logo

Yusufeli Barajı İle Yeni Yusufeli Yerleşim Yerinde İnceleme

Artvin Valisi Kemal Cirit,  yapımı tamamlandığında 270 metre yüksekliği ile dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatı ile Yusufeli Barajı’ndan dolayı baraj suları altında kalacak olan Yusufeli ilçenin Yeni Yerleşim bölgesinde incelemelerde bulundu.

 

Yusufeli Barajı ve HES Projesinde yürütülen çalışmaları yerinde incelemek için bölgeye giden Vali Cirit, barajın son durumu ve yürütülen çalışmalar hakkında DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan’dan bilgi aldı.

Bir süre baraj sahasında incelemelerde bulunan Vali Cirit, ardından beraberindeki DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan ve bazı daire amirleri ile birlikte hava hattına bağlı demir kafese binerek baraj inşaatını havadan bir süre inceledi.

Barajın santral kısmına inen Vali Cirit, burada yapılan çalışmaları takip ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Yusufeli Barajı ve HES inşaatı incelemesini tamamlayan Vali Cirit ardından baraj suları altında kalacak olan Yusufeli’nin yeni yerleşim yerindeki çalışmaları yerinde inceledi.

Sakut Deresi ve Yansıtıcılar Bölgesine inşa edilen yeni yerleşim yerinde sürdürülen alt yapı çalışmaları kapsamında yapılan patlatma faaliyetini eline aldığı telsizden görevliye talimat vererek gerçekleştirdi.

Vali Cirit, patlama öncesinden telsizden görevli mühendis ve çalışanlarına seslenerek, Türk Mühendislerinin özellikle son yıllarda devasa projelere ve çok büyük başarılara imza attıklarını söyledi.

Patlamanın ardından yaya olarak 3 ayrı bölgeden oluşan yeni yerleşim yerinde sürdürülen çalışmaları yakından inceleyerek, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İncelemelerin ardından Vali Cirit, kendisini takip eden basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Çoruh Vadisi üzerinde inşa edilen ve 270 metre yüksekliğiyle dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise en yüksek Yusufeli Barajı’nın ülke ekonomisine 450 milyon liralık katkı sağlayacağını belirten Vali Cirit, şunları söyledi: “Şu anda Türkiye’nin en yüksek barajında sürdürülen çalışmaları yerinde inceleme fırsatı bulduk. Bu devasa projeler ülkemiz adına gurur duyulacak projelerdir. Bulunduğumuz nokta yaklaşık  845 rakıma sahip. Geçtiğimiz aylarda 715 rakımında bir patlatma gerçekleştirmiştik.  Belli aralıklarla baraj inşaat çalışmalarını ziyaret ederek, barajın son durumu hakkında yetkililerden bilgi alıyoruz” dedi.

Yılda 600 Bin Kişinin Elektrik İhtiyacını Karşılayacak

Barajın yılda yaklaşık 600 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacağını ifade eden Cirit. “Yusufeli barajı ile yılda 600 bin kişinin elektrik ihtiyacını temin edecek bir baraj ve yılda yine 450 milyon liralık ülke ekonomisine katkı sunacak. Baraj inşaatını 3 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Bu baraj ülkemizin aynı zamanda bir prestij projesidir. Bunun yanında Türk mühendisliğinin ve müteahhitliğinin geldiği noktayı görmekteyiz” diye konuştu.

Göl Manzaralı Güzel Bir İlçe Olacak

Yeni Yusufeli yerleşim yerinde alt yapı çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü kaydeden Cirit, “ Yusufeli yeni yerleşim sahası yapılan çalışmalarla birlikte yaklaşık 160 hektarlık alana sahip olacak. Bu bölgede 10 milyon metreküplük bir kazı çalışması yürütülecek ve bunun % 40’ı bugün itibarıyla tamamlanmıştır. Yusufelili vatandaşlarımız ve Yusufeli’nden ayrılarak başka yerlere yerleşmiş olan vatandaşlarımız şundan emin olsunlar yeni Yusufeli tam anlamı ile bir göl manzaralı ve planlı bir yapılaşmanın olduğu bir ilçe olacak” dedi.

Temmuz Ayında Kazı Ve Alt Yapı Çalışmaları Tamamlanacak

Temmuz ayında kazı ve alt yapı çalışmaları tamamlanmasının planlandığını kaydeden Cirit, “Kazı ve alt yapı çalışmalarında geri kalan % 60’lık kısmında önümüzdeki Temmuz ayı içerisinde tamamlanarak bölgeyi TOKİ’ye devredilebilir hale getireceğiz. Birde yeni Yusufeli’nde bu tek başına yürütülen bir çalışma değil,  devletin bir çok kurumunun bir arada bulunduğu bir çalışmadır. Bu kapsamda birinci kısım çalışmalar karayolları tarafından ihalesi yapıldı ve bununla ilgili çalışmalar yakında başlayacak.”

Yeni Yerleşim Yerine 4 Bin 300 Kişi Başvurdu

Yeni yerleşim yerine yaklaşık 4 bin 300 vatandaşın başvurduğunu belirten Cirit, “Hak sahipliğinin ne kadar vatandaşımızı kapsayacağını yapacağımız mahalli iskan komisyonunun titiz çalışmalarıyla belirlenecek Yusufelililer Yeni Yusufeli’nde kalmaya karar verdiler buda bizim için en büyük sonuç ve en büyük getiridir. Yusufelililer devletine güveniyor ve devletimizde bu güveni karşılıksız bırakmıyor. Buradaki devam eden çalışmayı ciddi anlamda titizlik ile takip ederek sonuçlandırıyor. Yusufeli’nde kamulaştırma işleri de başladı.  Ayrıca istimlak çalışmalarına da kısa sürede başlayacaktır” diye konuştu.

AVBM

Share
1139 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?