logo

Yerel Medyaya Sahip Çıkıyor musunuz?


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Evet, iğneyi kendimize batırdık birazda çuvaldızı Artvin halkına batıralım ve önemli bir konuyu bugün ki yazımızda ele alalım. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı tarafından yapılan bir açıklama ve tespitten bahsedeceğim bugün ki yazımda. Önemli tespitleri içeriyor. Hani, her birinizin başı sıkıştığında ya da tanıtılmak istediğinde veya şirketlerinin açılışlarını halka duyurmak için zaman zaman ihtiyaç duyduğu, en çok da Artvin’in sorunlarının gündeme getirilmesi noktasında dert yandığı o yerel medya var ya onun sorunlarından bahsetmek istiyorum. Yaz, yaz deniliyor ama kimse bu yerel medyanın da desteğe ihtiyacı var mıdır diye sormadığı bu konuyu ele almak istiyorum.

Şu unutulmamalıdır ki bazı değerlerin değeri kaybedildiği zaman anlaşılır. Artvin’in yerel medyası cidden güçlü ve amaca uygun çalışıyor. O fikirden veya bu fikirden olsak da tüm arkadaşlarımız nihayetinde konu Artvin olunca birleşiyor ve kalemlerini o yönde kullanıyor ancak yerel medyanın Artvin’e ve Artvin halkına sahip çıktığı kadar asla Artvin halkı yerel medyaya sahip çıkmıyor. Yıllardır Artvin’in mahalli gazeteleri büfelerde satıştadır ama alan var mıdır? Şimdi sizlere soru sormak istiyorum.

En Son Ne Zaman Bir Yerel Medyaya Destek Oldunuz?

Tabi ki bu sorum kesinlikle üzerine düşen görevi yapanlara değildir. Sözüm yapmayanlaradır. Yapıp yapmadığınız konusundaki yorumu da sizin vicdanlarınıza bırakmak istiyorum ve sorumu soruyorum. Sorum şu: En son ne zaman bir yerel medya kuruluşuna destek oldunuz? Ne zaman gazete aldınız? Ne zaman bir yerel medya kuruluşuna reklam verdiniz? Ne zaman bir yerel medya mensubuna destek verdiniz? Bu sorumun muhatapları sadece Artvin’dekiler değil tabi ki Artvin dışındakilerine de seslenmek istiyorum. Siz Artvin dışından yerel medya sayesinde Artvin’i takip edenler, sizler yaptınız mı? Memleket hasretini gideren, memleketinizden sizlere bilgi ulaştıran medya kuruluşlarına en son ne zaman destek oldunuz? Yaptıysanız sizleri tebrik ediyorum ama yapmayanları da açıkçası kınıyorum. İnanın Artvin’deki yerel medya mensuplarının beklentileri de öyle çok büyük rakamlar asla olmamıştır. Buna rağmen istenilen düzeyde ne reklam alırlar ne de destek görürler. Hep istenir ancak hiç verelim denilmez. İşte bu güç kaybedildiğinde, memleketinizden haber alamadığınız zaman kıymetini anlarsınız belki ama asla bir daha aynı gücü bulamayabilirsiniz.

Siz değerli Artvin halkı, aynı zamanda sözüm sizlere. Şu Artvin’in sorunlarının gündeme gelmesine en büyük katkıyı sağlayan, çözüme de her daim katkı sunan yerel basına kol kanat gerdiniz mi? Bizde bunlara sahip çıkalım dediniz mi? Büfelerde gazeteler belki ücretsiz veriliyor olabilir ama siz gidip hayır ben yerel gazeteye para verip almalıyım dediniz mi? Belki gazetelerde sürekli aynı haberleri görüyoruz diyebilirsiniz ancak unutmayın ki bugün ulusal gazeteleri de açtığınızda hep aynı haberleri görüyorsunuz. Artvin’de, ekonominin bu derece dar olduğu bir yerde gazetecilik yapmak kolay değil arkadaşlar. Desteğin bu derece az olduğu yerde ayakta kalabilmek ve Artvin’in hakkını savunabilmek kolay değil arkadaşlar. Tüm basın mensubu arkadaşlarım adına yazıyorum. Bana veya bir başkasına diye ayrım yapmıyorum, medyanın tümü için yazıyorum. Zaman geliyor bir tv programında Artvin kültürünü yaşamayı arzuluyorsunuz ancak o programları yapanlara destek acaba ne kadar veriyorsunuz? Zaman geliyor bir konu hakkında haberdar olmak istiyorsunuz ancak destek vermiyorsunuz? Bütün bunları bilerek bugün de bizim sorunlarımızı okuyun istedim. Yerel medya ekonomik sorunlar altında ezilmektedir?

