logo

Yaşar Kemal’in Dostu Toplumcu Yazar Alişan Birlik İle Edebiyat Üzerine Konuştuk

Bir sanatçıya yapılabilecek en büyük haksızlık onu okuyuşuyla buluşturmamaktır şüphesiz… Toplumcu Yazar Alişan Birlik de bu haksızlığı uğramış önemli toplumcu yazarlardandır.

Yaşar Kemal’in Dostu Toplumcu Yazar Alişan Birlik İle Artvin’de edebiyat üzerine konuştuk. Sitemli sözcükler dökülüverdi yazarımızdan ağzından… Ona hayat veren okuyucusundan uzak kalmanın sitemiyle başladık röportajımıza.

Toplumcu Yazar Alişan Birlik’in öncelikle ilimize ziyaretinden şahsım adına duyduğum memnuniyeti dile getirerek başlamak istiyorum röportajıma.

Kendisinin Toplumcu Yazar diye tanımlanmasını isteyen Alişan Birlik, ilimize gelerek sanatseverlerle buluştu. Öncelikle gençlerin bilim ve sanat ışığında eğitilmelerinin önemini vurgulayan toplumcu yazar Alişan Birlik’in ilk durağı da Artvin Çoruh Üniversite’si oldu. Üniversite öğrencileri ve akademisyenlerle edebiyat üzerine yapmış olduğu söyleşide bir araya gelen usta yazar okurlarının romanlarını imzaladı.

Toplumcu dünya görüşü hakkında uzun uzun sohbet etme şansını yakaladığım toplumcu yazar Alişan Birlik’le yaptığım işte o röportajım…

Klasik bir soruyla başlıyoruz. Yazım sanatında vurgulamak istediğiniz temel amaç nedir?

Öncelikle teşekkür ederim röportaj öneriniz için. Burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Artvin, insanı huzurlu hissettiren bir şehir doğrusu.

Sorunuza gelirsek, bir yazarın gerçek romancı olabilmesi için yarattığı eserin yerelden evrensele kadar gerek eleştirmenler tarafından gerekse okur tarafından beğeni kazanması lazım. Üzerinde durduğum konu şudur benim. Bir yazar coğrafyasını halkını iyi tanıması ve halkın kültürünü hayatta aldığını ve kurgu ile besleyerek gerçekçi bir eser yaratması ve bu eserin dediğim gibi yerelden evrensele kadar olur kazanması gerekir. Eğer bir yazarın eserleri halkına anlatamıyorsa ve halkını kültürünü yansıtamıyorsa ve her hangi bir akıma girmemiş ise o yazar olarak kabul görmez.

Toplumcu gerçekçilik akımına mensup olduğunu yineleyen Toplumcu Yazar Alişan Birlik’e öncelikle Türk edebiyatında toplumcu gerçekçiliğin 1930’lardan 1980’lere kadar özellikle roman alanında varlığını güçlü bir biçimde sürdürmüş.

Eserlerinizde toplumcu gerçekçi bakış bilinçli bir tercih mi?

Toplumcu gerçekçi bakış doğrultusunda işçilerin, dar gelirlilerin dünyası, köydeki yaşam tarzı, köyden kente göçün ortaya koyduğu sorunlar, popüler kültürün edebiyata etkileri toplumcu dünya görüşünü örneklendiriyorum eserlerimde. Bakın, 1930’larda üretilen Anadolu insanının gerçeğini, toplumsal değişimle yaşanan sancıları anlatan öyküler ve romanlar, toplumcu gerçekçi edebiyatın kuruluşunun ilk örnekleri niteliğindedir.

Günümüzde popüler kültür yani sistem kendi yazarlarını oluşturmuştur. Ve medya beyin göçü yaratmak için bu yazarlara yer vermektedir. Bunun mutlaka aşılması lazım. Edebiyatımız çok farklı bir yerdedir ve bu halktan gizlenmektedir. Mutlaka toplumcu yazarların eserlerinin halkımıza ulaşması gerekmektedir.

Eserleriniz Rusya’da edebi metin olarak değer görmüş?

