logo

reklam

Veliköy’de 300 Yıllık Tarih Yeniden Canlandı

Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Kültür Kalkındırma ve Dayanışma Derneği ile Veliköy Muhtarlığı tarafından ortaklaşa, bu yıl 22.sinin düzenlendiği Uluslararası Geleneksel Veliköy Karüstü Karakucak Güreşleri sona erdi. Güreşleri 3 Binin üzerinde vatandaş izlerken, muhteşem doğanın ortasında güreşçilerin karla ve rakipleriyle yaptıkları mücadele görülmeye değerdi.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve protokol konuşmalarıyla başlayan bu güreş organizasyonuna; Ukrayna’dan, Gürcistan’dan, İran’dan ve Ülkemizin çeşitli il ve ilçelerinden 110 sporcu katıldı.

Programda Berobana Orta Oyunu ve Halk oyunları gösterileri yapılırken, Yerli Sanatçılardan da, Yöresel Türküler söylenerek izleyicilere sunuldu.

Soğuğa rağmen yoğun bir katılımla gerçekleşen, güreşler sonunda 120 kiloda rakibini yenen Gürcistan’dan Zurabi Akhobadze baş pehlivan oldu. Çeşitli kilolarda dereceye giren sporculara da ödülleri verilerek program sona erdi.

Bu organizasyona, Artvin Vali Yardımcısı Sayın Önder COŞĞUN, Artvin Milletvekili Sayın İsrafil KIŞLA, İlçe Kaymakamımız Sayın Mesut Gazi AMBARCI, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Erkan YAZAN, Şavşat Belediye Başkanı Sayın Ahmet Sinan ÖZTÜRK, Protokol Üyeleri, Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi toplantısı için ilçemize gelen Cittaslow Genel Sekreteri Pierre Georgi Olivera ile Cittaslow Birliği Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de aralarında bulunduğu Cittaslow unvanı almış 11 belediyenin başkanları, Sivil Toplum Temsilcileri, Basın, yerli ve yabancı yediden yetmişe birçok vatandaş katıldı.

Karın Üzerinde 22.Buluşma Nefesleri Kesti

Her yıl bu günlerde Şavşat’ın Veliköy Köyü’nde gerçekleştirilen geleneksel Kar Üstü Karakucak güreşleri nefesleri kesti. Artvin’in Cittaslow unvanına sahip doğal güzellileriyle ünlü Şavşat İlçesinde “Uluslar arası Veliköy 22’nci Kar Üstü Karakucak Güreşleri”ni 3 bini aşkın insan kişi izledi. Güreşlerde güreşçilerin hem rakipleriyle hem de karla yaptıkları mücadele görülmeye değerdi.

300 yıllık gelenek devam etti

Geleneksel olarak gerçekleştirilen ve yaklaşık 300 yıllık bir tarihe sahip kar üzerinde karakucak geleneğini gelecek kuşaklara aktarma adına bu yıl 22’ncisi düzenlenen güreşlerde Artvin, Rize, Sivas, Tokat, Erzurum, Ardahan, İzmit ve İstanbul, Gürcistan, İran, Ukrayna ve Azerbaycan’dan gelen 110 sporcu, 11 kategoride mücadele etti. Güreşlere katılımın yüksek olması ilgiyi de arttırdı.

30 Bin TL Para Ödülü

Bu yıl güreşlerde 30 Bin TL para ödülü dağıtılırken güreşlerde başpehlivana ise 3 bin 500 TL para ödülü verildi. Kolluk kuvvetleri herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için geniş güvenlik önlemleri alırken güreşler esnasında sakatlanan sporculara alanda hazır bulunan sağlık ekibi müdahale etti. Bir birinden renkli görüntülere ve kıyasıya güreşlere sahne olan güreşlerde bu yıl cazgırlığı Recep Avcı yaptı. Avcı’nın cazgırlığı güreşlerdeki heyecanı da arttırdı. 96 kiloda güreşen ve 3’üncü olan Berkan Dursun’un babası Turan Dursun oğlunun güreşleri esnasında yaşadığı heyecan görülmeye değerdi.

Berobana Oyunu Dikkat Çekti

Kar Üzerinde Karakucak güreşleri kadar dikkat çeken etkinliklere de imza atıldı. Güreşler arasında Şavşat İlçesine özgü olup ve ilginç maskelerle sahnelenen Berobana Oyunu da renkli ve ilginç görüntülere sahne oldu.

Cittaslow Türkiye Network’ün Genel kurulunu yapmak üzere Şavşat’ta gelen ve aralarında Cittaslow Genel Sekreteri Pierre Georgi Olivera ve Cittasplow Birliği Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ’nın da aralarında bulunduğu Cittaslow unvanı almış 11 belediye başkanı da güreşleri takip etti.

Şavşat Belediye Başkanı Öztürk, Cittaslow Belediye Başkanlarını Ağırladı

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi Toplantısının Şavşat’ta yapılmasından dolayı ilçenin ve kar üstü karakucak güreşlerinin çok değerli misafirleri olduğunu belirterek bundan gurur ve mutluluk duyduklarını söyledi.

