logo

Yaşarken Tehlike Gördükleri Erbakan Hoca’nın Kıymetini Ölünce Anladılar


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Rahmetli Demirel’den siyasetin mirasına kalmış güzel cümledir, ‘Dün dündür, bugün bugündür’ cümlesi. Rahmetli Necmettin Erbakan’ın bugünlerde kıymete binmesi tam da bu durumu anlatıyor. Dün Necmettin Erbakan yaşarken onu Türkiye Cumhuriyeti için tehlike ve tehdit görenler, dün yine partisi kapatıldığında alkışlayanlar, dün hükümetten post modern bir darbe ile uzaklaştığında mutlu olanlar, Türkiye’ye şeriat getireceğini düşünerek siyasetten uzaklaşınca zafer çığlıkları atanlar bugün Necmettin Erbakan’ın kıymetini anlamış olacaklar ki methiyelerle anıyorlar.

Ben bu anma olayının arka planında kesinlikle bir art niyet aramıyorum. Yani öyle referandum ile falan da bağdaştırma yapmıyorum. Sadece garibime gittiği için dile getiriyorum. Ha şahsi kanaatimi soracak olursanız eğer kesinlikle samimiyetsizlik olarak düşünüyorum.

Ben 2000’li yılları daha dün gibi hatırlıyorum. Necmettin Erbakan’ın çok ciddi anlamda ülkede tehlike görüldüğünü biliyorum. Özellikle o dönemlerde belki sosyal medya olmasa da bugün Erbakan’ı göklere çıkaran zihniyetlerin dün onunla ilgili dirisinden nasıl bahsettiklerini biliyorum. Dün ondan nefret eden zihniyetlerin bugün sırf referandumda AK Parti tabanını etkilemek için kurtarıcı olarak ölüsünden yararlanılma çalışmalarını da ibretle izliyorum. Şunu belirtmekte fayda görüyorum ki, siyasette bu tür hareketler hiçbir zaman artı getirmiyor. Dün kıymetini bilmediğiniz bir kişiyi bugün siyaseten kullanma çabalarının nasıl sonuç vermeyeceğine şahit olacağız. Emin olun ki merhum Necmettin Erbakan’ın kemikleri sızlamıştır, anma etkinliğinde kendinden nefret eden insanların kendisi için söyledikleri o methiyeler dolu sözlerden dolayı. Geçmişte kendisine oy vermemiş bir kişi olarak hiçbir zaman ağır cümlelerle adını anmamış bir kişiyim. Bugün bu satırları yazarken de Erbakan hakkında öyle methiyeler dizmem. Dizecekti isem bugün değil dün yazmış olmam gerekirdi. Yaşarken övmediğim ve oy vermediğim bir lideri bugün övmem samimi görünmez. Beni bilen bilir. Şimdi bugün Erbakan’a methiyeler dizen zihniyetlere bazı sorularım olacak. Umarım cevaplarlar.

İşte o sorular:

Necmettin Erbakan ülkemiz için bir tehdit ve tehlike değil idiyse başta sol ideolojinin yargıya yansıyan yargı adamları olmak üzere sol medya ve sol fikir adamları Erbakan ile ilgili o kampanyaları neden yürüttüler? Erbakan hocanın büyük bir devlet adamı olduğunu o günlerde neden göremediniz? Erbakan hocaya dün büyük bir devlet adamı demek neden içinizden gelmedi? Erbakan hoca önemli bir devlet adamımıydı? Erbakan hocanın önemli bir devlet adamı olduğunu ölünce mi anladınız?

Erbakan hocanın partileri gerek seksenden önce gerekse de seksenden sonra birkaç kez kapatıldı. Bugün o methiyeler dizdiğiniz Erbakan hocanın partisinin kapatılmasına dün neden tepki göstermediniz?

Erbakan hocanın bu ülkeye şeriatı getireceğini düşünerek siyasetten uzaklaştırılması kararını veren zihniyetlere dün neden ses çıkarmadınız? Yok bu olayın yanlış olduğuna inanıyor iseniz bugün o kararları veren zihniyetleri lanetliyor musunuz?

Dün Sincan’da tankları yürüterek post modern darbeyi Erbakan hocanın başbakanlığındaki hükümete yaparlarken sizler bu ülkede yaşamıyor muydunuz? Hadi siyasetin içerisinde değildiniz ama pekiyi o dönemlerde bu konunun yanlışlığına inanan düşünceleriniz mevcut mu?

