logo

Yeni Derneğe Boyalı Protesto!

Artvin’de 25 senedir süren maden mücadelesine karşı Yeşil Artvin Derneğini hedef alarak kurulan “Bizim Artvin Platformu Derneği” tabelasını astığı ilk günden protesto edildi.

bizim-artvin-platformu-tabela

Şehir merkezine açılan büronun tabelası atılan boyalarla 20 Haziran Pazartesi günü akşam saatlerinde kırmızıya boyandı. Artvinlilerin bu güne kadar yanlış bilgilendirildiğini ve şehrin gerçek sahiplerinin kendileri olduğunu iddia eden dernek yöneticileri madene karşı mücadele eden halkın yoğun tepkisini çekmişti.

Vatandaşlar, özet olarak yaptıkları değerlendirmede şu soruları soruyor: “Artvin insanının direncini kırmak için kurdurulan Platform ve dernek karışımı bu oluşumun tam olarak neye hizmet ettiği bilinmiyor. Ancak maden çıkmasında sakınca görmeyen, millete küfür eden maden şirketinin sahibi hakkında hiçbir eleştiri yapmayan hatta tapelerde açıkça yer almasına rağmen buna inanmayan kişiler tarafından kurulmuş olması akıllara birçok soru işareti getiriyor.

Derneğin ilk tanıtım toplantısında 25 yıldır Artvin için direnen ve bugüne kadar korumayı başaran, Artvin halkının en geniş platformu olan Yeşil Artvin Derneği’ne yönelik yapılan açıklama tepki çekmişti.

Alman Vakıflarının desteklediği bir mücadele olduğunu iddia eden dernek yöneticilerinin ellerinde hiçbir delil olmamasına rağmen, bu yönde iftira ve yalanlarla karalama kampanyalarına başlamaların altındaki gerçek neden nedir?

Oysa Türkiye’de faaliyet gösteren ana maden firmalarının tamamı yabancı şirketlerden oluşmakta, Türk şirketleri ise kendilerince ortak, ancak gerçekte işbirlikçi, küçük oranda pay alan taşeron şirketleridir. Yani ha Alman, ha İngiliz, Ha Kanadalı şirket, hiç biri birbirinden farklı değil, Hepsi sömürgeci maden yasası ile ülkemizi soymaya, çıkan madeni alıp kendi ülkelerine ihraç ediyor ve bundan dolayı da devletten teşvik parası alıyor ve madenleri hammadde olarak çok ucuz fiyata ihraç ederken, mamül olarak çok büyük paralarla ithali yapılmaktadır.

Bugüne kadar maden çıkarılan yer değil, madeni çıkaran firmanın zengin olduğu binlerce örnekle sabit iken, Cerattepe’deki madenin Artvin’i ve ülkeyi nasıl zengin edeceğini mantıklı bir şekilde nasıl izah edecekler. Misal, HOT AMG madencilik, daha üretim aşamasına gelmeden borsaya bildirimde bulundu. Şirket sevinçten havalara uçarken ve TV’lerde göbek atarken HOD halkı geleceğinden endişeli bir şekilde bekliyorsa, bu nasıl bir zenginlik olabilir?

Artvin halkı şimdi şu soruları soruyor; Eğer Bizim Artvin Platformu Derneği Artvin’i ve özellikle Cerattepe ve civarını korumak için kurulduysa, bunun için 25 yıldır canla başla çalışan ve Artvin halkıyla bugüne kadar eğilmeyen, davasından asla vazgeçmeyen, sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin hatta dünyanın en mücadeleci derneği olan Yeşil Artvin Derneği ile birlikte neden mücadelede yer almadınız?

Platform derneğin logosuna bakıldığında, AKP’nin logosu olan Ampulün üst kısmı, rengi madeni ve Cerattepe’yi atari oyunundaki Süper Mario’daki canavar gibi kemirerek yiyor, yok ediyor!

Bu oluşumun nihai hedefi nedir? Artvin’e nasıl bir hizmet sunmayı amaçlıyor. Bugüne kadar gerek mahkeme kararları gerek bilirkişilerin en sıkı ve ağır baskı altında bile verdiği raporlar doğrultusunda “Ya Artvin Ya Maden tercihinin yapılması gerektiğini açıkça söylemesine rağmen, neden bu belgeler ellerinde dosyalarında, yanların bulunmaz?

Gerek son bilirkişi raporunun gerekse bugüne kadar Cerattepe’den yana karar veren hakim ve savcıların sık sık geri hizmete atanmasının bu yeni oluşumda yer alanlar için bir anlam ifade ediyor mu? Bu cesur hakim ve savcılar, başlarına geleceklerini bile bile bu yönde karar almalarının kendileri için hiçbir anlam taşımıyor mu?

Cerattepe davası en başında, 1980’lerin sonlarında bile ANAP’la başlayan, Doğru Yol Partisi ile devam eden, DSP, MHP, Refah Partisi ile kısaca tüm iktidar partileri ile karşı karşıya kalınmış olmasına rağmen, bu konuyu siyaset platformu dışına itmeyi başaran ve Artvin Partisi anlayışı ile herkesle el ele tutuşan destansı bir mücadele hakkında söyleyecekleri hiçbir söz yok mu?

Maden şirketinin “Milli Şirket” diye son olarak ortaya attığı algıya yönelik söylemin ne kadar gerçeği yansıttığını düşündüler mi? Türkiye’nin dört bir yanında beleşe konduğu bütün maden alanlarından yılda 4 milyar dolat ciro yaptığını kendi tanıtım filminde itiraf eden bu şirketin neden 500 trilyon vergi borcu silindi? Şirket ürettiği madenleri nereye, kaça satıyor? Devlete bundan ne kadar pay veriyor?

Maden şirketi çizgi film hafifliğinde tapılan tanıtım filminde ülkenin yılda 450 bin ton madene ihtiyaç duyduğunu söylüyor. O zaman ne diye ihraç ediyorlar? Eve lazım olan Camiye Haram” misali hem de hammadde olarak dışarıya nasıl satarsınız?

Bu oluşum içinde olanların hemen hiç biri bugüne kadar maden mücadelesi içinde fotoğrafta yer almamış, sıkıntı yaşamamış, mahkeme kapılarında beklememiş, Artvin için yüreğinde bir sızı duymamış, maden şirketlerinin sözlerine inanmış, kamyonuna, oğluna, yakınına, iş kapmak amacı ile hareket edenler tarafından kurulduğu açıkça biliniyor. Maden şirketi amacına ulaştığında, ne böyle bir derneğe, ne onların kamyonuna, nede işçilerine ihtiyacı kalacak. Hepsini kapı önüne koymuş olacak. Ancak olan Artvin’e, Artvin Halkı’na olacak. Özellikle bu acı gerçeğin oluşma zemininin hazır olduğunu görebiliyorlar mı?”

Etiketler: »
Share
1257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?