logo

Ya Bunlar Artvin Halkı İle Adeta Dalga Geçiyorlar


Tolga Gül
tolgagul@08olay.com

Yaklaşık bir aydır derin bir sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği Yöneticileri ile yıllardır savundukları maden karşıtlığının tam tersini yaparak madenle doğrudan ve dolaylı olarak iş yaptığı için il başkanlarını aday yaptırmayan CHP, yine ortaya çıktı. Biran da imza kampanyaları, meclis ziyaretleri falan.

Değerli okurlarım resmen Artvin halkının aklı ile dalga geçiliyor. Artvinliler ile dalga geçiliyor. Artvinlilerin çevre hassasiyeti resmen kullanılıyor. Yazmayacağım dedim ama yazmadan duramıyorum. Beni resmen çileden çıkardılar. Bir aydır yaşananlara tek bir cümle açıklama yapamayanlar Anıtkabir’e gidiyorlar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e sesleniyorlar. Yetmiyor meclise dilekçe veriyorlar. O da yetmiyor gidip CHP Grup Toplantısı’na katılıyorlar. Onları grup toplantısına katan isen il başkanı maden şirketi ile doğrudan ya da dolaylı olarak ticaret yaptı diye yeniden aday olmayan CHP’nin Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan.

Yazmayalım dedik ama nasıl yazmayalım. Bunlar yenilir yutulur cinsten mi? Gerçekten artık Artvin’de yaşananlar karşısında ne diyeceğimi, ne yazacağımı şaşırdım. Murgul ve Artvin maden projelerinde çalışan bin civarında işçi grev nedeniyle işten çıkarılmış. Millet ekmeğini kaybetmiş, evine ekmek götürememenin eziyetini yaşıyor, bu eziyeti yaşayanlara ise Artvin’de maden karşıtlığı yapanlar sosyal medya aracılığıyla dalga geçiyor. “Gördünüz mü?” diyorlar. Bunlar bir yandan yaşanırken madende iş alanların önemli bir bölümü madene en çok karşı çıkanlar. Şimdi gel de yazma. Nasıl yazma? Yaz, nasıl yaz?

Evet, okurlarım buyurun; yorumları artık sizler yapın. Ne yazacaksanız siz yazın. Ben artık ne yazacağımı, yazıp yazmayacağımı bir şaşırmış bir durumdayım. Bir tarafta maden karşıtlığı şovları devam ediyor diğer tarafta pasta bölüşümleri. Bir tarafta madeni durduracaklarını inananlar, diğer tarafta bu inananların yanında yer alıp “Birazda ben sesimi çıkarayım, belki bende bir pay alırım” diyenler. Olaya neresinden bakalım. Ne diyelim, şaşırdım! Bir tarafta samimi olmayan insanlar diğer tarafta samimi olmayanların arkasından her türlü lafı söyleyip yine o insanların yüzüne gülenler. Neresini yazalım? Kimse gerçek yüzünü göstermiyor ki! Herkesin kafasının arkasında başka bir yüzü var. Bunlar yaşanırken sessiz kalanlar, halen kalmaya devam edenler. Kendi partilileri hata yapınca sessizliğe gömülenler, diğer tarafta dernek yeniden harekete geçti diye solculuğu oynamaya devam edenler. Bir tarafta iş alanları ‘ Ne yapsınlar, ticaret yapıyorlar’ diye savunanlar, diğer tarafta ekmek mücadelesi yapanlara ‘Oh oldu’ diyenler. Ne yazalım, nasıl yazalım? Yazmaz isek nasıl yazmayalım?

Sayın Bayraktutan, Kendi İl Başkanı İle İlgili Genel Başkanına Bilgi Verdi Mi? Partisinden il başkanı için özür diledi mi?

Olaya bakın şimdi. Şubat 2016’da Artvin’de eylemlerin en yoğun döneminde gençler Kafkasör’de biber gazı yerken birden eylemleri Artvin Valiliği önüne çekerek açlık grevi yapıp bir saat sonra sonlandıran Sayın Uğur Bayraktutan, bugün yine Yeşil Artvin Derneği’ni CHP Grup Toplantısı’na götürmüş. Olabilir mi böyle bir şey? Nasıl olur? Ya dün gençleri dağda yalnız bırakıp oturma eylemi yaparak bir saat sonra bırakıyorsun, bugün il başkanın maden ile doğrudan ya da dolaylı iş yaptı diye aday yaptırtmıyorsun ama yine gidip Yeşil Artvin Derneği’ni parti grup toplantısında şova götürüyorsun. Götürürken de orada bir tek söz söylemiyorsun. Söyleyebildin mi sayın Bayraktutan, il başkanının yeniden aday olmamasının nedenini? Haydi orada söyleyemedin, onlarca kez maden ile ilgili açıklama yaptığın, hatta bir gece nöbetini tuttuğun o salonda tüm meclis üyelerine karşı çıkıp konuşabildin mi il başkanının neden yeniden aday olmamasını? Konuşamadın değil mi?

