logo

Yeşil Artvin Derneği Kafkasör Yaylasında Bu Yılda Stand Açtı

Bu yıl 36’ncısını düzenlediğimiz Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalinde Yeşil Artvin Derneği Stant açarak halkı maden konusunda bilgilendirdi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesinde bulunan maden faaliyetlerine karşı halkın tepkileri durmaksızın devam ediyor.

Günler öncesinde arenanın arkasına çadırını kuran Yeşil Artvin Derneği yönetimi Cerattepe  bölgesinde çıkacak olan madenin Artvin’e nasıl zarar vereceğini aktardı. Stant da mücadeleden çekilmiş fotolarda sergide yer alırken ayrıca broşür şekilde bildirilerde vatandaşlara dağıtıldı.Dağıtılan bildirilerde önemli ifadeler yer aldı. İşte Yeşil Artvin Derneğinin Kafkasör Yaylasında konu aldığı bildirinin içeriği;

“Bu yıl 36.sı yapılan Kafkasör Festivaline hoş geldiniz. Resmi olarak 36.sı yapılsa da Artvin halkı Kafkasör’üCerattepe’yiMersivan’ı ve Genya’yı yüzyıllardır bir mesire yeri, piknik alanı olarak kullanıyor. Ama artık kadimden beri gelen bu kullanım haklarımız ile doğanın, bu doğada yaşayanların ve bu ormanların yaşam hakkı tehlike içerisinde. Artık bulunduğunuz yer, yani festivalin yapıldığı bu alan ve bu alandan yukarıdaki her alan maden ruhsatı ile madencilere verilmiş durumda. Bu son festivalimiz olabilir, sizler şu anda maden alanında olabilirsiniz ve yarın bu alana çıkmanız engellenebilir. Buna engel olmak için doğruları bilmemiz gerekir:

-Maden ruhsat alanının sadece Cerattepe’de olduğu, madenciliğin sadece orada yapılacağı YALANDIR. Ruhsat alanı yukarıda sayılan bütün alanları kapsamaktadır.

-Madenin bakır işletmesi olacağı yalandır. Ruhsat Altın, Gümüş, Bakır, Çinko ruhsatıdır. Ve asıl işletme planı altın ile ilgilidir. Açık işletme altın ÇED Başvurusu zaten yapılmıştır. Bunun bir süre durdurulmuş olması yenilenmeyeceği anlamına gelmez.

-Taşıma sorununun ormanlara zarar vermeden teleferik hattı ile halledildiği YALANDIR. Teleferik hattı rezervin yarısını taşımaya yetmemektedir.

-Cerattepe madeninin ülkeyi kalkındıracağı koca bir YALANDIR. Belediyenin talebi üzerine verilen bir raporda 12 yıllık altın-bakır işletmesinin bütün rezervinden ülkeye kalacak devlet payı 42.000.000.-TL (Kırk iki milyon) olarak hesaplanmıştır.

-Cerattepe projesi için Cengiz İnşaat Alman Bankalarından kredi talebinde bulunmuş olup Alman ajanı suçlamasının gerçek muhatabı bellidir.

-Bizi bölmek için kullandıkları istihdam bir YALANDIR. Kendilerinin ÇED Raporunda 183 kişi olarak bildirilen işçi sayısı için 3200 kişinin başvurduğu yalanını söylüyorlar. Bunların da yarısı dışardan gelecek, başvuran 3000 kişiyi ne yapacaklar belli değildir. Açıkta kalan 3000 kişinin hali ne olacak buda belli değildir.

Ormanlarımızın yok olmayacağı, sularımızın kirlenmeyeceği, yaşam alanlarımızın tarumar edilmeyeceği birer YALANDIR. Madencilik yapılan yerlerin incelenmesi halinde bunlar açıkça görülecektir.

Kısaca Cerattepe’de madencilik bir felakettir. Madencilik bizim için ölüm demektir, zulüm demektir, hastalık demektir, kanser demektir. Bir cennet vatanın yok olması demektir. Bunu istemiyorsanız, sahip çıkın, destek olun, mücadele edenlerin yanında olun”.

Etiketler: »
Share
558 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?