logo

19 Eylül 2015

Yeter Ki İste; Engeli Çalışmaya Engel Değil!

Bedensel engelli inşaat işçisi Yılmaz Yıldız gurbete çıkarak çalışmak için Artvin’e geldi.

Çoğu insanlar doğuştan veya geçirdiği kazalar sonrası sakat kalması nedeniyle hayata küser. Bazı insanlar da var ki ‘yeter ki iste başarırsın’ denen bir sözü hayata geçirir.

Günümüzde birçok genç, bedenen ve ruhen sağlıklı olmasına rağmen halen daha ana ve baba parasını yemeyi alışkanlık haline getirmiş. Bu tip gençler iş beğenmez, eline yük almaktan, çalışmaktan utanır olmuş.

Yine bu çalış(a)mayan gençler, en iyi şekilde giyinmeyi ister ve her şeyden önemli günümüzün hastalığı son model cep telefonlarını da ellerinden düşürmezler.

Ancak bazı engelli bireyler de var ki; başkasından parayı almayı, yardıma muhtaç gözükmeyi asla kabul etmez. Gücünün yettiğince engelli olmasına rağmen çalışır, ele avuç açmaz.

Çalışmak için gurbete çıkan ve Artvin’e gelen bedensel engelli inşaat işçisi Yılmaz Yıldız da bunlardan biri…

Yılmaz Yıldız,  Ağrı Patnoslu. Yaşı 47 ve 11 kardeşli bir ailenin oğlu. Evli ve 6 çocuk babası. Diğer kardeşleri Türkiye’nin batı illerine çalışmaya giderken o, bir kardeşi ile Artvin’e gelmiş. Bedensel engelli olmasına rağmen ağır bir sektör olan inşaat sektöründe çalışıyor. Evinin nafakasını, çocuklarının eğitim parasını çıkarmak için sabahtan akşama kadar inşaatlarda ter akıtıyor. Artvin’de kış nedeniyle inşaatlar paydos edilince o da gurbette kazandığı paralarla memleketine, yuvasına, ailesinin yanına dönecek. Kış aylarını memleketinde geçirdikten sonra baharın tekrar gurbete çıkacak. Bir eli sakat olmasına rağmen çalışmaktan ar etmiyor. Yılmaz Yıldız(47); “Yeter ki sağlığım el versin, çalışmaya devam edeyim” diyor.

Engel, Çalışmama Engel Değil!

İşçi Yılmaz Yıldız: “1 yaşında yangın geçirmişim ve bir elimi zor kullanıyorum. Ama insan isteyince oluyor. Allah bir kolaylığını veriyor. Artvin’e geldik, burada çalışıyoruz. 6 çocuğum var. Geçiniyoruz. Kardeşlerimle birlikte hep gurbetçiyiz. Şu an 3 çocuğumu da okutuyorum. Becerebilirsem çocuklarıma üniversite okutmayı da istiyorum“ dedi.

Bedensel engelli inşaat işçisi Yılmaz Yıldız’ın çalışmasını takdir eden işveren ise bu çalışma azminin Artvin’de evde oturan, masa başında iş bekleyen gençlere de örnek olmasını diledi.

 

Etiketler: » » » »
Share
1286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?