logo

Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında

Yeşil Artvin Derneği 20. yıl kuruluş yıldönümünü her kesimden Artvinlilerin yoğun katılımıyla muhteşem bir etkinlikle kutladı.

Artvin’in çevresel anlamda en geniş STK komisyon çatısı olduğunu ortaya koydu. Yeşil Artvin Derneği’nin bu etkinlikle tüm Artvinlileri ortak noktada buluşturan, hayati meselelerde siyasi ve farklı düşünceler bir tarafa atılarak  “ Tüm Artvinlilerin buluştuğu Odak Noktası” olduğu gerçeği bir kez daha haykırılmış oldu.

Şehitlik Köyü Doğa Restoran’da gerçekleştirilen kuruluş yıl dönümü kutlama etkinliğine CHP Artvin Milletvekili ve Milletvekili Adayı Uğur Bayraktutan, Rize MHP Milletvekili 1. Sıra adayı Cem Kazmaz, CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt,   Artvin Barosu Başkanı Av. Ali Uğur Çağal, Baro eski Başkanı Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. İzzet Varan, BTP İl Başkanı Nuri Keskin, BTP Milletvekili Adayları İbrahim Yıldırım, Mürsel Keskin,  Demokrat Parti Merkez İlçe Başkanı Niyazi Altuntaş, AKP İl Başkan Yardımcısı Fatih Tahtalı,  Eski İl Başkanları Ahmet Özçelik, Dilek Alkan, Tuncer Başer, MHP İl Başkan Yardımcısı Özer Sevim, CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin, MHP Merkez İlçe Başkanı Ekrem Kurt, CHP Eski İl Başkanı Seçkin Kurt,  ÖDP İl Başkanı Mahmut Zeytinci,  ÖDP Ardanuç İlçe Başkanı Kamile Kaya, ADD Artvin Şubesi, Başkanı Ahmet Biber, Halkevleri Artvin Şube Başkanı Yasin Öztürk, 78’liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Eğitim-İş Başkanı Sinan Arslan ve yönetim Kurulu Üyeleri, Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı İsrafil Bayrak, MHP kadın Kolları Başkanı Fatma Altuntaş,  CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Artvin Engelliler Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz, Fenerbahçeliler Derneği, 33 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ekrem Yüksel, Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Fuat Beyaz, Esnaf Sanatkârlar Odası, Maden mücadelesini akademik boyuta taşıyarak önemli bir katkı sunan ve büyük destekler veren Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurtoğlu, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Rıdvan Peker, Aslan Özer İnşaat, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy,  AÇÜ Genç Tema Gönüllüleri, STK Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Slayt Sunumunda Herkesin Gözleri Yaşardı

Yoğun ilgi ve yüksek katılımın olduğu gecede her siyasi düşünceden, kadın, erkek, genç, yaşlı, öğretmen, öğrenci bütün doğa dostları 20. yıl etkinliğinde bir araya gelerek özelikle Cerattepe konusunda Artvin’in genel anlamda ne düşündüğünü açıkça ortaya koydu. Gecede,  Maden şirketleri ne kadar ısrarlıysa, Artvin halkının da o kadar kararlı olduğu mesajı verildi. Slayt gösterisiyle 20 yılın küçük bir özeti hatırlatıldı. Slaytı izleyen yaklaşık 500 kişinin verilen onurlu mücadelede yaşananları gözleri yaşararak izledi. “Slayt gösterimi sırasında alkışlar eşliğinde “Bu daha Başlangıç Mücadeleye devam” sloganları atıldı.

 “Açıkçası Bu Kadar Yoğun İlgi Beklemiyorduk”

Yeşil Artvin Derneği’nin 1995 yılında Cerattepe maden belasının defedilmesi amacıyla kurulduğunu anlatan Başkan Nur Neşe Karahan şunları söyledi: “Doğrusu bu dayanışma gecesini düzenlemeye karar verdiğimizde bu kadar yoğun bir ilgi beklemediğimizi ifade etmeliyiz. İlk günler önemli sivil toplum kuruluşlarının geceye yoğun katılımı konusunda ısrar ederken, Artvin halkının yoğun ilgisi nedeniyle toplu katılım taleplerine sınırlama getirmek durumunda kaldık. Birçok kurumdan verilen davetiyelerin yarısını geri istemeye mecbur olduk. Buna rağmen ilimizdeki en geniş kapalı alana ancak bu kadar dostumuzu konuk edebildik. Gelenlere şükranlarımızı bildirmekle birlikte gelemeyenlere, yer bulamayanlara bir özür borcumuz var elbette. Bu eksikliği bu yıl içerisindeki başka etkinliklerde gidermeye çalışacağız.

