logo

Ya Tek Başına İktidar Ya da Koalisyonlu Günler


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

7 Haziran seçimlerinin ardından hükümet kurulamayınca 1 Kasım’da seçimler in yenilenmesine karar verildi. Bu karar verildi verilmesine de şimdi asıl kararı seçmen verecek.

Evet, önümüzde cevabı bilinmeyen iki bilinmeyenli denklem var. Seçmen Ya tek başına iktidar döneminin devamına ya da koalisyonlu günlere geriye dönmeye karar verecek. Bu noktada verilecek olan karar gelecek 10 yıla  de geleceğimizi belirleyecek.

Bu denklemi çözmek için ise elimizde yaşanmışlıklar ve deneyimler bu denklemin çözümünde katkı sağlayacak. Eğer, 3 Kasım 2002 seçimlerinden önceki dönemlere geriye dönmek istiyorsak tercihimiz koalisyonlu dönemlerden yana olmalı. Yani yine 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi tercihimizi yine partilere 3 aşağı 5 yukarı paylaştıracağız. Ama koalisyonlu dönemlerin bir takım sorunları olmuyor değil. Şöyle bir hatırlayalım. Bir bakanın konuştuğunda ekonominin alt üst olduğu, her gün bir iç kargaşanın yaşandığı, işsizliğin arttığı, dışarıda itibarımızın yerle bir olduğu döneme geriye dönmek gibi bir risk ile karşı karşıyayız. Evet, koalisyonlu günlerde yönetimde daha yüksek temsil sağlanıyor. Karar tek bir kişi tarafından değil, bir çok kişi tarafından alınır. Bu da daha geniş bir kitlenin yönetime dahil olmasını sağlar ancak bu durumda da en büyük risk bizim milletimizin ortak hareket etme hastalığı nedeniyle sık sık hükümet değişiklikleridir. Tabi ki sık sık hükümet değiştirmenin de gerek ülkemize gerekse de hepimizin ekonomisine ciddi zararları olacaktır. Koalisyonlu dönemleri seçmenlerimizin bir bölümü unuttuğu için ben bir hatırlatmada bulunmak istedim. Unutan seçmenlerden bir isteğim olacak. Unutkan seçmenlerin, şöyle Türkiye’nin 2002’den önceki dönemlerini bir araştırmalarını ve o günün gazetelerini okumalarını rica ediyorum.

Tek başına iktidar dönemlerine ilişkin çok fazla yorum yapmaya gerek yok. O konuda hepimizin hafızaları henüz taze. 7 Haziran öncesine baktığımızda yaşadıklarımızdan memnun isek ve yeniden aynı günleri yaşamak istiyor isek kararımızı tek başına iktidar olacak partiden yana kullanacağız. Yok eğer memnun değil isek de yapacağımız şey çok basit. Oyumuzu bölüp parçalayacağız.

Karar seçmenin. Ancak unutulmaması gerekir ki, Türkiye’nin geliştiği ve büyüdüğü dönemler hep tek başına iktidarlar dönemi olmuş. Ne yazık ki o dönemlerdeki tüm liderlere muhalefet hep diktatör yakıştırması yapmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Adnan Menderes, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan. Bu liderler hep suçlanmış olsalar da ülkeye çok ciddi anlamda ivme kazandırdıkları yadsınamaz bir gerçektir.

Bu noktada aslında ben seçmenin tek başına iktidardan yana karar birliği içerisinde olduğunu düşünüyorum. Ancak AK Parti’nin 7 Haziran öncesinde yorulduğunu gören seçmen bu partiye bir uyarı çekmişti. Belki de dinlenmek AK Parti’ye iyi gelmiştir diyen seçmen tekrar tek başına iş başına AK Parti’yi getirebilir. Ya da 7 Haziran’da olduğu gibi yine devam diyeceğiz.

Karar sizin…

Etiketler:
Share
391 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Günah Keçisi Tolga Gül, Vurun Abalıya

  21 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Bugün ki yazımızı da kendi içsel isyanımıza ayıralım. Yazımın başlığında da okuduğunuz gibi Artvin’de her alanda aranan bir günah keçisi var ve o günah keçisi benim. İtiraf ediyorum. Beni yok edin. Bitirin. Çöpe atın. Öldürün de kurtarın. Bu sözleri neden dolayı mı sarf ediyorum. Hayatımın her alanında sürekli bir günah keçisi ilan ediliyor olmaktan dolayı sarf ediyorum. Özel hayatımdan sosyal hayatıma kadar her alanda günah keçisi ilan edilmek beni o derece sıktı ki bazen yaşama azmimi bile kaybeder hale geliyorum. Bu sebeple biraz isyanımı...
 • Sosyal Medya Yoluyla Toplumun Bilinç Altına Subliminal Mesaj Yüklüyorlar

  20 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  “Sana bir şey göndereceğim oku tamam mı? Banada arkadaşım gönderdi okumadan önce içinden çok istediğin şeyi üç kez tekrarla sonra aşağıdaki yazıyı oku .........Unutma önce üç kez çok istediğin şeyi tekrarla........Bismillahirrahmanirrahim lahavle vela kuvvete illah billahi aliyyül azim. Amin ....bu mesajı 20kişiye gönder dilediğin kabul oluyor. İnanmıyordum ama harbiden oluyor eğer silersen veya.....Göndermezsen. Allah dilediğini kabul etmesin. Şimdi saatine bak 9 dakika sonra seni mutlu eden bir olay olacak ... Çok zor değil kopyala gönder. Ya...
 • TEOG sınavının kalkması nedeni ile söyleyeceklerim var

  20 Eylül 2017 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Kısaca söyleyeceğim. Eğitim ve öğretimin başarılı olması için; 1.Öğretmenlerin maaşlarının yüksek olması gerekir. 2.Tüm okulların eksiksiz olarak eğitim araçları ile donatılması gerekir. 3.Okul bitirildiğinde öğrencilerin hemen iş bulma imkanına sahip olmaları gerekir. İkide bir sistem değişikliği ise gerekmez....
 • Ekonomiye El Atılması Lazım Sayın Cumhurbaşkanım!

  19 Eylül 2017 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Türkiye’de ekonomik anlamda işlerin yolunda gittiğine dayalı olarak ekonomiden sorumlu bakanların açıklamalarını okuyorum da çok güleceğim geliyor. Sürekli rakamlarla iyi gösterilme çabasında ki ekonomin halkın ekonomisine hiçbir faydası olmadığını artık anlamamız gerekiyor. Şunu unutmamak gerek ki bir ülkede hükümetlerin yıkılışlarının en temel sebeplerinden biri hiç kuşku yok ki rakamsal ekonomik bozukluklar değil vatandaşın cebindeki ekonomik bozukluklardır. Bunu en iyi bilen de hiç kuşku yok ki Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. AK Parti’yi ik...