Dün şeriat getireceğine inanıldığı için medya tarafından bir çok hakarete uğrarken Erbakan hocaya neden sahip çıkmadınız? Çıkıp o medya kuruluşlarına yanlış yaptıklarını neden anlatmadınız?

Benim asla ve asla vatan hainliği ile suçlayamayacağım Erbakan hoca vatan hainliği ile suçlanırken neden sahip çıkmadınız? Erbakan hocanın vatanperver bir siyasetçi olduğunu neden geç kavradınız? Kavramanız için acaba ölmesi mi gerekliydi?

Erbakan hocanın bir general tarafından hakarete uğradığı o günlerde bir generalin böylesine vatansever bir siyasetçi hakarete uğratılmasının yanlışlığını neden beyan etmediniz? Yok eğer bunu yanlış görüyorsanız bugün halen sağ olan o isim hakkında geçmişe dayalı bir suç duyurunuz olacak mı?

Dün Erbakan hocayı yerin dibine sokan gazetecilerin hemen hemen hepsinin program yaptığı Halk Tv’yi kınayacak mısınız? Zira Erbakan hocanın vatan için tehlike olduğunu ileri sürenler bugün sizlere en yakın medya kuruluşu olan ve de Erbakan hocanın anma etkinliğini canlı yayımlayan Halk Tv’de çalışmıyorlar mı?

Dün Erbakan hoca gitsin diye gazete basanlar, ilan verenler bugün siz Erbakan hocayı ananların arasında bulunmuyorlar mı? Şimdi anma etkinliklerine katılmak için yarıştığınız Erbakan hocaya dün hakaret eden aranızdaki ‘cahil kafaları’ aranızdan uzaklaştıracak mısınız?

Ve en zor soru. Bugün yaşarken bu ülke için son derece tehlikeli olan Recep Tayyip Erdoğan’ı yarın ölünce şükran ve minnetle anacak mısınız? Göklere çıkarıp övgü dolu sözlerle anarak seçim malzemesi yapacak mısınız?

Bütün bu ve benzeri sorulara umarım samimiyet sınavında olanlar cevap verirler. Ben cevapları biliyorum ancak halkımızın da bilmesinde fayda görüyorum.

Bu noktada bir tespitte bulunmak istiyorum. 16 Nisan’daki referandum öncesinde CHP başta olmak üzere ‘Hayır’ kampanyaları düzenleyen kesimlerin Erbakan çıkışı inanın büyük bir eksi getirmiştir. Başta ‘Hayırcılar’ olmak üzere toplumun tüm kesimlerinden büyük tepki vardır. Bizim milletimizi saf ve unutkan olarak görenler büyük bir aldanma içerisindedir. Bu millet hiçbir şeyi unutmuyor. Zamanı ve yeri gelince taşı gediğine koyuyor. Kimin ne için kullanıldığını da biliyor. Bugün sizlerin Erbakan hocayı anmanızdaki ana sebebi de biliyor, samimiyetinizin ölçüsünü de. Bence gülünç olmayı bir tarafa bırakın ve ‘Hayır’ kampanyaları için hiç değilse bu dünyadan göç ederek ebedi mekanlarında istirahatta olan insanları rahat bırakın.

Allah’tan Özal’ın Ölüm Yıldönümü 17 Nisan

Bugün merhum Necmettin Erbakan’ı göklere sığdıramayan zihniyetlere bir kötü haberim olacak. Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın ölüm yıldönümü 17 Nisan. Yani referandumdan bir gün sonra. Hani bakarsınız onu da anar ve Özal’da bugün yaşasa Başkanlık Sistemi’ne karşı çıkardı, diyerek toplumu kandırmaya çalışırdınız. Bunu yapmaya fırsatınız olamayacak zira Özal’ın ölüm yıldönümü 17 Nisan 2017 tarihinde. Bir hatırlatma da daha bulunmak gerekiyor. Sakın toplum önüne çıkarak ‘Özal’da başkanlık sistemine karşı duruyordu’ şeklinde abuk subuk cümleler kullanmayınız zira rahmetli Özal, başkanlık sistemini getirmeye çalışan bir lider idi. Ve dün ona da yapmadık hakaret bırakmamıştınız. Hani belki sizlerin vicdanları yutar da halkımız bunları yutmaz, ben hatırlatayım.

Alpaslan Türkeş’i de Anacaklar Mı?