Eserlerim Rusya’da edebi metin olarak değer görmüştür. Rus konsolosluğu tarafından Petersburg’a davet edilmekteyim. Kendi ülkemde yasalarda hakkım olmasına rağmen belediyeler beni halkla buluşturmuyor. Eser niteliği olmayan yazarları biricik hale getiriyorlar. Benim bütün amacım edebiyatta sanatta kırılma noktasını oluşturmak halkı gerçekçi bir yazım sanatı ile buluşturmak.

Ülkemizde birçok yazar gibi usta yazar birlikte biraz olsun kırgın ve kaygılı… Belediyelerin kendisini halkla buluşturulmak istenmediğini söyleyen yazar gelecek nesil hakkındaki görüşlerini de ekliyor konuşmasına.

Çocuklara önerileriniz nelerdir?

Mutlaka okuma müfredatının değişmesi lazım. İlkokul 3. sınıftan itibaren çocuklarımıza dünya klasiklerini onları bıktırmayacak şekilde okutulması lazım. Çocuklarımızın okunması gerekir ki bakış açıları ve bilinç seviyeleri gelişsin. Yoksa popüler kültürün içinde yok olmaya hazır bir gençlik bizi bekliyor!

Edebiyatta olmazsa olmazınız nedir?

Akıl, bilim, sanat…

Bu üçü olmazsa olmamızım olacak. Edebiyat olarak biz korkunç bir yerdeyiz bunun farkında değiliz! Bunun farkında olmamız lazım. İnsanlar içi boş, bilimden, sanattan, akıldan uzak tutulmak isteniyor. Sonradan biricik hale getirilen romancıları gerçek yazar sanıyor. Oysaki ülkemizde ciddi anlamda edebiyat gelişmiş durumda. Halk keşfetmeli. Halkı bu konuda bilinçlendirmemiz için tabi ki de bize önemli görevler düşüyor. Bunun kırılma noktasını gerçekleştirmek için adadım kendimi. Edebiyat dünyasında bunun için varım ben. Toplumcu gerçekçiliği eserlerime yansıtarak bu durumu aşmak kırmak istiyorum. Gerçek anlamda toplumcu gerçekçi okurlar oluşturmak istiyorum. Ve kendime duyduğum bu özgüven ile sanat hayatındaki varlığımı devam ettiriyorum.

Dünyanın faniliğini büyük ustalıkla anlattığınız yeni kitabınız Sorgula’yı okurlarımıza anlatır mısınız?

Gerçeğin peşinde On yıl önce ilk romanı “Karanlıkta Fikir Büyümez” ile çıktığı edebiyat yolculuğunu sürdüren Toplumcu Yazar Alişan Birlik Tatvan otogarından başlayan sürükleyici macerayı bir solukta okunacak bir üslupla İstanbul’a kadar taşıyan Alişan Birlik, çarpıcı finaliyle de ustalığını ortaya koyuyor yeni kitabında. Yeni eseri Sorgul’a için, hayatın beklenmeyen sürprizlerle dolu ama bir o kadar da boş olduğunu vurucu şekilde okura aktaran Alişan Birlik dünyanın faniliğini de büyük ustalıkla anlatıyor.

Ayrıca Yazar “soluk yüzler” romanını 2008’de Rusya’da devlet bölümü “Senzer ve Hakı Huhuk” bölümünde soluk yüzler romanı ilgili jüri tarafından toplumcu gerçekçi roman olarak değerlendirilmiştir. 12 romanım ve bir şiir kitabım vardır. 50 tane de söz ve müziği bana ait türkü formatında eserleri vardır.

Artvin fizik olarak köyümün dağlarına benziyor dediniz…

İnsanları güzel misafirperver, sıcak kanlı, her yönüyle Artvin’i önemsiyorum. Ben aslen Bayburt’luyum ve Artvin’in coğrafyası adeta memleketime benziyor. İnsanların simaları bile bu denli birbirine benzerken ben Artvin’i ve beni burada kucaklayan dağlarını çok sevdim. Buradan güzel duygularla buradan ayrılıyorum.

Toplumcu yazar Alişan Birlik’e röportajı için kucak dolusu sevgiler…

Etiketler: » »
Share
1099 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?