Sayın Bayraktutan’a soruyorum, ya AK Parti İl Başkanı aynı şekilde yakalansaydı mecliste nasıl bir konuşma yapardın?
Şimdi, Sayın Milletvekili Uğur Bayraktutan’a bir soru sormak istiyorum. Bu soruyu sizin adınıza sormak istiyorum. Bu soruyu yine Cerattepe’de gaz yiyen o gençler adına soruyorum. Bu soruyu yine maden şirketine Artvin’i peşkeş çekmekle suçladığı AK Partililer için soruyorum. Maden şirketinin ortağı suçlamasında bulunduğu Tayyip Erdoğan için soruyorum. Maden şirketine adrese teslim ihale yaptığı suçlamada bulunduğu Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri için soruyorum. Bu soruyu yine 30 yıldır Artvin’in gündeminden madeni düşürülmeyen ve insanlarda huzur bıraktırılmayan Artvin halkı için soruyorum. Bu soruyu yine maden şirketini destekleyerek vatan haini ilan edilen insanlar için soruyorum. Artvin’de maden şirketinin reklamını yayımladığı için her türlü hakarete uğrayan meslektaşlarım için soruyorum. Sayın Bayraktutan, meclis salonunda il başkanının durumuna ilişkin bir konuşma yaptın mı? Açıkladın mı bu mevzuyu? Tam il kongresi öncesinde yaşanan şok gelişme hakkında genel kurul üyelerine bilgi verdin mi?
Veremedin mi? Neden veremedin? Hayırdır?
Bu bilgiyi veremiyor isen pekiyi bugün dernek üyelerini neden yine meclise götürüyorsun? Yoksa sırada başka bir CHP’li mi var?

Bence CHP, bütün bunları hak etmiyor! Bu ülkenin kurtuluşunu CHP’de görerek CHP’ye oy veren seçmen bunları hak etmiyor! Bu tutarsız davranışlar CHP’ye yakışmıyor! İşte CHP, yıllarca bunun yüzünden iktidar olamıyor! İktidar olamamanın tek sebebi bu ve benzeri tutarsız hareketlerdir. Suçluyu başka yerde değil burada aramak gerek!

Ali Yücel Kurt’tan Özür Diliyorum. Kurt Ailesinden Özür Diliyorum? Neden Mi?

Evet, belki benden beklenilen bir hareket değildir ancak emin olun gerçekten bunu yapmak istiyorum. Yanlış okumadınız. Hakikaten özür diliyorum. Yani tutarlı bir davranışta bulunduğu için özür diliyorum. Artvin gerçeklerini görerek risk aldığı için özür diliyorum. İl Başkanlığı ve belediye başkan adaylığını kaybetme pahasına dobra dobra yaptığının arkasında durduğu için özür diliyorum. Dik bir duruş sergilediği için, Artvin’i iki kişinin kaderine bırakmayacağız lafını parti binasında söylediği için özür diliyorum. Sadece kendinden değil Kurt ailesinden de özür diliyorum. Gerçekten dik durdular. Helal olsun ne diyeyim, onların duruşunu ne milletvekilleri ne de Yeşil Artvin Derneği sergileyebildi.

Şimdi o dik duruşu olmayanları, oldukları gibi görünmeyenleri, göründükleri gibi olmayanları protesto amaçlı olarak sizlere penguenleri tanıtmak istiyorum. Bilirsiniz gezi olayları döneminde çok meşhurdular. İşte Penguenler…
Penguenler hakkında bilgi.