Yerel Gazeteler Ve Gazeteciler Ekonomik Sorunların Kıskacında

Anadolu’nun dört bir yanında fedakârca görev yapan gazeteciler ve bu gazetecilerin çalıştığı yerel gazeteler, son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerden büyük oranda zarar gördü.

Gazetelerinin en temel girdisi olan gazete kâğıdında dışa bağımlı olmamız ve döviz kurlarında yaşanan olağan dışı yükseliş, basın kuruluşlarını ve çalışanlarını, gerekli önlemler kısa sürede alınmazsa iş yapamaz hale getirebilir.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olarak bu önemli süreçte sorunları ve çözüm önerilerimizi ortaya koyarak, işbirliği içinde krizden çıkma ve meslektaşlarımız ile çalıştıkları kurumları koruma yönünde elimizi taşın altına koyma kararlılığını taşıyoruz.

GİRDİLERDEKİ ARTIŞ

Yerel gazetelerin gider kaleminde ilk sırayı alan gazete kâğıdı, gerek ithal edilmesi, gerekse ağır vergiler nedeniyle adeta el yakar hale gelmiştir.

2016 yılı Aralık ayında 665 ABD doları (2 bin 300 TL) olan 3. hamur 45 gr gazete kâğıdının fiyatı, 31 Ağustos 2018 tarihi itibariyle 840 ABD dolarına (5 bin 500 TL) yükselmiş, TL bazında yaklaşık yüzde 130 artmıştır. Gazete kağıdının yanı sıra mürekkep ve kalıp gibi girdilerde de büyük artışlar yaşanmaktadır.

SEKA’nın özelleştirilmesinin ardından döviz kurlarının her artışından direk etkilenen gazete kâğıdı fiyatları, dijitalleşmenin de baskısıyla basın kuruluşlarının bir bir kapanmalarına yol açmaktadır. Bu konuda gerekli önlemler zaman geçirilmeden uygulamaya konmazsa, kapanan gazete sayısı katlanarak artacak, birçok meslektaşımız işsiz kalacaktır.

KREDİ DESTEĞİ

Yerel basın kuruluşlarının günümüzde yaşadığı en büyük sorun gelir gider dengesinin bozulmasıdır. Bu nedenle yerel basın kuruluşlarına acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere kamu ve özel bankalar ile Hazine, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları aracılığıyla uygun koşullarda kredi desteği verilmelidir.

Özel teşvik paketleri hazırlanarak sağlanacak destek, yerel basın kuruluşlarının teknolojik gelişimi ve yatırım ihtiyaçları da göz önüne alınarak uzun vadeli olmalı ve sektörde istihdamı desteklemelidir.

VERGİ VE SİGORTA İNDİRİMİ

Yerel gazetelerin ekonomik krizden etkilenmemeleri ve oluşacak hasarı en az hasarla atlatmaları için vergi ve sigorta primlerinde indirime gidilmesi gerekmektedir.

Özellikle basın sektöründe istihdamın desteklenmesi amacıyla vergi ve sigorta primi yapılandırmasına ivedilikle gidilmeli, ardından da yasal düzenleme ile vergi ve sigorta primlerinde indirim yapılmalıdır. Reklamlar ile Resmi İlanlara uygulanan yüzde 18 katma değer vergisi yüzde 1’e düşürülmelidir.

BASIN İLAN KURUMU

Basın İlan Kurumu, yerel basının sürekliliği ve basın sektöründeki istihdamın en üst düzeyde sağlanmasında yaşamsal önem taşımaktadır.

Döviz kurlarındaki artıştan kaynaklanan sorunların neden olduğu tahribatın önlenmesi için, Basın İlan Kurumu ilan fiyat tarifesinde iyileştirme yapılmalı, ayrıca kurum tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir gazetelerine verilen kredinin yasal değişiklik yapılmak suretiyle Türkiye’deki diğer gazetelere de verilmesi sağlanmalı, meslektaşlarımıza verilen maddi destek arttırılmalıdır.