“Yeşil Artvin Derneği Türkiye’de Ender Başarı Öyküsünün Adıdır”

Elbette bu dayanışma gecesini bir gurur, bir mutluluk ve kardeşlik duyguları içinde kutluyoruz.  Burada bulunan ve burada olmasa da yürekleri bizimle birlikte olan bütün dostlarımızla Artvinli olmanın,  bu ili yürekten sevmenin sevincini paylaşıyoruz.

Ülke genelinde devletten destek almayan, bir takım kaynaklardan beslenmeyen bir sivil toplum kuruluşunun 20 yıl boyunca varlığını sürdürmesinin örnekleri yok denecek kadar azdır. Yeşil Artvin Derneği ülkemizde demokrasinin gelişimi ve sivil toplumun hak mücadelesinde önemli bir örnek ve bir başarı öyküsüdür. Bu başarı öyküsünün kahramanları bütün Artvin Halkıdır. Bu örnek mücadeleye omuz veren, destek olan, yanında yer alan herkesi kutluyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

20 Yıl Önceki Doktor Sıla’yı Unutmadık… Emeği Geçen Hiç Kimseyi Unutmadık…

20 yıllık bu mücadelede çok zor ve acı dönemler geçirdiğimiz gibi, daha çok sevinçlerimizi, başarılarımızı paylaştığımız dönemler olmuştur. Biraz önce geçmiş 20 yıldan çok kısa kesitleri sunduk sizlere. İnanın yapılanların ve yaşananların yüzde birini bile sığdıramadık bu kısa sunuma.  Ama bu kısa sunumu hazırlarken bir yaşam mücadelesinin nasıl oya gibi işlendiğini, nasıl özveri ile hiçbir karşılık beklemeksizin ormanların, suların, kuşların ve kısaca yaşamın ve bunca insanın yaşam hakkının savunulduğunu hatırlama fırsatı bulduk.  20 yıl önce Cerattepe maden projesi ile ilk karşılaştığımızda bizleri örgütlenmek ve mücadele etmek konusunda uyaran ve bilinçlendiren Doktor Sıla’yı hiç unutmadık, ömürlerinin son 20 yılını bu mücadeleye veren kurucu başkanımız Erdoğan Gazihan’ın bitmeyen enerjisine hayran kaldık. Daha 1995’te ilk panelimizi yöneten Ahmet Biber’in ne kadar birleştirici olduğunu gördük, başkanlarımızdan Necati Altun’un bilgilendirme toplantılarındaki anlatımlarını dinledik, zaman zaman bizlere kızsa da bu mücadelenin köşe taşlarından olan Erol Çağal’ın daha o tarihlerde aynı inat ve inançla mücadele içinde yer aldığını gördük, gururlandık.

Cerattepe’de ne zaman darda kalsak Oruçlu köylülerini, Hatila köylülerini yanımızda bulduk. Çok vali gelip geçmiştir ama biz Artvin’in valisi olarak Cengiz Aydoğdu’yu bildik. İlin en önemli sivil toplum kuruluşu olarak Belediye Başkanlarımız o günden bu güne kadar yaşamın ve bu mücadelenin yanında yer aldılar, bu hiç değişmedi, tüm başkanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

“Teşekkür Edecek O Kadar Çok Doğa Ve Artvin Dostu Var Ki”

Bilim insanlarını nasıl unutabiliriz ki. Daha 1995 yılında yapılan ilk panelde tehlikeyi görmemizi sağlayan ve o günden bu güne Cerattepe ve diğer çevre sorunlarında hep yanımızda rehber olan, akademik kariyerini feda eden Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu’nu, 2005 yılında Üniversite senato kararı ile Cerattepe Raporu hazırlanmasını sağlayan Prof. Dr. Cantürk Gümüş’ü ve 23 bilim insanını anmadan geçmek olur mu? Yine düzenlediğimiz onlarca panele yaşamlarından feda ederek gelen bilim insanları, Tahir Öngür’e, Can Bilgin’e, Beyza Üstün’e, İlyas Yılmazer’e, Cemalettin Küçük’e, İsmail Duman’a,  Yücel Çağlar’a, Doğan Kantarcıoğlu’na, Ali Osman Karababa’ya, Muammer Sakaryalı’ya, elbette teşekkür ediyoruz.

