logo

Yeşil Artvin Derneği, Cerattepe Mücadelesi’nin Siyasi Olduğunu Tescilledi


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Yeşil Artvin Derneği, geçtiğimiz Çarşamba akşamı bir basın açıklaması yaparak uzun süren sessizliğe son verdi. Yapacakları açıklamalara ilişkin beklentilerimi yazdığım köşe yazısı ile daha önce belirtmiştim. Yapılan açıklama benim beklentilerimin karşılandığı ve beklediğim cevapların verildiği bir basın açıklaması olmadı. Açıkçası asıl beklediğim gibi bir açıklama oldu. Keşke bu açıklamayı hiç yapmasalardı. Yaptıkları açıklama yıllardır gerçekleştirilen Cerattepe mücadelesinin aslında bir çevre mücadelesi olmadığını ve kesinlikle bu mücadelenin siyasi bir mücadele olduğunu tescilleyen bir açıklama olmuştur. Yapılan açıklamada CHP’yi kurtarma çabaları ciddi anlamda ortaya çıkmış ve CHP’nin bir sonraki belediye seçimlerini alabilmesi için yapılmış bir hamlenin dışına çıkmamıştır. Açıklamada Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin de hedef alınması ve de Deriner Beton Şirketi’nin madenden iş almasının sorumlusu olarak AK Parti İl Başkan Yardımcısı olan Gökhan Topçuoğlu olarak gösterilmesi ve de benim yazılarımın da CHP’ye bir saldırı olarak gösterilmesi yaptıkları mücadelenin aslında ne çevre ne de Artvin kaygısı ile yapılmadığının; tamamen siyasi bir mücadele olduğunun en açık kanıtlarıdır.

Yorumlarımızı artık yapalım. Bakalım Yeşil Artvin Derneği ne tür bir açıklama yapmış. Katıldığım yönleri ve katılmadığım bölümleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

Murgul Söylemlerinin Önemli Bir Bölümüne Katılıyorum

Yeşil Artvin Derneği, açıklamasının ilk bölümünde Murgul ekonomisinin tamamen madene bağlı hale getirilmesinin son yaşanan grev ile birlikte ne kadar yanlış olduğunun ortaya çıktığını ifade etmiştir. Bu söyleme katılıyorum. Bence de bir ilçenin kaderi sadece bir madene bağlanmamalıdır. Maden nihayetinde çıkarıldıkça azalan bir hammaddedir. Nihayetinde biteceği hesaplandığı zaman koca bir ilçenin ekonomisini madene bağlamak nihai anlamda hata olacağının ortaya çıkması kesindir. Bu sebeple ilçenin ekonomisinde farklı arayışlara girilmesi gerekirdi. Burada asıl suçlu olan maden şirketi değil bu ilçenin kaderine yön veren insanlardır. Farklı gelir kaynakları mutlaka ilçe ekonomisine sokulmalıdır. Tek başına madene bağlamak ekonomik anlamda mantıklı atılmış adım olmayacaktı. Grev bu gerçeği ortaya koymuştur. Madende yaşanan grevde bir takım hataların yapılması ve sonuçta işçilerin şirketin şartları ile işe başlama zorunda bırakılmaları noktasında da katıldığımı ifade etmeliyim. Burada da ilçenin ileri gelenlerinin daha etkin mücadele yapmaları şarttır. Orta yol bulma noktasında maalesef etkin bir mücadele ortaya koyulmadığı gibi greve giden işçilerinde sonradan arabulucuları araya koymak yerine başlangıçta araya koymaya çalışmaları gerekirdi. Bu yanlışta maalesef ki bugün ki sonucu doğurmuştur. Ben halen orta bir yolun bulunabileceği inancındayım. Madende çalışan işçilerin biran evvel işlerine başlamaları ve işçilerin taleplerinin belirli bölümlerinin de karşılanması ile birlikte gerçekleşmesi benim en önemli temennimdir.

