörenin sahip olduğu ağaç türleriyle ağaçlandırılıp yeşil bir yer olması sağlanırken aynı zamanda bu türlerin kaybolmadan geleceğe taşınması da sağlanmış olacak. Binlerce fidanın dikileceği ve aşılanacağı fidanlıkta; nar, armut, kayısı, kiraz, dut, şeftali, hurma, üzüm, zeytin gibi 10’larca çeşit meyve fidanı yetiştirilecek.

Fidanlık kurulması için Yusufeli Belediye Meclisi kararıyla komisyon oluşturuldu. Oluşturulan komisyon, çalışmalarını rapor halinde sundu ve rapora göre yapılması planlanan fidanlık arazisi tespit edilerek, arazi sahipleri ile anlaşma yapıldı.

Kiralanan arazinin sulama altyapısını da hazırlayan Yusufeli Belediyesi ekipleri, fidanlık bakımı için bir görevlinin sürekli kalabileceği bağ evi yaptı.

Kazım Karabekir Mahallesi yol kenarı üzerinde bulunan yaklaşık 6 dönümlük alanda kurulan fidanlıkla ilgili konuşan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “seçim vaatlerimizden birini daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşarken, yeni kuracağımız ilçemiz açısından da önemli bir ihtiyacı gidermiş olacağız. Hedefimiz 50 bin fidan” dedi.

Etiketler: » »
Share
1224 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?