logo

Yeni Şehir Giriş Yolu’na Ucube Diyen Art Niyetliler


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Artvin Belediyesi’nin dev projesi olan Yeni Şehir Giriş Yolu projesi inşaatı son hızıyla sürüyor. Görüyoruz ki bu inşaat ilimize yatırım gelmesinden rahatsızlık duyan çevrelerce beğenilmiyor ve kabul edilmiyor. Haksızda sayılmazlar, Artvin’e AK Partili Belediye tarafından seçim öncesi söz olarak verilen vaatler bir bir yerine getirilirken lafla peynir gemisi artık yürütemeyecekler. Rahatsız olmaları normaldir, bu nedenden dolayıdır ki Yeni Giriş Yolu’na Ucube diyorlar.

Artvin’e giriş yolu yapılabilecek yegane noktaya binalar dikilirken acaba bu arkadaşlar neredeydiler?

Türkçemizde çok güzel atasözleri bulunuyor. Bunlardan benim en çok sevdiklerimden biride ‘Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz!’ sözüdür. Artvin’e Yeni Şehir Giriş Yolu’na ‘Ucube’ diyen art niyetli kişilere şimdi güzel bir sözüm olacak. Madem ki bu denli eleştiri gücünüz yüksek idiyse Artvin Şehir Merkezi’ne alternatif giriş yolu olarak planlanan yegane noktaya iki adet bina diken Rahmetli Emin Özgün’ün belediyesi döneminde sizler acaba Artvin’de bulunmuyor muydunuz? Yok o günlerde Artvin’de yaşıyor idiyseniz eğer Artvin Belediyesi’nin yeni hizmet binası dikilirken neden hiç ses çıkarmadınız? Bugün yeni yapılan yola ‘Ucube’ diyecek kadar tez canlı insanlardıysanız neden ilkokul öğrencilerinin çizebileceği kadar basit bir proje ile belediye binası yapan zihniyete bir eleştiride bulunmadınız? Evet, haklısınız o gün CHP’li bir belediye var idi ve sizin Artvin’de CHP’yi eleştirecek kadar cesaretiniz bulunmadığı için ses çıkarmadınız. Bugün AK Parti belediyesi bulunduğu için CHP’lilere hoşamat geçinmek için yapılan bu güzel yola ‘Ucube’ diyorsunuz. Neyse sizin biz söylediğiniz lafları artık çok kale almıyoruz.

Ben bu yazımı bazı gerçekler bilinsin diye kaleme aldım. Bence sizin gibi art niyetli insanlarında bu yazıdan öğrenecekleri epeyce bir bilgi vardır. Hiç değilse bu bilgileri okuyun da öğrenin. Biliyorsunuz ki bilmemek değil öğrenmemek ayıptır!

Eğer O Hata Yapılmasa Belediye Binasının yapıldığı yerden Cumhuriyet Caddesi’ne Bir Yol Çıkacaktı

Artvin’e giriş çıkış güzergahının trafik yükü tamamıyla elli yılı aşkın bir süredir İnönü Caddesi’nin üzerindeydi. Bu caddenin yükünü hafifletebilmek için gerek Kadir Halvaşi ve gerekse de Seracettin Yazan ve Emin Özgün dönemlerinde şuan ki belediye binasının bulunduğu bölgeden giriş yapılarak Atapark’ın bulunduğu alandan Cumhuriyet Caddesi’ne yol geçirme projesi var idi. Dönemin belediyelerinin imkanları böylesine önemli bir projeyi hayata geçirmeye yetmedi ve bu proje gerçekleştirilemedi. Bunu Artvin halkı da anlayışla karşıladı ancak ne zaman ki Artvin’e alternatif bir giriş yolu planlanan yegane noktaya iki adet bina kondurulana kadar. Haydi Varan ailesinin arazisi üzerine bina ruhsatı verilmesini anladık. Giriş yolu projesini bu bina çok fazla engellemedi de o belediye binası oraya neden dikildi? Böylesine büyük bir hataya nasıl imza atıldı? O gün ben belediye binasının doğru bir proje olmadığını ve bu bölgeden bir yol çıkarılarak Atapark’ın altından geçerek Cumhuriyet Caddesi’ne şehrin giriş yolunun yapılması gerçeğini defalarca vurgulamıştım. Böyle bir yol bugün ki bütçeler ile yapılmıyor ise de mutlaka beklenilmesi ve bu bölgeye bina yaptırılmaması gerektiğini ifade etmiştim. Şimdi o gün ses çıkarmayan ve bugün mecburiyetten şehir giriş yolunu belli bir eğim ile Cumhuriyet Caddesi’ne çıkarmaya çalışan Artvin Sevdalılarının projesine ‘Ucube’ diyenler o gün neden Belediye Binası’na ‘Ucube’ demediler. 21.yüzyılda bir belediye öyle bir bina mı yapardı?

