logo

“Yerel Tüccar ve Esnafa Destek Verelim”

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Esnaf Odaları temsilcileri “Yerel Tüccar ve Esnafa Destek” çağrısında bulundular.

ATSO Meclis Başkanı Naci Akın, Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Seyhan ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Yılmaz, İlimiz Esnaf ve Tüccarlarının temsilcileri olarak, yerel iş erbabına destek çağrısında bulundular.

Oda temsilcileri, Artvin ekonomisinin gün geçtikçe durağanlaştığını ve yerel esnaf ve tüccarın zor durumda kaldığını ifade ederek, Artvin halkından ve resmi kurumlardan alışverişlerinde Artvin esnafını ve tüccarını tercih etmelerini beklediklerini söylediler. Ulusal marketlerin nakit alışverişe büyük darbe vurduğunu belirten Oda yöneticileri, genel yönetim düzeyinde bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini söylediler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Oda temsilcileri, şu ifadelere yer verdiler; “Ulusal market zincirlerinin İlimizde hızla çoğalması, İnteraktif alışverişin yaygınlaşması, çalışanların uzun vadeli kredilerle gelirlerini bloke etmesi, büyük enerji yatırımlarının getirdiği göçler ve birçok sebepten dolayı İlimizde yerel esnaf ve tüccarımız gün geçtikçe kan kaybetmektedir. Bugün İl merkezimizde ana cadde üzerinde bulunan iş yerleri bile aylarca kiralanamaz hale gelmiştir. Bu durum ticaretin geldiği boyutun göstergesidir.

Maalesef gün geçmiyor ki ticaretini sonlandıran esnafımız olmasın. Tüccar ve Esnaf devletine yük olmayan, yapacağı ticaretle insanlara iş imkânı sunan, vergisini ödeyen ve katma değer yaratan toplumun en önemli katmanıdır. Bu kesim aynı zamanda ülke ekonomisinin de ilimiz ekonomisinin de lokomotifidir.

Esnaf ve Tüccar için en güzel kazanç çarşı alıverişinde dönen sıcak paradır. Özellikle küçük esnaf bununla beslenir ve hayatını sürdürür. Ancak ne yazık ki belirttiğimiz koşullardan dolayı çarşı alışverişi durma noktasına gelmiştir. Ulusal marketler mantar gibi her geçen gün çoğalmaktadır. Bu durum nakit alışverişe büyük darbe vurmaktadır. Genel yönetim yani hükümet yetkilileri, bu duruma çare bulmalıdırlar.

Halkımızın ve özellikle satın alma-hizmet alımı yapan resmi kurumlarımızın tercihlerini yaparken yerli esnafımızı tercih etmesini beklemekteyiz. Artvin’de esnafı, tüccarı, işçisi, memuru, çiftçisi, öğrencisi, emeklisi ile hep beraber yaşıyoruz. “Bir ilin esnafının-tüccarının çökmesi, o İlin çökmesi demektir” bunu asla unutmamalıyız.”

Etiketler: » »
Share
626 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?