logo

Yaşlılar Yaşam Merkezi İnşaatında Sona Gelindi

Şavşat’a 5 kilometre  mesafedeki Yavuzköy Köyü’nde yapımı devam eden yöre mimarisine uygun Sokak Tipi Yaşlılar Yaşam Merkezi inşaatı biterek açılması için gün sayıyor.

 

Yapımı biterek açılması için gün sayan mimarisine uygun sokak tipi yaşlılar Yaşam yerleşkesinde kalacak olan yaşlılar yıllardır alışmış oldukları köy hayatına benzer bir yaşam sürecekler. Bu proje Türkiye’de ilk defa Şavşat’ta yapıldı. Başarılı olunduğu takdirde diğer bölgelerde örnek teşkil edecek. Yapılan evler yöre mimarisine uygun yapıldığı ve hem içeride hem dışarıda hareket alanı çok olduğu için burada konaklayacak olan yaşlılar, yıllardır alışmış oldukları ahşap evlerde yaşam sevdasına uzak ve hasret olmayacaklar. Yapılan yaşlılar yaşam merkezinde öncelikle Şavşat ve köylerinde bulunan ekonomik durumu iyi olmayan ve bakacak kimsesi bulunmayan 52 yaşlı vatandaş kalabilecek. Yapılan mimarı yapısı gereği bu yaşam yerleşkesinde 8 kişi daha fazladan kalma imkânına sahip olacak. Böylece burada toplam 60 yaşlı vatandaş bu hizmetten yararlanacak. Daha önce uygulanmamış sokak tipi huzur evi dışarıdan baktığınızda komple ahşap bir yapı şeklinde görülecek. Türkiye’de ilk defa yöre mimarisine uygun bir huzur evi, sokak tipi olarak inşa edildi.

” Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi” projesi Karadeniz Bölgesi’ne özgü bir proje olan ve Türkiye’de ilk defa bizim Şavşat’ta uygulandı. Proje diğer bölgelerimize de örnek olabilecek çok önemli bir proje niteliğine sahip. Osmanlı Sokağı örnek alınarak içerinde yaşlıların yıllardır alışmış oldukları bölge yaşam şekillerinden fazlaca uzaklaşmadan, 200+200 metrelik yürüyüş alanı olan, 9 ayrı ahşap Şavşat Evi’nin yanı sıra burada kalan yaşlılarımızın ortak olarak kullanabilecekleri bir sosyal alan ve bina inşa edildi. Yapılan Şavşat Evi tipindeki evler 2 katlı olup her bir katı 70 metrekaredir. Yerleşkenin 1. Katında 65 ve üzeri ayrıca da engelli yürüme zorluğu olan yaşlılarımız, 2. Katında ise 65 yaş altı ve yürüme zorluğu çekmeyen yaşlılarımız kalacak. Burada kalacak yaşlılarımızın tespiti çok yoğun bir çalışma ve birebir evlerine gidilip durum değerlendirmesi yapıldıktan sonra çeşitli istatistikler sonucunda tespit edilecek. Yapılan projeye göre karı koca bir evde kalabileceği gibi, 2 erkek veya 2 bayan olarak ta kalma imkanları vardır. Yapılan evlerin zemini bodrumu evleri mutfakları oturma odaları salonları yatak yerleri teras katı hepsi yaşlıların hizmetinde kolaylık sağlamak amaçlı düşünülmüş. Yapılan evlerde birer mutfak ve diğer gereksinimleri karşılanabileceği şekilde yapılmış. Bu projenin en önemli özelliği ve yaşlılar için güzelliği ise, köylerimizde ki yaşlılarımızın kendi doğal yaşadıkları yerden farksız bir yere yerleştirmek. Yani kendi evlerinde nasıl yaşıyorlarsa burada da o ortamı, o sokağı, mahalleyi sunabilmek. Burada bir ortak bina bulunmakta. Burada kütüphane, yemekhane, sosyal faaliyet, manzarayı izleyebilecekleri kafe tarzı beraber sohbet edebilecekleri sinema izleyebilecekleri bir alan bulunmakta. Çeşitli etkinliklerin yapılabileceği geniş bir salonu bulunmakta. Kaloriferli ve sağlık hizmetleri ile 24 saat güvenlik olacak. Burada ikamet ettirilen yaşlılar istedikleri zaman şehir merkezine de indirilecektir. Burası şehir merkezine ve hastaneye sadece 5 dakikalık mesafe olması da ayrıca önem taşımakta. Burada konaklayacak olan yaşlılara hayatlarında daha iyi bir vakit geçirmelerini ve sağlıklı bir ortam sunmak amaç edinilmiş.

