logo

Yaşarken Tehlike Gördükleri Erbakan Hoca’nın Kıymetini Ölünce Anladılar


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Rahmetli Demirel’den siyasetin mirasına kalmış güzel cümledir, ‘Dün dündür, bugün bugündür’ cümlesi. Rahmetli Necmettin Erbakan’ın bugünlerde kıymete binmesi tam da bu durumu anlatıyor. Dün Necmettin Erbakan yaşarken onu Türkiye Cumhuriyeti için tehlike ve tehdit görenler, dün yine partisi kapatıldığında alkışlayanlar, dün hükümetten post modern bir darbe ile uzaklaştığında mutlu olanlar, Türkiye’ye şeriat getireceğini düşünerek siyasetten uzaklaşınca zafer çığlıkları atanlar bugün Necmettin Erbakan’ın kıymetini anlamış olacaklar ki methiyelerle anıyorlar.

Ben bu anma olayının arka planında kesinlikle bir art niyet aramıyorum. Yani öyle referandum ile falan da bağdaştırma yapmıyorum. Sadece garibime gittiği için dile getiriyorum. Ha şahsi kanaatimi soracak olursanız eğer kesinlikle samimiyetsizlik olarak düşünüyorum.

Ben 2000’li yılları daha dün gibi hatırlıyorum. Necmettin Erbakan’ın çok ciddi anlamda ülkede tehlike görüldüğünü biliyorum. Özellikle o dönemlerde belki sosyal medya olmasa da bugün Erbakan’ı göklere çıkaran zihniyetlerin dün onunla ilgili dirisinden nasıl bahsettiklerini biliyorum. Dün ondan nefret eden zihniyetlerin bugün sırf referandumda AK Parti tabanını etkilemek için kurtarıcı olarak ölüsünden yararlanılma çalışmalarını da ibretle izliyorum. Şunu belirtmekte fayda görüyorum ki, siyasette bu tür hareketler hiçbir zaman artı getirmiyor. Dün kıymetini bilmediğiniz bir kişiyi bugün siyaseten kullanma çabalarının nasıl sonuç vermeyeceğine şahit olacağız. Emin olun ki merhum Necmettin Erbakan’ın kemikleri sızlamıştır, anma etkinliğinde kendinden nefret eden insanların kendisi için söyledikleri o methiyeler dolu sözlerden dolayı. Geçmişte kendisine oy vermemiş bir kişi olarak hiçbir zaman ağır cümlelerle adını anmamış bir kişiyim. Bugün bu satırları yazarken de Erbakan hakkında öyle methiyeler dizmem. Dizecekti isem bugün değil dün yazmış olmam gerekirdi. Yaşarken övmediğim ve oy vermediğim bir lideri bugün övmem samimi görünmez. Beni bilen bilir. Şimdi bugün Erbakan’a methiyeler dizen zihniyetlere bazı sorularım olacak. Umarım cevaplarlar.

İşte o sorular:

Necmettin Erbakan ülkemiz için bir tehdit ve tehlike değil idiyse başta sol ideolojinin yargıya yansıyan yargı adamları olmak üzere sol medya ve sol fikir adamları Erbakan ile ilgili o kampanyaları neden yürüttüler? Erbakan hocanın büyük bir devlet adamı olduğunu o günlerde neden göremediniz? Erbakan hocaya dün büyük bir devlet adamı demek neden içinizden gelmedi? Erbakan hoca önemli bir devlet adamımıydı? Erbakan hocanın önemli bir devlet adamı olduğunu ölünce mi anladınız?

Erbakan hocanın partileri gerek seksenden önce gerekse de seksenden sonra birkaç kez kapatıldı. Bugün o methiyeler dizdiğiniz Erbakan hocanın partisinin kapatılmasına dün neden tepki göstermediniz?

Erbakan hocanın bu ülkeye şeriatı getireceğini düşünerek siyasetten uzaklaştırılması kararını veren zihniyetlere dün neden ses çıkarmadınız? Yok bu olayın yanlış olduğuna inanıyor iseniz bugün o kararları veren zihniyetleri lanetliyor musunuz?