Yeşil Artvin Derneği saygınlığını bu bilim insanlarının rehberliğine borçludur. En inandığımız konuda bile bu güne kadar bilimin yol göstericiliğinden ayrılmadık. Her zaman bilim insanlarına sorduk, öğrendik ve bilginin ışığına sarılarak yola çıktık. Başarı böyle oldu. Biz 20 yıldır öğrenmekten, sormaktan, anlamaya çalışmaktan bıkmadık. Ancak 20 yıllık bu öğrenme çabamız elbette amacına ulaşmış bütün Artvin Halkı gerek madenler ve gerekse HES’ler konusunda, yine barajlar konusunda fikir ve bilgi sahibi olmuştur. Bu nedenle bazılarının sanki daha yeni ortaya çıkan ve bilinmeyen bir sorunmuş gibi yeniden yeniden öğrenme çabalarını anlamakta zorluk çekiyoruz.

“Yeşil Artvin Derneği Tezlere Konu Olmuş Bir Dernektir”

Yeşil Artvin Derneği mücadelesi ve başarısı ile ülke düzeyinde örnek olmuştur. Son 10 yılda büyük kentlerde dahil olmak üzere bir çok ilde çevre mücadelesi veren sivil toplum kuruluşları dernek yöneticilerimizi davet ederek derneğimizin mücadele tarzı, örgütlenme biçimi ve başarısını anlatmamızı istemişlerdir.  Yeşil Artvin Derneğinin mücadelesi gerçekten de bütün ülkeye örnek olmuştur. Bu başarıda bilimin yol göstericiliğinin yanı sıra mücadele içinde hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün Artvin Halkının bu mücadele içinde yan yana duruşunun büyük önemi vardır. Gerçekten de kuruluşundan itibaren derneğimizin yönetiminde en sağdan en sola bütün siyasi partilerin temsilcileri yer almış, farklı düşünceler Artvin sevdasında ve çevre mücadelesinde bir araya gelebilmiş, bu güne kadar da yönetimde bir ayrılık ve sıkıntı olmamıştır. Bu aynı zamanda değişik düşüncedeki insanların ortak değerlerinin artırılmasında ve demokratik diyalogun geliştirilmesinde bir imkan yaratmış, toplumsal barışa katkıda bulunmuştur.

“Derneğimiz Nerde Çevre Sorunu Varsa Orada Bulunmuştur”

Yeşil Artvin Derneği 1995 yılı Temmuz ayında o zamanın en önemli sorunu olan Cerattepe maden projesine karşı mücadele için kurulmuş ise de geçen 20 yıllık mücadele sadece maden sorunu çerçevesinde kalmamıştır. Gerçekten de maden sorunu dışında özellikle 2008 yılından sonra yoğunlaşan HES’lere karşı çok önemli mücadele verilmiştir.  Derneğimiz bu dönemde kurulmuş olan Derelerin Kardeşliği Platformu ve Su Meclisi içerisinde yer almıştır. Büyük Anadolu Yürüyüşü Artvin’den başlamış, Artvin – Ankara arası 1050 km mesafenin 900 km’sini dernek yöneticimiz Hikmet Çelik fiilen yürüyerek bütün ülkeye örnek olmuştur. HES’lerle ilgili olarak bütün ilçe merkezlerimizde toplantı ve paneller yapılmıştır.

Yine Yusufeli’nin Kılıçkaya, Barhal, Dörtkilise, Bıçakçılar köylerinde, Ardanuç’un Aşağı Irmaklar ve Gümüşhane köylerinde, Şavşat’ın Meydancık, Kocabey, Susuz köylerinde, Borçka’nın Aralık, Maçahel, Kaynarca köylerinde, Murgul’un Kabaca Vadisinde, bilgilendirme toplantıları düzenlenmiş, Kamilet Vadisindeki direnişlere destek verilmiştir. Derneğimizin bu çalışmaları il düzeyinde de kalmamış, özellikle Artvinlilerin yoğunlaştığı Ankara, İstanbul ve Bursa’da bir çok kez bilgilendirme toplantıları ve paneller yapılmıştır. Özellikle Ankara’da bulunan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile yakın ilişkiler kurulmuş, diğer yöresel dernekler ile iletişim sağlanmıştır. Mücadelemiz sadece ilimizdeki sorunlarla da sınırlanmamış, Solaklı vadisi, Fındıklı vadisi, Antalya Alakır vadisi, Gelavere deresi, Fırtına vadisindeki HES mücadelelerine, Kazdağlarındaki madene karşı mücadeleye destek verilmiştir. Çevre sorunlarımız derneğimiz tarafından Brüksel’de de ilgililere anlatılmıştır.