Bu noktada bir soru daha aklıma takıldı. Acaba ‘Hayır’ kampanyaları yapanlar Merhum Alpaslan Türkeş’i de anacaklar mıdır? Bir hatırlatmada bulunarak kampanyacılara destek olmakta fayda var. Bunu da yapmasınlar zira Türkeş’in de Başkanlık Sistemine ilişkin önemli fikirleri ve gayretleri var idi. Bilirseniz iyi olur yoksa karşınıza Türkeş’in bizzat kaleme aldığı yazılar ve kitaplar çıkabilir.

Değerli okurlarım ben bu satırları yazarken ebediyete intikal etmiş isimlerin siyasi malzeme yapılmasına karşı çıkmak için yazıyorum. Bu siyasete de insanlığa da sığmıyor. Sağ iken kıymeti bilinmeyen isimlerin ölünce siyasete malzeme yapılmaları insanlığa sığmıyor. Komik kaçmanın dışında çirkin de kaçıyor. Bırakın kampanyanızı bizzat yaşayan insanlar üzerinden yapın. Ölenleri rahatsız etmek doğru değil. Bu ölen isimlerin yakınları halen bu dünyada yaşıyorlar. En azından o insanları daha fazla üzmeyin. Dün siyasetten yasaklı hale getirilirken bir tek kelam etmeyen insanların bugün sırf oy oranına katkı sağlasın diye kullanılması bu ülkede yanlış bir geleneğin başlamasına neden olacaktır. Bu da bizlere yakışmayacaktır.

Evet ya da Hayır çıksın önemli değil önemli olan bizlerin insanlığımızı kaybetmemizdir.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hayat Evet-Hayır Yarışması Değil

  18 Mart 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Özgür irade beyanı robotlaşmaktan kurtuluş, aptallaşmaktan kurtuluş için gerekli Talebe eğitiyorsanız önce özgürleştirin Özgür olmayan öğrenci eğitmek onu aptallaştırır. Yazar Gamze Hanım yenemeyeceğiniz yükün altına girmeyin hayır deyin derken önemli bir konuya değinmiş. Hayat diri olmaktır. Sorgulamak, anlamlı bir resim aramaktır. Evlenen eşler nikâh masasına gelinceye kadar sözleşmiştir. Nikâh masasında evet veya hayır demeleri hayata bakış tarzına bağlıdır. Hayat ın anlamlı ise evet veya hayır demenizin de bir anlamı vard...
 • Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Büyük Eser Kazandırdı

  17 Mart 2018 Köşe Yazıları, Yüksel Kantar

  Devlet Başkanımız  ve  Hükümetimiz, milletimize özellikle bölge insanımıza verdiği değerin bir sonucu olarak Cankurtaran  Tünelini inşa etti.29 Ekim 2010 tarihinde temeli dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  şimdiki  Başbakanımız  Sayın Binalı YILDIRIM  tarafından atıldı. 1 Mart 2018 tarihinde Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan, Milletvekilimiz Dr. İsrafil Kışla, İl başkanımız Erkan Balta ve halkımızın katılımı ile  bu güzel eser halkımızın hizmetine açıldı. Bölge insanı olarak çok mutluyuz ve müteşekkir...
 • Hülya Avşar’ın “..erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün..” sözleri hakkında düşüncelerim

  16 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Özet: “Bir erkek çocuğunun oyuncak silahla oynamasına karşı kız çocuğunun oyuncak bebekle oynaması ne kadar kız çocuğunun fıtratına uygunsa Hülya Avşar’ın bu sözleri de o kadar bayanların fıtratına uygundur. ..... Şu muasır medeniyet seviyesine çıkmış sanatçılar Hülya Avşar’ın bu sözlerinize niçin bu kadar tepki gösterdiler bir türlü anlayamadım. Bunların kafasında nasıl bir çağdaşlık var acaba? …...Sanatçılar bu konuda Hülya Avşar’ı niçin bu kadar şiddetli ve alaycı tarzda eleştiriyorlar? Bence bayan sanatçılar Hülya Avşar gibi düşün...
 • Post-modernizm

  14 Mart 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

    Modernizme tepki gösterip yeni arayışlara yönelmeyi ifade eden bir kavram. 1.Kavram Post-modernizm“in sözlük anlamı “modernizm sonrası” ya da “modernden itibaren” dir. Postmodernistler modern yaşamı sorgulayan ve reddeden bir tavrı benimserler. 2.Modernizm ve Post-modernizm İlgisi Post-modernizmi anlamak için modernizmin ne olduğunu anlamak gerekir. Post-modernizm, modernizmin bir uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Modernizm “şimdi, yeni başlayan” anlamındadır. Modern kelimesi latince “modernus” kelimesinden türetilmişt...