Dün Sincan’da tankları yürüterek post modern darbeyi Erbakan hocanın başbakanlığındaki hükümete yaparlarken sizler bu ülkede yaşamıyor muydunuz? Hadi siyasetin içerisinde değildiniz ama pekiyi o dönemlerde bu konunun yanlışlığına inanan düşünceleriniz mevcut mu?

Dün şeriat getireceğine inanıldığı için medya tarafından bir çok hakarete uğrarken Erbakan hocaya neden sahip çıkmadınız? Çıkıp o medya kuruluşlarına yanlış yaptıklarını neden anlatmadınız?

Benim asla ve asla vatan hainliği ile suçlayamayacağım Erbakan hoca vatan hainliği ile suçlanırken neden sahip çıkmadınız? Erbakan hocanın vatanperver bir siyasetçi olduğunu neden geç kavradınız? Kavramanız için acaba ölmesi mi gerekliydi?

Erbakan hocanın bir general tarafından hakarete uğradığı o günlerde bir generalin böylesine vatansever bir siyasetçi hakarete uğratılmasının yanlışlığını neden beyan etmediniz? Yok eğer bunu yanlış görüyorsanız bugün halen sağ olan o isim hakkında geçmişe dayalı bir suç duyurunuz olacak mı?

Dün Erbakan hocayı yerin dibine sokan gazetecilerin hemen hemen hepsinin program yaptığı Halk Tv’yi kınayacak mısınız? Zira Erbakan hocanın vatan için tehlike olduğunu ileri sürenler bugün sizlere en yakın medya kuruluşu olan ve de Erbakan hocanın anma etkinliğini canlı yayımlayan Halk Tv’de çalışmıyorlar mı?

Dün Erbakan hoca gitsin diye gazete basanlar, ilan verenler bugün siz Erbakan hocayı ananların arasında bulunmuyorlar mı? Şimdi anma etkinliklerine katılmak için yarıştığınız Erbakan hocaya dün hakaret eden aranızdaki ‘cahil kafaları’ aranızdan uzaklaştıracak mısınız?

Ve en zor soru. Bugün yaşarken bu ülke için son derece tehlikeli olan Recep Tayyip Erdoğan’ı yarın ölünce şükran ve minnetle anacak mısınız? Göklere çıkarıp övgü dolu sözlerle anarak seçim malzemesi yapacak mısınız?

Bütün bu ve benzeri sorulara umarım samimiyet sınavında olanlar cevap verirler. Ben cevapları biliyorum ancak halkımızın da bilmesinde fayda görüyorum.

Bu noktada bir tespitte bulunmak istiyorum. 16 Nisan’daki referandum öncesinde CHP başta olmak üzere ‘Hayır’ kampanyaları düzenleyen kesimlerin Erbakan çıkışı inanın büyük bir eksi getirmiştir. Başta ‘Hayırcılar’ olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden büyük tepki vardır. Bizim milletimizi saf ve unutkan olarak görenler büyük bir aldanma içerisindedir. Bu millet hiçbir şeyi unutmuyor. Zamanı ve yeri gelince taşı gediğine koyuyor. Kimin ne için kullanıldığını da biliyor. Bugün sizlerin Erbakan hocayı anmanızdaki ana sebebi de biliyor, samimiyetinizin ölçüsünü de. Bence gülünç olmayı bir tarafa bırakın ve ‘Hayır’ kampanyaları için hiç değilse bu dünyadan göç ederek ebedi mekanlarında istirahatta olan insanları rahat bırakın.

Allah’tan Özal’ın Ölüm Yıldönümü 17 Nisan

Bugün merhum Necmettin Erbakan’ı göklere sığdıramayan zihniyetlere bir kötü haberim olacak. Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın ölüm yıldönümü 17 Nisan. Yani referandumdan bir gün sonra. Hani bakarsınız onu da anar ve Özal’da bugün yaşasa Başkanlık Sistemi’ne karşı çıkardı, diyerek toplumu kandırmaya çalışırdınız. Bunu yapmaya fırsatınız olamayacak zira Özal’ın ölüm yıldönümü 17 Nisan 2017 tarihinde. Bir hatırlatma da daha bulunmak gerekiyor. Sakın toplum önüne çıkarak ‘Özal’da başkanlık sistemine karşı duruyordu’ şeklinde abuk subuk cümleler kullanmayınız zira rahmetli Özal, başkanlık sistemini getirmeye çalışan bir lider idi. Ve dün ona da yapmadık hakaret bırakmamıştınız. Hani belki sizlerin vicdanları yutar da halkımız bunları yutmaz, ben hatırlatayım.

