logo

Yusufeli Belediyesi Kurban Kesim Yerlerini Belirledi

Yusufeli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş kurban satış alanında hazırlıklarını tamamladı.

Belediye Encümeninin almış olduğu karar doğrultusunda Belediye İtfaiye Binası karşısındaki alan, büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satışları için hazır hale getirilerek hayvan satış reyonu işgaliye harcının 100,00 ₺ olmasına karar verildi. Kurbanlık kesim yeri olarak ise, Belediye mezbahasının olmasına karar verildi. Yusufeli Belediyesi, satışa sunulacak kurbanlıklar için sanayi sitesindeki belediye itfaiye binası karşısında hayvan satış pazarını vatandaşların alışverişlerini sorunsuz yapması için hazır hale getirildi.

Kurban pazar yerinin aydınlatması ve su ihtiyacı karşılandığı ve üreticiler ve ziyaretçiler için de dinlenme alanı oluşturularak alıcı ile satıcı arasında oluşabilecek ihtilafların önüne geçmek için canlı hayvanın tartılabileceği kantar düzeneği kuruldu. Kurbanlık satış yeri ve kurbanlık kesim alanları Yusufeli Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri ve Veteriner Hekim nezaretinde her gün denetlenerek hayvanların sağlık durumları ve belgeleri kontrol edilecek. Kurbanlık satış, nakil, kesim öncesi ve sonrası çevre ve halk sağlığını korumak adına Yusufeli Belediyesi yetkili birimleri gerekli önlemleri almaktadır.

21.06.2017 tarihli ve 30103 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “2017 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulamasına Dair Tebliğ” gereği damızlık dışı hayvanların kurbanlık olarak satışı men edilmiştir.

Kurban Bayramı’nda kaçak kesimlerin ve hasta hayvan satışlarının önüne geçebilmek amacıyla Belediye Veteriner İşleri Müdürü Veteriner Hekim Mehmet Akıllı, kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken noktaları da sıraladı. Akıllı’nın dikkat çektiği hususlar şunlar: Veteriner Sağlık Raporu ile beraber büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi olmalı, (Artvin ili dahilindeki işletmelerden gelen hayvanlar için yalnız pasaport olmalı), Küpesi bulunmalı, Çok zayıf olmamalı, Gebe olmamalı, Yeni doğum yapmış olmamalı, Beden ısısı yüksek olmamalı, Kasları olgunlaşmamış ve çok genç olmamalı, Kılları karışık ve mat görünümlü olmamalı, Bakışları ve dış görünümü canlı olmalı, Salya ve göz akıntısı bulunmamalı, Pis kokulu ishali olmamalı, Öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olmamalı, Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı, Vücudun herhangi bir yerinde yara, şişlik ve ödemi olmamalı, Cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntı olmamalı,

Akıllı, “Sıralanan bu kriter ve hastalık belirtilerinden herhangi biri veya birkaçının varlığının gözlemlendiği hayvanların kurban olarak satın alınmaması ve kesilmemesi gerekiyor. Bunların yanında şüphe edilen bir durum var ise görevli Veteriner Hekime müracaat edilerek yapılacak tavsiyeler doğrultusunda karar verilmesi gerektiğini söyledi ve “Belediye Başkanlığı olarak vatandaşlarımızın Kurban Bayramı’nı şimdiden tebrik eder, hayırlı bayramlar dileriz.” dedi.

Kurban kesimi ve satışı için belirlenen alanlar bayram süresince açık kalacak.

Share
335 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?