Derneğimiz 1995 yılında kurulduğunda devletin en önemli enerji projeleri olarak bilinen Çoruh Vadisi projeleri konusunda yeterince bilgi sahibi olamamış, hem enerji ihtiyacının bir zorunluluğu, hem projelerin devlet projesi olması ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması düşüncesinin gereği olarak kabullenilmiştir. Ancak özellikle 2005 yılından sonra Çoruh Vadisi projelerinin enerji projesi olmadığının, ülkeyi borçlandırma ve dışa bağımlı hale getirme projesinin bir dayatması olduğunun anlaşılması ile Artvin Halkı bilinçlendirilmeye çalışılmış, henüz yapılmayan barajların iptal edilmesi için bazı çalışmalar da yapılmıştır. Bu anlamda Yusufeli barajının iptal edilmesinin ülke menfaatlerinin gereği olduğu, bu ihanet projesinden vazgeçilmesinin zorunlu olduğu tarihsel sorumluluğumuzun bir gereği olarak açıklanmıştır.

Çöp Sorunundan Kışın Hava Kirliliğine Kadar Tüm Çevresel Sorunlarda Yer Aldık

Yeşil Artvin Derneği 20 yıllık mücadelesinin saygınlığı ile ilimizdeki çevre sorunlarının  tümünün başvuru, tartışma ve mücadele merkezi olmuştur. Bu anlamda ilimizin çöp sorunundan, kışın hava kirliliği sorununa kadar,  gereksiz ağaç ve orman kesimlerinden, gereksiz orman yol yapım çalışmalarına kadar, Artvin kent girişi sorunundan alternatif yol sorununa kadar bütün çevresel sorunlar ile ilgilenmek durumunda kalınmıştır. Ancak dernek faaliyetlerinin önemli bir kısmını madene karşı mücadelenin aldığı bir gerçektir.  Nitekim sorun sadece Cerattepe ile ilgili olmayıp ilimizde 325 maden ruhsatı verilmiş, son günlerde de neredeyse her gün birkaç ÇED gerekli Değildir kararı ile bu projeler yaşama geçirilemeye çalışılmaktadır. Maalesef yaşam alanlarımız tehdit altındadır ve en çok birlik olma zamanıdır.

“2012’de Yapılan Şaibeli İhale İle Yeniden Mücadele Başladı”

Yukarıda da belirtildiği üzere derneğimizin maden mücadelesi 20 yıllık bir mücadeledir. Bu mücadelenin ilk iki dönemi iki emperyal uluslar ötesi maden tekeline karşı yapılmış ve başarıya ulaşılmıştır. Ancak 2012 yılında yeniden yapılan şaibeli bir ihale ile Cerattepe ve Artvin yeniden maden tehdidine açılmıştır. Bu kez düşman içimizden bulunmuş, Artvin bir ahlaksız kar hırsına kurban edilmek istenmiştir. Açık haksızlık ve Artvin halkının çığlığı ilgili bakanlara, milletvekillerine, önceki Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e de anlatılmış ancak bir çözüm bulunamamıştır. Daha önceki dönemde olduğu gibi haksızlık ve hukuksuzluk mahkemeye taşınmış, Rize İdare Mahkemesi Çevresel Etki Değerlendirmesi raporunun iptaline karar vermiştir. Her zaman olduğu gibi Artvin halkının haklı mücadelesi yargı kararı ile taçlandırılmıştır. Artvin halkı bu kararı halaylarla, konvoylarla kutlamıştır.  Esasen bu son dönem mücadelesinin asıl sahibi yine Artvin halkının kararlı duruşu olmuştur.

Artvin halkı haksızlığa direnmek için gece gündüz demeden kış soğuğunda Cerattepe’de yatmış, orman kesimlerine izin vermemiş, alternatif yol düzenleme çalışmalarına karşı durmuş, Cerattepe’ye çıkmak isteyen maden şirketine geçit vermemiştir. Son dönem mücadelesine destek anlamında önceki Cumhurbaşkanı sayın Abdullah Gül dernek yöneticilerinin sunumunu dinleme nezaketini göstermiş, daha sonra da bu alanda madencilik yapılamayacağını açıkça söylemiştir. Yine TBMM’de Artvin halkının bu yaşam mücadelesini defalarca basın açıklamaları, meclis konuşmaları, soru önergeleri ve Meclis Araştırma Önergesi ile takip eden ve destekleyen Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan’a teşekkür ediyoruz.  Son dönem mücadelesinde desteklerini esirgemeyen milletvekillerinden özellikle İlhan Demiröz ve Özcan Yeniçeri’ye şükranlarımızı sunuyoruz. Yine bu son dönemde yargı sürecinde büyük katkısı olan Cerattepe Raporunu hazırlayıp kitapçık olarak basan TMMOB Yönetimine ve raporu hazırlayan bilim adamlarına, Ekosistem inceleme raporu hazırlayan Orman Mühendisleri Odasına büyük gönül borcumuz olduğunu huzurlarınızda ifade ediyoruz. Yargı sürecinde her zaman yanımızda olan Çevre ve Ekoloji Hareketi avukatlarına, duruşmaya katılan Türkiye Barolar Birliği Çevre Hukuku Komisyonuna da teşekkür ediyoruz.