Alpaslan Türkeş’i de Anacaklar Mı?

Bu noktada bir soru daha aklıma takıldı. Acaba ‘Hayır’ kampanyaları yapanlar Merhum Alpaslan Türkeş’i de anacaklar mıdır? Bir hatırlatmada bulunarak kampanyacılara destek olmakta fayda var. Bunu da yapmasınlar zira Türkeş’in de Başkanlık Sistemine ilişkin önemli fikirleri ve gayretleri var idi. Bilirseniz iyi olur yoksa karşınıza Türkeş’in bizzat kaleme aldığı yazılar ve kitaplar çıkabilir.

Değerli okurlarım ben bu satırları yazarken ebediyete intikal etmiş isimlerin siyasi malzeme yapılmasına karşı çıkmak için yazıyorum. Bu siyasete de insanlığa da sığmıyor. Sağ iken kıymeti bilinmeyen isimlerin ölünce siyasete malzeme yapılmaları insanlığa sığmıyor. Komik kaçmanın dışında çirkin de kaçıyor. Bırakın kampanyanızı bizzat yaşayan insanlar üzerinden yapın. Ölenleri rahatsız etmek doğru değil. Bu ölen isimlerin yakınları halen bu dünyada yaşıyorlar. En azından o insanları daha fazla üzmeyin. Dün siyasetten yasaklı hale getirilirken bir tek kelam etmeyen insanların bugün sırf oy oranına katkı sağlasın diye kullanılması bu ülkede yanlış bir geleneğin başlamasına neden olacaktır. Bu da bizlere yakışmayacaktır.

Evet ya da Hayır çıksın önemli değil önemli olan bizlerin insanlığımızı kaybetmemizdir.

Etiketler:
Share
456 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Günah Keçisi Tolga Gül, Vurun Abalıya

  21 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün ki yazımızı da kendi içsel isyanımıza ayıralım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi Artvin’de her alanda aranan bir günah keçisi var ve o günah keçisi benim. İtiraf ediyorum. Beni yok edin. Bitirin. Çöpe atın. Öldürün de kurtarın. Bu sözleri neden dolayı mı sarf ediyorum. Hayatımın her alanında sürekli bir günah keçisi ilan ediliyor olmaktan dolayı sarf ediyorum. Özel hayatımdan sosyal hayatıma kadar her alanda günah keçisi ilan edilmek beni o derece sıktı ki bazen yaşama azmimi bile kaybeder hale geliyorum. Bu sebeple biraz isyanımı...
 • Sosyal Medya Yoluyla Toplumun Bilinç Altına Subliminal Mesaj Yüklüyorlar

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Sana bir şey göndereceğim oku tamam mı? Banada arkadaşım gönderdi okumadan önce içinden çok istediğin şeyi üç kez tekrarla sonra aşağıdaki yazıyı oku .........Unutma önce üç kez çok istediğin şeyi tekrarla........Bismillahirrahmanirrahim lahavle vela kuvvete illah billahi aliyyül azim. Amin ....bu mesajı 20kişiye gönder dilediğin kabul oluyor. İnanmıyordum ama harbiden oluyor eğer silersen veya.....Göndermezsen. Allah dilediğini kabul etmesin. Şimdi saatine bak 9 dakika sonra seni mutlu eden bir olay olacak ... Çok zor değil kopyala gönder. Ya...
 • TEOG sınavının kalkması nedeni ile söyleyeceklerim var

  20 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kısaca söyleyeceğim. Eğitim ve öğretimin başarılı olması için; 1.Öğretmenlerin maaşlarının yüksek olması gerekir. 2.Tüm okulların eksiksiz olarak eğitim araçları ile donatılması gerekir. 3.Okul bitirildiğinde öğrencilerin hemen iş bulma imkanına sahip olmaları gerekir. İkide bir sistem değişikliği ise gerekmez....
 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...