Yaşlılar Hep Duygulu Gözlerle İzlediler

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Şavşat’ın önemli değerlerinden olan Naime Yılmaz Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinin yapılma aşamasını bölgede yaşayan yaşlı vatandaşlar her zaman hüzünlü gözlerle izlediler.

Yaşlı vatandaşlar için yapılmakta olan huzur evi inşaatını bölgede bulunan yaşlı vatandaşlar hüzünlü gözlerle izlerken, Allah devletimize zeval vermesin diyerek hayırsever Naime Yılmaza’ a dua ettiler. Yapım inşaatını izlemeye gelen bölge halkı da emeği geçen herkese teşekkür ederken; “Hepimiz bir gün yaşlanacağız. Belki şu an düşünmesi bile zor ama bu hepimizin başına gelecek. Burada huzurlu ve sağlıklı bir ortamda kendi yaşadığımız bölgeden uzak olmadan barınabileceğimiz bir yerimiz olduğu için çok mutluyuz. Bu güzel projeyi bizlere kazandıran Sayın Valimize, Sayın Milletvekilimiz İsrafil Kışla ‘ya, Hayırsever rahmetli Naime Yılmaz’a Sayın Kaymakamımıza, Özel İdare Müdürlüğümüze, İş adamımız İlter Turan’a, Sosyal Hizmetler Vakıf Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz. Emekleri çok büyük oldu” ifadelerinde bulundular.

Bakan Yılmaz, “Bu Güzellikleri Bütün Dünyaya Anlatmamız Lazım”

Mayıs 2013 te yapımına başlanan Şavşat Naime Yılmaz Yaşlılar Yaşam Yerleşkesinin protokolu için dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz İlçemize gelerek yapılan proje ile ilgili olarak protokol imzaladı.

16 Mayıs 2013 günü Şavşat’a gelen dönemin Kalkınma Bakanı Bakan Cevdet Yılmaz, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce’yi burada Artvin Valisi Necmettin Kalkan, İl Jandarma Alay Komutanı Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, Şavşat Kaymakamı Abdullah Köklü, daire amirleri ve vatandaşlar katılmıştı. Daha sonra Bakan Yılmaz ve beraberindekiler Şavşat Kaymakamlığı, Artvin Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve hayırsever vatandaş tarafından yapımı ile ilgili oluşturulan protokole şahitlik ederek protokolü imzaladılar. Yapılan protokol imza töreni sonrası Bakan Cevdet Yılmaz ile yapmış olduğum röportajda Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın söze Şavşat’ın doğal güzellikleri ile başlaması dikkat çekmişti.  16 Mayıs 2015 günü Bakan Yılmaz İle Yapılan röportajda Bakan Yılmaz; “Şavşat gerçekten muhteşem bir tabiata ve doğallığa güzelliğe sahip. Aynı zamanda çok misafirperver çok sıcak insanlara sahip bir bölgemiz. Ardahan’dan Şavşat’a doğru geldik. Yolda gelirken sizin milletvekiliniz İsrafil beyle de paylaştık hakikaten cennet gibi bir ilçemiz. Maalesef bu güzelliklerimiz yeterince tanıtamıyoruz. Aslında sadece Türkiye ye değil bütün dünyaya bu güzellikleri anlatmamız lazım. Hem insanlar gelsin bu güzellikleri görsünler, hem de turizm başta olmak üzere bu yörelerimizin refahının artmasına da katkıda bulunmuş olurlar. Zaten bizde bu konularla ilgili olarak buradayız. Biraz sonra illerimizde Doğu Karadeniz Kalkınma Projeleri (DOKAP) dediğimiz bir dizi toplantılar yapacağız. Amacımız Allahü Tealanın bize vermiş olduğu bu nimetleri bu güzellikleri sürdürülebilir kalkınma projesinde en iyi şekilde değerlendirmektir. Bir taraftan bütün değerlerimizi koruyarak, bir taraftan da insanımızın refahı için, daha fazla kalkınması için istihdamı için değerlendirmektir. Bu güzellikleri inşallah turizm başta olmak üzere hep birlikte değerlendiririz. Bende şahsi olarak Şavşat’ın bu güzelliklerini bugüne kadar görmediğim için çok ayıplandım. İnşallah buradan sonra fırsat buldukça ailemizle de birlikte gelip buralarda daha üzün süre vakit geçiririz. Bu güzel karşılama içinde çok teşekkür ediyorum” Dedi.

Bakan Yılmaz; “Örnek Olabilecek Bir Proje”

Yaşlılara yönelik yapılan bu projenin önemine dikkat çeken Bakan Yılmaz; “bu proje örnek olmalıdır. Diğer bölgelerimizde de bu proje örnek alınmalıdır” dedi.