“Alman Vakıflarından Yardım Aldığımızı Söyleyen Alçaklar Olmuştur”

Bunca işin hangi güçle hangi kaynakla yapıldığını merak edenler olabilir. Hatta Alman vakıflarından yardım aldığımızı söyleyen alçaklarda olmuştur. 2009 yılında Derneğimizin yaptığı Artvin’de Akdeniz Yeniden Yeşeriyor’ konulu proje yarışmada 1. Seçilmiş ödül olarak verilen 10.000.-TL ilkesel olarak kabul edilmemiş ve iade edilmiştir. Bizim, yani sizin derneğinizin hiç parası olmamıştır. Ancak ne zaman ihtiyaç olsa üyelerimize söylediğimizde o ihtiyaç hemen karşılanmıştır. Gerçek zenginlik işte budur, kaynakta işte bu Artvin halkının inancı ve özverisidir. Bu gecemizde yine böyle hazırlanmıştır. Bu vesile ile hiçbir ücret almadan bu geceye sesiyle renk veren Bayar Şahin’e, bayraklarımızı İzmir’den gönderen hemşerimize, salon donanımını yapan Seçkin Reklama, bir haftadır gece gündüz bu geceyi hazırlayan Bahattin Altuntaş’a teşekkür ediyoruz.

20 yıllık bir mücadeleyi sizlere yeniden bütün yönleri ile anlatmak mümkün değil elbette. Buradaki dostlarımız bu süreçte mücadelenin tümünde, ya da bir bölümünde, her hangi bir aşamasında yer almış olan dostlarımızdır. Bu nedenle zaten bildiğiniz şeyleri daha fazla anlatarak bu günün keyfini kaçırmak istemeyiz. Bu gün sorunlarımızı konuşmaktan çok başarılarımızın ve 20 yıllık emeğimizin keyfini çıkarma günüdür. Bu güne kadar başardığımız gibi inanıyoruz ki bundan sonra da başaracağız. Artvin halkı birlikteliğini koruduğu sürece, yaşama ve doğaya saygı duymayı bildiği sürece, ulusal onurunu kaybetmeyip kar hırsı gözlerini bürümüş ahlaksızların oyuncağı olmadığı sürece yine kazanan tarafta olacaktır. Hep söylendiği gibi mücadele edenler kaybedebilir, ancak mücadele etmezsen zaten kaybetmişsin demektir.

Bütün bu duygularla, 20 yıllık mücadelede bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadığınız için, sıkıntılarımızı paylaşarak azalttığınız, sevinçlerimizi paylaşarak çoğalttığınız için, sadece kendi yaşamınız için değil, kurdun, kuşun, ormanın, doğanın, bitkilerin, suların ve balıkların ve kadim yaşamların haklarına sahip çıkıp kutsal bildiğiniz için hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyor, 20 yıllık başarı öyküsünü sizlere adıyor iyi eğlenceler diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Başkan Neşe Karahan’ın ardından kısa bir konuşma yapan, Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin kalın, mücadelenin madenciler burasını tamamen terk edene kadar devam edeceğini, Artvin halkının kararlı tutumu ve dik duruşu sayesinde 20 yıldır bu bölgeye madencilerin giremediğini, dün olduğu gibi, bugün de yarında giremeyeceğini savundu.

Konuşmaların ardından Bayar Şahin konseriyle gece sona erdi. Gecede Şair Yalçın Temiz ve Yazar Ömer Yerlikaya yeni kitaplarını okuyucuya ulaştırdı. Gecenin sonunda Başkan Nur Neşe Karahan uzaktan yakından gelen tüm doğa ve Artvin dostlarına teşekkür etti.

 

Etiketler: »
Share
1331 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?