logo

Yeşil Artvin Derneği 2911’den İfade Verdi

Çevreci, doğa dostu Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülü’nü alan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Karahan ve Yönetim Kurulu üyeleri 19 Haziran 2015 tarihinde Orman Bölge Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklaması nedeniyle göz altına alınarak, ifade verdiler.

“Onur Ödüllü Yaşam Savunucuları” 2911’den Gözaltına Alındıktan Sonra, İfade Verdiler

Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri 2911 Sayılı Toplantı Ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet gerekçesiyle gözaltına alınarak Yeni Mahalle’deki Polis Karakolunda ifadeleri alındı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Dernek Yönetim kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın, Hasan Yüksel ve Gürsel Öztürk, Yeni Mahalle’deki Polis Merkezi’ne davet edilerek gözaltına alındıktan sonra polis karakolunda ifadeleri alındı.

İfadeleri alınmadan önce Artvin Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçen Dernek Başkanı Karahan ve Yönetim Kurulu üyeleri yaklaşık 2 saat süren ifadelerinin ardından tekrar sağlık muayenesi için hastaneye götürülerek, buradan serbest bırakıldılar.

Başkan Karahan,  2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmekten dolayı ifade verdiklerini, Artvin’de maden davasının çeyrek asırdır devam ettiğini, bundan sonrada devam edeceğini söyledi. Artvin halkının istemediği hiçbir şeyin yapılamayacağına vurgu yapan Başkan, Karahan;

“ Böyle bir şey ilk defa oluyor. Biz bugüne kadar hap kanuni ve hukuki çerçeve içinde mücadelemizi verdik. Başarımızı birlik ve berberliğimize, mücadelemizi yaparken, kanuni çerçeve dışına hiç çıkmamamıza borçluyuz. Çeyrek asırlık tecrübelerimizle, biz neyin yasal neyin yanlış olduğunu, kimin doğruyu kimin yanlışı yaptığını çok çok iyi biliyoruz.

Avukat Bedrettin Kalın dışında üç kişi ifadelerimizi verdik. Artvin halkının yaşam alanlarını korumak için yasal hakkını kullandığını, basın açıklamamızdan sonra da halkın olaysız bir şekilde dağıldığını söyledik. Basın açıklamamız süresince hiç korna vurulmadı. Çünkü biz yolu kapamadık.  Artvin halkı bundan rahatsız olmadı, aksine sürücüler de destek verdi.

Yasa gereği polis tarafından ifadesi alınamayan Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın’ın ifadesi yasa gereği alınamadı. Konuyla ilgili olarak dava açılıp açılmayacağına ise Artvin Cumhuriyet başsavcılığı karar verecek.

Share
589 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?