Penguen, Spheniscidae familyasına ait, uçamayan deniz kuşuna verilen isimdir. Dimdik dururlar ve perde ayaklıdırlar. Güney Kutbu, Güney Amerika, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika ve Galapagos kıyılarında yaşarlar. Kuzey Kutbunda yaşamazlar.
17 farklı türü bulunan penguenlerin boyları 30-105 cm arasında değişir. En irileri İmparator penguenleri olarak adlandırılır ve 45 kilogram ağırlığa kadar ulaşır. Sıcak bölgelere doğru gidildikçe penguenlerin boyları küçülür.
Penguenler, denizlerdeki kabuklu canlılar, mürekkep balıkları ve diğer balıklarla beslenirler. Bir kuş türü olmalarına rağmen tüyleri kuş tüyüne benzemez. Pulsu tüyleri vardır. Kanatları uçmaya yaramaz fakat yüzerken yüzgeç görevi görür. Kuyrukları kısadır. Ayakları vücutlarının gerisinde olduğu için rahatlıkla dik durabilirler.
Üreme mevsimlerinde yumurtlamak için karaya çıkarlar. Sıkı tüyleri ve deri altındaki kalın yağ tabakası sayesinde dondurucu soğukta üşümeden yaşayabilirler. Vücut sıcaklıklarını kontrol etme yetenekleri vardır. Penguenler üreme mevsiminde hiç yemek yemeden durabilirler. Gerekirse 4 ay boyunca yemeksiz yaşarlar ve bu sürede kilo kaybederler.
Penguenler insanlardan kaçmazlar. Dünyanın birçok hayvanat bahçesinde penguenlerin hemen ortama uyum sağladıkları da görülmüştür. İnsanlardan kaçmadıkları için çok fazla avlanırlar ve nesilleri günden güne azalmaktadır. Çıkarılan kanunlarla penguenler korunmaya çalışılıyor.

2010 yılında penguenlerin atası bulunmuştur. 36 milyon yıl önceki bir penguene ait kalıntıdan, penguenlerin önceden kav rengi ve kırmızı renkli oldukları belirlenmiştir. Ayrıca fırtına kuşu ve albatros kuşu ile benzerlik gösterdiği de tespit edilmiştir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeşil Artvin Derneği Ne Açıklama Yapacak Merak Ediyorum

  20 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Uzun zamandır sessizliğe gömülen Yeşil Artvin Derneği sessizliğini bozuyormuş. Dernek tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 17.30’da Halitpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yapılacakmış. İnanın çok merak ediyorum bu açıklamayı. Bunca yaşananlar karşısında sessizliklerini koruyan bir tek açıklama dahi yapmayan derneğin şimdi açıklama yapması bana oldukça ilginç geldi. Evet, anlıyorum bu açıklamanın içeriği iki yıl önce Şubat ayında yaşanan Cerattepe olaylarının yıldönümüne ilişkin olacaktır ancak bugüne kadar sessiz ...
 • Dünden Bugüne Afrin

  19 Şubat 2018 Erhan Kırmızı, Köşe Yazıları

  Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı.   Afrin Misak-ı Milli sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Birinci Dünya Savaşı’nda dahi kaybedilmemiş bir bölge idi. 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi imzalandıktan sonra, Osmanlı birliklerinin Afrin-Tel-Rıfat-Azez hattında hakimiyeti vardı. Milli Mücadele döneminde 1920-1921 aralı...
 • Trabzon Lobisi Tüneli, Allah’da Kar Yağışını Geciktirdi

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Tolga Gül

  Sizin hesabınız var ise Trabzon Lobisi Allah’ın da bir hesabı var. Siz, Artvin üzerinden çeşitli hesaplar yaparak Artvin halkını sıkıntıya sokarsanız Cenab-ı Allah’ta Artvin’e başka bir rahatlık verir. Şuan içinde bulunduğumuz durum tam da bu sözleri içeren bir durum. Ekim 2010 tarihinde temeli atılmıştı Hopa Dağı Cankurtaran Tüneli’nin temeli. Dönemin Denizcilik Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı, bugünün Başbakanı Binali Yıldırım temel atmıştı. Binali Yıldırım o gün konuşurken; “Bu Babamın Yoludur, Yolu Neşe Yoludur. Bu babamın yoludur/ Yolu n...
 • Artvin’de Zor Coğrafyada, Zor Siyaset, Zor Medya İlişkileri…

  19 Şubat 2018 Köşe Yazıları, Selim Çiftçi

  Artvin ve ilçeleri gerek fiziki açıdan, gerek sosyal açıdan, kültürel değerlerini ihraç etme açısından, turizme açılma açısından, İktidarın yaptıklarını anlatamama zorlukları açısından hülasa her açıdan müstesna bir ilimizdir. Şimdi bu paragraftaki maddeleri tek tek ele alalım. -Kırık engebeli arazi olması açısından yatırım yapma zorluğu. Ama buna rağmen ülkemizin nüfusuna göre en çok yatırım almış ili olduğunu biliyorum. -Efendim barajlar varda ondan yatırımın çoğu burada gözüküyor. Hayır değerli kardeşlerim. Mesela Ardahan da, Erzur...