Bir Zahmet Deriner Betonun İsmini Lanse Ettiler

Açıklamanın devamında ise Deriner Beton mevzusuna girildi. Nasıl oldu da bu konuya girebildiler şaşırdım. Gerçi girildi girilmesine de bu kına düğüne yetişmedi. Çok geç kalınan bir davranış. Dernek bu konuda kamuoyuna çok ama çok öncesinde açıklama yapmalıydı. Bugün artık atı alan Üsküdar’ı geçmişken ister dillendir ister dillendirme tarafsızlığını zarara uğratmışsındır. Yılmazlar A.Ş.’yi kamuoyunun önüne çok rahatlıkla atan derneğin bugün Deriner Beton’ı lanse ederken çok titiz davranmasının yorumunu kamuoyunun yorumuna bırakıyorum.

Gökhan Topçuoğlu’nu Dillendirmekteki Amaç Ne?

Deriner Beton olayını açıklarken dernek siyasi amacını ortaya koyan bir tavır sergiliyor. Başkan Nur Neşe Karahan, açıklamayı okurken Deriner Beton iş aldı ama iş almasında bir yanlış yok buna aracı olan Gökhan Topçuoğlu hatalıdır, demeye getirdi konuyu. Bu nasıl bir şey anlamadım. Ortada eğer sizce bir yanlış varsa arayıcıya niye bakıyorsun? Aracıya bakacağına iş alana laf söyle. Dernek, şirketi koruma içgüdüsüyle hareket ederken olayda suçlu olarak aracı olan Gökhan Topçuoğlu’nu ve bu olayı haberleştiren şahsımı eleştiriyor. Benim CHP’ye zarar verme adına bunu yaptığımı ifade ederek bir de CHP’yi koruma mücadelesine giriyor. Bunu tabi ki bilinçli yapıyor. Amaç burada hem CHP’yi korumak hem de yaklaşan belediye seçimleri öncesinde CHP’nin yeniden belediyeyi alabilmesi için ortada yanlış yapan CHP’lileri saklayarak olayı AK Parti’ye çevirmeye çalışılmıştır. Asıl amaç siyasettir ve tüm hesaplar çevre mücadelesi için değil siyasi mücadele için yapılmaktadır. Kim bilir belki de Nur Neşe Karahan ya da Bedrettin Kalın, CHP’nin Artvin Belediye Başkan adayı olacaktır. Bunun hazırlıkları içerisinde olunduğu aşikardır. Bu kadar koruma içgüdüsüne girilmesinin başka da bir izahı olamaz.

CHP, kendini koruyabilir. Yeşil Artvin Derneği’nin böyle bir sorumluluğu mu var?

Şimdi burada derneğe bir soru sormak gerek. Deriner Beton’un madenden iş alması sizce yanlış mıdır? Yanlış ise burada neden aracılar suçlu oluyor? Burada konunun haber yapılması mı hatadır? Haber yapandan ziyade işi alan suçlu değil midir? Bu işin doğru olup olmadığını Gökhan Topçuoğlu’na sormak yerine asıl ortaklarına sormayı neden denemediniz? Sordu iseniz aldığınız cevapları neden kamuoyu ile paylaşmadınız? Açıklama yaparken Ali Yücel Kurt’un şahsınıza ilişkin yaptığı suçlamalara neden cevap vermediniz? CHP’yi korumak Yeşil Artvin Derneği’nin işi mi? Nur Neşe Karahan ve yönetim kurulu üyeleri bu açıklamayı hazırlarken CHP’den bir destek aldılar mı? CHP tarafından Yeşil Artvin Derneği’ne kendilerini korumak için bir görev mi verildi? Ben CHP’ye bir saldırı içerisinde isem ona cevabı CHP verir, Yeşil Artvin Derneği’nin açıklamalarında “Bütün bu işbirlikleri esasen maden şirketinin kirli oyunları ve mücadeleyi bölme amacı taşıyan saldırılarıdır. Bu saldırılar özellikle stratejik kişi ve kurumlar seçilerek yapılmakta, bu şekildeki işbirliklerinin toplumsal etkileri çok daha ağır olmakta mücadeledeki kırılmanın artçı sarsıntıları çok uzun sürmektedir.