Açıkça söylemek gerekirse son döneminde rahmetli Emin Özgün’ün başkanlıkta ki isteksizliğinin bir eseri olduğunu düşünüyorum, o belediye binasını. Yoksa Emin Özgün ilk iki döneminde gerçekleştirdikleri icraatlar ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanıyordu. Muhalefet belediyesi olmasına karşın önemli projelere ve yapılara imza atıyordu. Ben de o belediye binasını açıkçası Artvin’imize hiç ama hiç yakıştıramadığım gibi Emin Özgün’e de yakıştıramamıştım. Hele hele de şehrimizin giriş çıkış trafiğini ayıracak olan projeyi yok ederek bu binayı yapmasını ise büyük bir hayret şaşkınlık içerisinde karşılamıştım. Bugün ‘Ucube’ diyen zihniyet ise o gün belediye binasının açılışında şakşakçılık yaparak şehrimiz için çok önemli olan bir projenin yok olup gidişini izlemişlerdi.

İşte şehrimizin çok yakın geçmişinde yapılan o hatanın ardından bugün bu şehri geliştirmek ve değiştirmek için göreve geldiğini belirten Mehmet Kocatepe her gün yeni bir proje ile hizmet üretme çabası içerisinde iken maalesef ki kısır siyasi çekişmelere kurban edilmektedir. Bugün Yeni Şehir Giriş Yolu Projesi’ni kabul etmeyen zihniyetin tek niyeti de bu siyasi çekişmelerdir. Açıkçası Artvin’in CHP’nin kalesi gören zihniyetin tekelinde olan kalemler yapılan doğru bir yatırımı kötülemek gayreti içerisine girmişlerdir.

Yolun Eğimi Yüzde 9.84’tür

Bir konuda bilgi sahibi olmamayı anlıyorum da bu devirde öğrenmemeyi bir türlü anlamıyorum. Keşke Yeni Şehir Giriş Yolu’na ilişkin abuk subuk yorum yapan kişiler bir bilgi alarak o bilgiler doğrultusunda yorumlarını sağlam dayanaklarla gerçekleştirselerdi. Maalesef yapmıyorlar. Ne yapalım biz yine de öğretmeye çalışalım.

Yeni Şehir Giriş Yolu’nun başlangıç ve bitiş noktası arasındaki kot farkı 28.66 Metredir. Bu kot ve koordinat değerleri dikkate alındığında yol güzergahında eğim yüzde 9.84’tür. Yani yüzde 10’dan azdır. Bu yolun eğiminin yüzde 18 olacağını iddia eden kesimlerin bence bu bilgiyi belediyeden önce teyit edip ileri sürmeleri gerekirdi. Ha siz o bilgileri alırsınız da yol bittiğinde eğimin daha fazla olduğunu görürseniz eğer o vakit tabi ki eleştirme hakkınız olurdu.

Ben yolun bitmiş halinin taslak görüntüleri ile yine proje fotoğraf görüntülerini yazımın içerisinde sizlerle paylaşacağım. Mühendislik bilgisi olanların asıl tartışması gereken bu yol projesini ben asla bir ‘Ucube’ olarak değerlendirmiyorum.

Şimdi bu noktada bir soru daha sormak gerekiyor. Bugün bu yola ‘Ucube’ diyen zihniyete sorum şu: Artvin Şehir Merkezi’ne yeni şehir giriş yolu olarak sizin farklı bir çözüm yolunuz var mıydı? Veya bugün bu ‘Ucube’ dediğiniz projeyi Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, sizin eleştirilerinizi dikkate alıp hemen durdurur ise sizin bu projenin yerine koyacağınız bir alternatifiniz hazır mı?

Ya değerli okurlarım hani eskiden güzel bir siyasi söz vardı ya rahmetli Demirel’e ait, ‘Benzin vardı da biz mi satmadık’ diye, şimdi bende bu arkadaşlara onu soruyorum, Siz bu şehre alternatif bir yol yapma imkanı bıraktınız da bu belediye yapmadı?

Lafla peynir gemisi yürütmeye kalkmayalım. Artvin Belediyesi olabilecek en doğru proje ile şehrimize yeni bir giriş yolu kazandırmaya çalışmaktadır. Siz yeter ki ağır hakaretleriniz ile gölge etmeyin yeter!

Yazıma bu satırlarla son verirken siz değerli okurlarıma Yeni Şehir Giriş Yolu’na ilişkin paylaştığım fotolar ve projeleri iyi bir şekilde incelemenizi salık veriyorum.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...