logo

Yaban Keçisi Tel Örgüde Mahsur Kaldı

Artvin’in doğal şartları nedeniyle sürekli taş düşmesini önlemek için çekilen teller, yaban hayvanlarının tel örgülerde hapis kalmasına sebep oluyor.

 

 

Artvin’de il geneli yapılan yollara sürekli taş düşmesi nedeniyle taş düşen alanlara, boyutları bazı yerlerde 40 metreyi bulan tel örgü çekildi. Tel örgü çekilmesi genel manada olumlu karşılanırken, geçtiğimiz günlerde bir amatör kamerayla çekilen görüntülerde, yaban hayatının tel örgüde hapis yaşattığı ve bir dağ keçisinin görüntüleri hayvan ve doğaseverlerin çözüm üretilmesi talebini gündeme getirdi. Artvin Yusufeli karayolu üzerinde Deriner Barajı gövdesi yakınlarında amatör kamera ile çekilen görüntülerde bir dağ keçisi su içmek için dağdan inerken tel örgülerin içinde hapis kalıyor ve çıkmak için çok uğraşlar verdiği ama tellerden kurtulamadığı görüntüleniyor.

Konu hakkında açıklama yapan Hayvanları, İnsanları ve Doğayı Koruma Derneği (Haydiko) Başkan Yardımcısı Sami Özçelik taş düşmesine karşı çekilen tel örgülerinin yaşayan insanlar için olumlu olduğunu vurguladığı konuşmasında ” Şuan gördüğünüz taş düşmemesi için konulan tel örgü çok güzel oldu. Ancak bir başka olumsuzluk yanını yaşadık buda bizi üzdü. Özellikle Yusufeli-Artvin yolu üzerindeki yükseklikten inanılmaz derecede büyük taşlar iniyordu. Böyle bir çare düşündüler iyide oldu ancak bu sefer yaban hayatını çok olumsuz etkiledi. Özellikle dağlardan nehre su içmek için inen yaban keçileri olumsuz etkilendi. Su sadece Çoruh nehri ve derelerin içerisinde olduğu için hayvanlar derelere iniyorlar, yollar yeni yapıldığı için bu yolların önünü kesmesi ve böyle bir tel örgüyle kaplanması geçiş yollarını engelledi. Bu tel örgünün içine düşen hayvanların neler çektiğini bir amatör kamera çekti zaten göreceksiniz, bunun içine ayakları gövdesiyle düştüğünde çile çekiyor ve mümkün değil buradan çıkması. umarım bu konuda bir çalışma yapılır çünkü mutlaka bir çözüm olduğunu düşünüyorum, teşekkür ediyorum” dedi.

Share
1898 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?