logo

Yeni Yusufeli Altyapı Şantiyesi Kuruldu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Yusufeli Barajı’nın faaliyete geçmesi ile sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesinin taşınacağı yeni yerin altyapı çalışmaları için ihaleyi alan şirket tarafından şantiye kurulumu gerçekleştirildi.

DSİ tarafından yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve HES projesi tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek, dünyada ise kendi kategorisinde 3. yüksek barajı olacak. Yusufeli Barajı ve HES’in göl alanı içerisinde kalacak Yusufeli ilçe merkezi ise Yusufelili vatandaşların arzu ettikleri başka bir alana taşınacak. Orada yaşayanların fikirleri doğrultusunda Yansıtıcılar ve Sakut Deresi olarak belirlenen yeni yerleşim alanında ilk kazma vurularak inşaat alanlarında kazı çalışmaları yapılmıştı.

Düzleme ve kazı çalışmalarının tamamlandığı yeni Yusufeli’nde 20 Mayıs 2015 tarihinde yaklaşık 77,5 milyon liralık bedelle alt yapı çalışmaları ihale edilmişti. İhale edilen alt yapı çalışmalarında ihale süreci tamamlandı ve mezkur işin sözleşmesi 22 Haziran 2015 tarihinde imzalanmıştı. 10 gün içerisinde de yüklenici firmaya yer tesliminin ivedi bir şekilde yapıldı ve çalışmalara en kısa sürede başlanılması planlanmıştı.

Genel altyapı işleri kapsamında 19 km bitümü temel trafik yolu, 6 km beton kilit parke kaplamalı yaya yolu, yol ve adaların tesviyesi için 7 milyon m3 kazı ve 1,2 milyon m3 dolgu, 13 km kanalizasyon hattı, 12 km yağmur suyu hattı, 14 km içme suyu hattı, 4 adet içme suyu deposu, 2,5 km uzunluğunda kutu menfez, elektrik ve telekom alt yapı işleri ile 1,5 milyon metreküp dolgu barajı ve baraj arkası dolgusu bulunuyor.

İhaleyi alan firma çalışmalarına başlarken, kurulan şantiye ile birlikte altyapı çalışmalarının ihale sürecinde tamamlanması için kollar sıvanmış oldu.

Yollarla diğer donatılarla burayı en güzel ilçe haline getireceklerinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Şu anki Yusufeli’nin yerleşim yerinden daha uygun bir yerde ilçeyi yeniden inşa edeceğiz. Yeni yerinde göl manzaralı Yusufeli, ekonomisi, ekolojisi, sosyal yapısının daha modern hale gelmesiyle daha da gelişecek.” diye konuşmuştu.

 

Etiketler: » » » »
Share
2382 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?