logo

Yeni Sürecin Kilometre Taşları


Selim Çiftçi
selimciftci@08olay.com
 • Başbakan Davutoğlu tarafından Mardin’de açıklanan, ”Mastır Plan”la ilgili bakanlıklar kendilerini ilgilendiren alanlarda çalışmalara başladılar.
 • Aile Bakanı bölgede şu ana kadar yaptıkları çalışmaları ve bundan sonra yapılacakları anlatırken, soruna odaklanmış bir bakan portresi çizdi.
 • Türkiye iki şeyi bir arada yapmaya çalışıyor.

  1-Terörle mücadele

  2-Terörizmle mücadele.

 • Cizre’de, Sur’da, Silopi’de yürütülen terörle mücadeleydi. Mastır Planla hedeflenen ise terörizmle mücadele. Bir yandan sivrisineklerle mücadele ederken diğer taraftan sivrisineklerin ürediği bataklığı kurutma. Mastır Planın eksiği, noksanı olabilir. Uygulamaya nasıl yansıyacağı ayrı bir sorun ancak şunu teslim etmek gerekiyor ki Türkiye ilk kez çatışmalardan sonrasını planlıyor. Keşke bunu 90’lı yıllarda yapabilseydik.
 • Cizre’de, Sur’da sadece PKK ile değil, aynı zamanda İran’la, Rusya’yla, Kobani’ye kadar gidip PYD’den plaket alan müttefikimiz ABD ile mücadele ediyoruz.
 • Türkiye’yi Suriye denkleminin dışında tutmak için yapılıyor tüm bunlar.
 • Arkasına Rusya, İran ve ABD’nin desteğini aldığını düşünen Kandil bir strateji yürütüyor.
 • 1-Suriye’deki kazanımlarını korumak.

  2-Irak ve Suriye dizayn edilirken Türkiye’yi oyalamak.

  3-Şehir savaşları konseptine geçerek, Suriye’deki kanton yönetimlerini Türkiye’ye taşımak.

  Ama Kandil’de yapılan hesap, Cizre’de tutmadı.

  1-PKK’nın isyan ve kalkışma provası olan Serhildan çağrılarına bölge halkı itibar etmedi.

  2-Örgüt Özerk ve Özyönetim ilan etti ama halk destek vermedi.

  3-7 Haziran seçimlerinde sorunların demokrasi içinde diyalogla ve barış içinde çözülmesi ve Türkiyelileşme adına HDP’ye güçlü bir destek veren halk, HDP’nin bu rolü oynayamadığını görüp, 1 Kasım seçimlerinde HDP’ye ihtar verdi, desteğini azalttı.

  Çözüm sürecinin en büyük yararı, bölge halkının huzur sağlandığı zaman neleri kazandığını görmesi oldu.

 • Her sürecin kazanımları oluyor. Türkiye, çözüm süreciyle birlikte halkı nasıl kazanabildiğini gördü ama güvenlik konusundaki zaafın nelere mal olduğunu da tecrübe etmiş oldu.
 • Bundan sonra başlatılacak olan sürecin adı ne olursa olsun, güvenlik boyutunu kimse göz ardı edemez. Çünkü ağır bir bedel ödüyoruz, bundan sonra daha ağır bir bedel ödeyemeyiz.

  PKK ile şehirlerde amansız bir mücadele sürerken, gündemde olan iki önemli soru var?

  1-Milli Birlik ve kardeşlik süreci ne zaman başlayacak?

  2-HDP-PKK ve Öcalan bu sürece dâhil edilecek mi?

  Başbakan Davutoğlu, Mardin’de,”Muhatabımız millet. Elinde silah olanlar muhatabımız değil” demişti.

 • Şehirlerde çatışmalar sürerken, şehit haberleri gelirken Öcalan’la, HDP/PKK ile görüşmenin dile getirilmesi dahi sürece fayda değil zarar verir.
 • Sur’da, Cizre’de çatışmalara giren güvenlik görevlilerinin moralini bozar.

  Gün, güvenlik birimlerinin arkasında kararlı bir şekilde durma günü.

 •  Dosta düşmana, içeriye, dışarıya bu gösterilip, moral üstünlük sağlandıktan sonra hızla bölgenin normalleşmesi için çaba gösterilmeli.
 • Bölgede hayatın normalleşmesi ve silahlı unsurların tasfiye edilmesinden sonra olmalı.
 • Eğer bu taşlar yerine oturmadan süreç başlatılırsa, başarısız olacağı belli. O nedenle arabayı atın önüne koymak yerine at arabanın önüne konulmalı. A.SRLVİ Y.Şafak
 • HOŞÇA VE DOSTÇA KALIN.

Etiketler:
Share
254 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Günah Keçisi Tolga Gül, Vurun Abalıya

  21 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün ki yazımızı da kendi içsel isyanımıza ayıralım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi Artvin’de her alanda aranan bir günah keçisi var ve o günah keçisi benim. İtiraf ediyorum. Beni yok edin. Bitirin. Çöpe atın. Öldürün de kurtarın. Bu sözleri neden dolayı mı sarf ediyorum. Hayatımın her alanında sürekli bir günah keçisi ilan ediliyor olmaktan dolayı sarf ediyorum. Özel hayatımdan sosyal hayatıma kadar her alanda günah keçisi ilan edilmek beni o derece sıktı ki bazen yaşama azmimi bile kaybeder hale geliyorum. Bu sebeple biraz isyanımı...
 • Sosyal Medya Yoluyla Toplumun Bilinç Altına Subliminal Mesaj Yüklüyorlar

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Sana bir şey göndereceğim oku tamam mı? Banada arkadaşım gönderdi okumadan önce içinden çok istediğin şeyi üç kez tekrarla sonra aşağıdaki yazıyı oku .........Unutma önce üç kez çok istediğin şeyi tekrarla........Bismillahirrahmanirrahim lahavle vela kuvvete illah billahi aliyyül azim. Amin ....bu mesajı 20kişiye gönder dilediğin kabul oluyor. İnanmıyordum ama harbiden oluyor eğer silersen veya.....Göndermezsen. Allah dilediğini kabul etmesin. Şimdi saatine bak 9 dakika sonra seni mutlu eden bir olay olacak ... Çok zor değil kopyala gönder. Ya...
 • TEOG sınavının kalkması nedeni ile söyleyeceklerim var

  20 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kısaca söyleyeceğim. Eğitim ve öğretimin başarılı olması için; 1.Öğretmenlerin maaşlarının yüksek olması gerekir. 2.Tüm okulların eksiksiz olarak eğitim araçları ile donatılması gerekir. 3.Okul bitirildiğinde öğrencilerin hemen iş bulma imkanına sahip olmaları gerekir. İkide bir sistem değişikliği ise gerekmez....
 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...