logo

Yeşil Artvin Derneği: Şirketin Ne Kadar Kirli İlişkiler İçinde Olduğu Görülüyor

Yeşil Artvin Derneği, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ankara’da görüşme yapıldığı sırada Artvin Orman İşletme Müdürlüğü’nün yer tahsisi yapmasına tepki gösterdi. Yer tahsis iznini değerlendiren Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, bürokratik kirlenmenin kendilerini üzdüğünü belirterek, “Maden şirketi Cerattepe’ye yasa dışı çıkmıştı. Orman Bölge Müdürlüğü bize 19 Şubat tarihinde gönderdiği yazıda yer tahsisi yapılmadığını söylemişti. Orman Bölge Müdürü ise bugün, ’17 Şubat tarihinde yer tahsisi yaptık’ diyor. Şirket veya birileri tarafından bürokratların ne kadar zorlandığı ortadadır. Şirketin ne kadar kirli ilişkiler içerisinde olduğu görülüyor” dedi.

 

Avukat Kalın: Kamu Kurumları Başka Oyunlar Peşinde

Yeşil Artvin Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın ise, “Ankara’da bir görüşme yapılıyor ve Başbakan, ‘Cerattepe’de hukuki süreçte çalışma yapılmayacak’ diye söz veriyor. Başbakan bunları söylerken emrinde çalışan kamu kurumları başka oyunların peşinde demek ki. Bu davranışı çok ahlaki bulmuyoruz ve kınıyoruz”  diyerek tepkisini dile getirdi.

Ankara’daki Cerattepe Zirvesi

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, ekolojik ve hukuksal süreç ile Artvin halkının yaşamsal hakkını savunduğunu Ankara’daki görüşmede Başbakan Davutoğlu ve heyetine anlattıklarını belirterek, Cerattepe’de madencilik yapılamayacağına vurgu yaptıklarını söyledi. Karahan, “O toplantıda açık altın çıkarma işleminin hala daha bakanlığın gündeminde olduğunu da gördük. Başbakan talimat vererek açık işletme madenciliği yapılmamasını istedi. Ancak Artvin halkı bunca yıldır yaptığı hukuksal mücadelelerle kapalı işletme madenciliğinin iptali yönünde mahkeme kararları aldırılmasını sağlamıştı. Bütün mahkeme kararları ve bilimsel raporlar bu yöndeydi. Şirket ve güvenlik güçlerinin çekilmesini talep ettik. Bu yönde bir cevap alamadık. Bu mücadele Artvin halkının yaşamsal mücadelesidir” dedi.

Kalın: Olaylar Hiç Yaşanmayabilirdi

Başbakan Davutoğlu ile yapılan görüşmeyi olumlu değerlendirdiklerini ifade eden Avukat Kalın, “Bize bu toplantıların süreceği mesajı da verildi. Başbakanın buradaki bir sorunla bu derece ilgilenmesini olumlu buluyoruz. Ancak bu yaşadığımız sıkıntıları göz ardı etmemizi gerektirmiyor. Başbakan’ın çalışma yapılmayacağı yönündeki açıklaması bu olaylar olmadan da söylenebilir, olaylar hiç yaşanmayabilirdi” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler: » »
Share
521 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?