Nitekim 2017 yılı sonlarında 25 yıllık bu mücadelenin her zaman en ön saflarında yer alan bir siyasi partimize başkanlık düzeyinde yapılan bir saldırı parti yöneticilerinin ve partilerine ve Artvin’e gönülden bağlı üyelerinin çabası ile karşılıksız kalmış, bu saldırı boşa çıkarılmış ancak bu, mücadeleye büyük zarar vermiştir” ifadelerinin işi ne? Bu konuda ki sorumluluğu CHP’nin eski il başkanlarının üzerinden alarak Gökhan Topçuoğlu’nun üzerine yıkma gayretinizin altında Topçuoğlu’nun AK Partili olmasının rolü var mıdır?

Tabi ki benim bu sorularıma yanıt vermeyeceklerdir ve yine her zaman olduğu gibi gerçekler karşısında sessiz kalacaklardır. Onlar sessiz kalmaya devam etsinler. Cevabı Artvin halkı veriyor. Gün geçtikçe arkalarındaki insan sayısı azaldığına göre derneğin gerçek amacının ne olduğunu herkes görüyor.

Mehmet Kocatepe’yi Hedef Alma Gayretinin Altında Belediye Seçimleri Yatıyor

Derneğin açıklamalarında Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe hedef alındı. Bu kanımca yine planlı bir hareketin sonucudur. Kocatepe’ye ilişkin eleştirilere yanıt vermek bana düşmez, o kendisi yanıt vermek isterse verir ancak burada bizzat Kocatepe’nin hedef alınması seçim gayesinden dolayı. Yerel seçim hesapları yapıldığından dolayı CHP’nin son Deriner Beton olayında aldığı yarayı kapattırmak gerekmektedir. Bu şekilde Mehmet Kocatepe hedef alınarak seçimi maden isteyenlerle maden istemeyenler noktasına kaydırmak isteyen Dernek, burada bilinçli olarak Kocatepe’yi hedef almışlardır. Ayrıntılar beni pek ilgilendirmiyor ama ayan beyan ortada ki dernek açık ve aleni olarak artık siyaset yapmaktadır.

Bence Nur Neşe Karahan, CHP’nin Belediye Başkan Adayı Olması Lazım

Bu konuyu bundan sonra sık sık yazacağım. Hemen hemen her açıklamasında dernek Artvin halkı adına açıklamalarda bulunuyor. Bu yetkiyi Artvin halkı verdi mi bilemiyorum ama bu yetkiyi almışçasına tüm Artvin halkının kendilerine bir yetki vermişçesine bu cümleyi kullanabiliyor. Bende diyorum ki Artvin halkının size böyle bir yetki verip vermediğini görmek için gelin derneğin başkanı olarak ve siyasi arka bahçesi olduğunuz CHP’den Artvin Belediye Başkanlığına aday olun. Bir bakalım bugüne kadar yaptığınızın arkasında Artvin halkı var mı, yok mu görelim? Bazı açıklamalarınızda da sürekli olarak referandum yapılmasını dillendiriyordunuz. Böylelikle bu bir referandum olmuş olur. Artvin halkı sizi belediye başkanı seçer ise bundan böyle güçlü bir biçimde mücadelenizi sürdürürsünüz, vermez ise de artık bu mücadelenin bittiğini kabullenerek Artvin halkı adına açıklama yapmaktan vazgeçersiniz. CHP içinde bence Nur Neşe Karahan çok ideal bir aday olur. Böyle ayrı gayrı olmaya gerek yok. Her şey açık seçik ortada olmuş olur ve halkta nasıl bir tercihte bulunacaksa öyle bir tercihte bulunur. Halkımızda rahatlamış olur.

Bu arada açıklamaya katılımı çok zayıf bulduğumu ifade etmeliyim. Çok kişiyi gözlerim aradı. Galiba bu isimlerin katılmamasının bir nedeni vardır. Eskiden en ön saflarda olan insanların çoğunu açıklamada görememek beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu konuya dair de yorumlarım ilerleyen yazılarımda olacaktır.

Derneğin açıklamalarına ilişkin yorumlarıma devam edeceğim. Sabırla bekleyiniz değerli okurlarım. Şimdilik bu kadar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...