Bakan Yılmaz; “ Az önce çok önemli bir protokol imzaladık. Buda sayın vekilimizin fikir babalığı ile apayrı bir proje. Hayırsever vatandaşlarımızın desteği var, kamunun desteği var. Yani bir anlamda sivil ve kamu ortak girişimi. Yaşlı vatandaşlarımız için model ve modern bir yerleşim yeri. Özellikle kış döneminde yalnız kalan yaşlı vatandaşlarımızın bir araya gelmesi sosyal açıdan daha rahat bir ortamda yaşamaları sağlanacak. Sağlık hizmetlerini ve diğer ortak hizmetleri daha rahat bir şekilde sağlanmış olacak. Bu proje gerçekten çok güzel bir proje. Yerel mimari ile yerel malzemelerle yapılması ayrı bir güzellik. Sahada uygulamayı göreceğiz. Bana göre örnek olabilecek bir projedir. Diğer bölgelerimize de örnek olabilecek bir proje. Şunu kabul etmemiz lazım, giderek yaşlanan bir nüfusumuz var. Yaşlı sayımız her geçen gün artıyor. Bu anlamda bizlerinde bu konularda bir şeyler yapmamız gerekiyor. Yaşlı insanlarımızı daha huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşatmamız lazım. Hem de daha üretken ve de yıllarca kendi alışmış olduğu hayatı ona özlettirmeden o yaşam şekline yakın bir yaşam şekli sunmamız lazım. Ayrıca bu güzelliklerimizi başka bölgelerden de gelip tatmaları açısından da çok önemlidir. Onun için bu proje çok çok önemli bir projedir ve ben çok önemsiyorum. Başta hayırsever vatandaşlarımız olmak üzere Valimize, Kaymakamımıza, fikir babalığını yapan milletvekilimize, köylülere, bütün emeği geçenlere herkese şükranlarımı sunuyorum” Dedi.

Vali Cirit: ” Şavşat Yaşlılar Yaşam Yerleşkesi Bakıma Muhtaç Yaşlılara Hizmet Verecek”

Artvin Valisi Kemal Cirit, ö dönemde yaptığı açıklamada; “bakıma muhtaç yaşlılara hizmet verecek yaşam merkezinin yapımına, devlet-vatandaş işbirliğiyle başlamasını oldukça önemsiyorum. Şavşat’ta yaşayan nüfusun çoğunluğunu yaşlılardan oluşmaktadır. Köylerimizdeki yaşlılarımızı, yaşadıkları yere benzeyen bir yere yerleştirmeyi hedefledik. Yaşlılarımız her zaman istedikleri yere gidemiyor. Doğal olarak köylerinde, yaylalarında yaşamlarını idame ettirmeye çalışıyorlar. Yaşlıların yaşamlarını doğal ortamda sürdürmeleri için en güzel yerin Şavşat  olduğuna kanaat getirdik. Bütün bunlar düşünülerek huzurevi yapımına başlandı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Şavşatlı hayırsever Naime Yılmaz’ın projeye çok büyük nakdi katkıları oldu. Ayrıca Şavşatlı bir mimarın da projenin yanı sıra maddi yardımda da bulundu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Cirit “Proje Osmanlı Sokaklarından Esinlenerek Hazırlandı”

Cirit, projenin Osmanlı sokaklarından esinlenerek hazırlandığına dikkati çekerek, “Köy tüzel kişiliğine ait yaklaşık 5 bin metrekarelik alana kurulan sokak tipi yaşlılar merkezi yöre mimarisine de uygun yapılıyor. Bu tip bir proje Türkiye’de ilk defa Şavşat’ta yapılıyor. Başarılı olunduğu takdirde diğer bölgelere de örnek teşkil edecek” dedi.

Yaşam merkezinin yapımında sona gelindiğini dile getiren Cirit, binaların dış kısımlarının tamamlandığını söyledi. Vali Cirit, merkezin iç dekorasyon ve mefruşat işlerinin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca düzenleneceğini belirterek, hava şartları uygun olması halinde yeni yılın ilk ayında burayı hizmete açmayı planladıklarını ifade etti. Merkezde öncelikle Şavşat ve köylerinde yaşayan ekonomik durumu iyi olmayan ve bakacak kimsesi bulunmayan vatandaşların kalacağını dile getirerek, şunları kaydetti: “Yaşam merkezinden 52 kişi istifade edebilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Şavşat Kaymakamlığı, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve hayırsever Naime Yılmaz’ın desteğiyle yaptırılacak yaşam merkezinde Şavşat ve diğer ilçelerde yaşayan sosyal yoksunluk içindeki yaşlılara yatılı kurum hizmeti sunulacak.”

Share
1010 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?