KURUMSAL YAPILANMA

Gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen “Basın Birliği Yasası”, teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmasıdır.

Bunun yapılabilmesi ancak gazetecilerin örgütleri aracılığıyla tartışmalarına ve karşılaşılabilecek sorunların çözümü için ortak görüş oluşturmalarına bağlıdır. Bu kapsamda siyasetçiler, bürokratlar, hukukçular ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile diğer basın meslek kuruluşlarının katılımıyla çalışma grupları oluşturularak kanun teklifi hazırlanmalı ve Basın Birliği Yasası ülkemize kazandırılmalıdır.

İNTERNET BASINI / YASASI

Teknolojinin hızla gelişimi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir.

Sektörde istihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri kaynak bulunarak desteklenmelidir. Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır.

TELEVİZYON YAYINCILIĞI

Türkiye genelinde yerel, bölgesel ve yaygın yayın yapan televizyon kanallarının ortak sıkıntısı Türksat’a ödenen yayın ücretleri, RTÜK’e ödenen ücretler gibi diğer yayın mecralarında olmayan ücretlendirmelerdir.

Özellikle yerel ve bölgesel yayın yapan televizyon kanalları büyük bir borç yükü altında kalmıştır. Bu kuruluşlar yerel gazeteler gibi desteklenmedir. Ayrıca RTÜK Yasası günümüz koşullarına göre yeniden ele alınmalıdır.

Share
324 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Artvin’de bir lise dindarlar tarafından terk edildi.

  18 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Bu liseye gitmek zahmetliydi, fedakarlık gerektiriyordu. Bu liseye dindar öğretmenler ders anlatmaya gitmedi, yöneticiler de yönetim görevini kabul etmedi. Bu liseye gitmek için fedakarlık yapacak dindar kişi bulma sıkıntısı yaşanıyor. Lafa gelince kimse dava kelimesini ağzından düşürmüyor ama icraat yok. Polemik olmaması için bu lisenin hangi lise olduğunu söylemeyeceğim, ama merak eden olursa özel olarak kulağına fısıldarım. Anlayana sivrisinek saz demişler. Anlaması gerekenlerin anladığını düşünüyorum. ...
 • Artvin’de Dindar Sivil Toplum Kuruluşlarının Bölünmüşlüğü Son Bulmalı

  17 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ "Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O'nun (bu) nimet...
 • Yürüyen Merdivenleri Kazandırdığı İçin Kocatepe ve Ekibine Teşekkür Ediyorum

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bazen bir takım duyumlara ve söylemlere şahit oluyorum ve de bunlara çok üzülüyorum. Kocatepe döneminde bir şey yapılmadığını söyleyenlerin olması gerçekten de çok üzücü. Hani burada yapılanları yazmaya kalksam 30-40 sayfa yazacağım yatırım ve hizmet çıkarda şimdilik kalsın diyerek kendimi engelliyorum. İnsafsız olmamak gerek. Sadece bir yürüyen merdivenin yapılması bile geçmişte bir seçim kazanma sebebi olabilirdi. Bugün Kocatepe döneminde yüzlerce hatta binlerce yatırım ve hizmet yapılmışken hiçbir şey yapılmamış demek birazcık insafsızlık ol...
 • TOPLUM HAYATINI DÜZENLEYEN KURALLAR

  11 Aralık 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  1.DİN KURALLARI 1.1.Tanım Allah tarafından konulmuş olan, peygamberler ve kutsal kitaplar aracılığı ile insanlara iletilmiş olan kurallardır. 1.2.Din Kurallarının Uygulanma Alanı Din, evreni yaratan ve yöneten insanüstü ilahi bir varlığa inanmayı ve ona ibadet etmeyi emreder. İnsanların Tanrı ile olan ilişkilerini düzenler. Bununla beraber, bütün dinler insanların sadece Tanrı ile olan ilişkilerini değil, insanlar arasındaki ilişkileri de düzenleyen hükümleri (emir ve yasaklar) içerir. Bir diğer deyişle, dinler hem uhrevi (öteki al...