logo

Yeşilay Haftası Nedeniyle Basın Açıklaması Yapıldı

 

Yeşilay Artvin Şube Başkanı Av.Tuncer Başer, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yeşilay Haftası’ nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Başer, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan  ‘Yeşilay Haftası’ sebebiyle topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemeyi; bu şekilde farkındalık düzeyini artırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Başer sözlerine şu şekilde devam etti: ” her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan  ‘YEŞİLAY HAFTASI’ sebebiyle topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemeyi; bu şekilde farkındalık düzeyini artırmayı hedefliyoruz.

Ülkemizde sigara, içki, illegal ilaç (reçeteli, reçetesiz, doğal ve sentetik ilaçlar), zararlı ve uyuşturucu madde kullanımı alışkanlıkları ve internet kullanımıyla ilgili veriler ne yazık ki üzüntü verici. Bize göre bağımlılık bir çeşit köleliktir. Bağımlı olan insan, artık iradesini kullanamayan kendisine,  çevresine hatta sevdiklerine bile zarar veren; bu işin ticaretini yapan bağımlılık üreticilerinin elinde sömürülen bir birey haline gelmiştir.

Bizim amacımız, bağımlılık oluştuktan sonra müdahale etmek değil; oluşmadan önce toplumu önleyici, bilinçlendirici çalışmalar yapmaktır. Martın ilk haftası kutlanan “Yeşilay Haftası” nı özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçlendirmek, onların farkındalık düzeyini artırmak için bir vesile olarak görüyorum. Bağımlılığın her türlüsü toplum sağlığımız ve geleceğimiz için bir risktir. Herkese bunu önlemek için aslında büyük görev düşüyor. Özellikle yetişkinlerin bu konuda örnek teşkil ettiğini düşünürsek, “Yeşilay  Gönüldaşlarının” nasıl ulvi bir çaba içerisinde olduğunu anlayabiliriz.

Toplumumuzda bağımlı olmayan, özgür olan; kendisine ve çevresine yararlı, üretken, sağlıklı kişilerin  varlığına ihtiyaç duyuyoruz. Ebeveynlerin, öğretmenlerin ve toplumun her kesimindeki yetişkinlerin bu konuda iyi birer rol modeli olmasını tüm kalbimizle arzuluyoruz. Sağlıklı nesiller ve sağlıklı toplum için herkesin bu konuda üzerine düşeni yapacağını ümit ediyorum.” dedi.

Başer Yeşilay Haftası  boyunca alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili bilgilendirmelerin milletimiz için yararlı olmasını temenni etti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Artvin Şubesi Başkanı Av.Tuncer Başer çalışmalarına ilişkin önümüzdeki günlerde açıklamalarda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Share
1182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?