Öztürk” Tarihi ve doğal güzellikleri her zaman ön planda olan saklı cennet Şavşat ilçemizde ata yadigârı geleneklerin gelecek nesillere aktarılması ve etkinliklerin çoğaltılıp kapsamının genişletilerek sürdürülmesi ilçemiz turizmi açısından tanıtım için çok önemlidir. İlçemizde el ele vererek Veliköy Kar Üstü Karakucak Güreşlerini Kırkpınar Güreşleri ayarına getirebiliriz.

İlçemizin tanıtımında büyük bir değeri olan bu etkinliğin yapılmasında emek harcayan herkese teşekkür ediyorum. Etkinliklerin Türk Sporuna yaraşır şekilde tamamlanmasını temenni ediyorum.

Cittaslow Birliği Başkan Yardımcısı ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’de yaptığı konuşmada Şavşat İlçesinin iki gündür Kırklareli’nden, Sinop’tan, Halfeti’den Kıbrıs’tan, Erzurum Uzun dereden gelen belediye başkanlarını misafir ettiğini ifade ederek misafir perverliklerinden dolayı Şavşatlılara teşekkür etti.

Soyer Şavşat’ın dünyanın en güzel kentlerinden birisi olduğunu belirterek ” Bu özelliği ile 30 ülkeden 230 kentin arasına girmeyi başardı. Şavşat’ın bu olağan üstü güzelliği yakında bütün dünya tarafından da keşfedilecek ve Şavşat hak ettiği turizmden payını bundan sonra daha çok alacak” diye konuştu.

Milletvekili Kışla, Emeği Geçenlere Teşekkür Etti

Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun’da yaptığı konuşmada eşsiz doğal güzelliğine sahip Şavşat İlçesine Bağlı 1370 rakımlı Veliköy’de Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı, Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür Kalkındırma Dayanışma Derneğince ortaklaşa gerçekleştiren Uluslararası 22’nci Kar Üstü Karakucak Güreşlerinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Önder Coşğun tarihi asırlar öncesine dayanan bu ata sporunu yaşatmak, sevdirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için herkese görevler düştüğünü belirterek ” Kar Üstü Karakucak Güreşleri uluslar arası düzeyde, dünyada ve ülkemizde ilk ve tek olarak Şavşat Veliköy’de yapılmaktadır. Bu güreşlere Ukrayna’dan, Gürcistan’dan, İran’dan ve ülkemizin birçok ilinden 150 civarında sporcu ağırlamanın gururunu duyuyoruz” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise Uluslararası Veliköy 22’nci Kar Üstü Karakucak Güreşlerinin bu yıl 22’ncsinin yapıldığını belirterek bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.Kışla bu organizasyona maddi manevi her türlü desteği verdiklerini bundan sonrada vermeye devam edeceklerini dile getirerek sporculara başarılar diledi.

Güreşlerin sonunda dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesiyle güreşler sona erdi.

Güreşlerin başpehlivanı Gürcistan’dan Zurabi Akobadze olurken, Şavşat Veliköy’den Gökmen Ocak ise 2’nci oldu. Güreşlerde dereceye girenlere çeşitli miktarda para ödülleri ve ödüller verildi. Güreşler gün boyu büyük ilgi ile takip edilirken, baş güreşleri ise nefesleri kesti. Güreşlerin bitimi ile birlikte güreşleri takip etmek için Şavşat’a gelen 3 bini aşkın kişi halaylar çekerek gönüllerince eğlendiler.

Muhteşem doğanın ortasında karda güreş keyfi

Şavşat Dünya’nın en güzel bölgelerinden biri olarak biliniyor. Şavşat ilçesi için söylenen ‘Görme engelli dahi fotoğraf çekse ödül alır’ sözünü haklı çıkarırcasına muhteşem manzarası ile Veliköy köyü sizleri karşılar. Karla kaplı yollarda zor bir yolculuğun ardından ulaştığınız köyde bu 300 yıllık geleneği takip etmek için gelen binlerce kişinin beyaz örtünün ortasındaki görüntüsü sizleri karşılar. Bu geleneği ilk kez görecek iseniz eğer henüz soğuk ve karla mücadelenin tam olarak ne anlama geldiğini bilemezsiniz. Bir çoğunuzun soğuk kış günlerinde evlerinden dahi çıkmadığı bir ortamda yaşları 12 ila 50 arasında değişen yüzü aşkın güreşçi, bu geleneği sürdürmek için yerini almıştır. Hava soğuktur ve kar onların çıplak vücutlarını yakacaktır fakat onlar hiçbir şekilde aldırmazlar. Onlar atalarından devir aldıkları bu geleneksel görevi gelecek nesillere ulaştırma yolunda görevin kendilerinde olduğunu bilerek çıkarlar karla kaplı meydana. Cazgırın kendilerinin adını anons etmesini beklemeden üzerlerini çıkarırlar ve soğuk havaya alışmaya çalışırlar. Bilirler ki alışmazlar ise rakiplerinden önce kara ve soğuk havaya yenilirler. Bu yüzden güreşmeden önce üzerlerine bolca kar sürerler. Karla bütünleşirler ve öyle hazırlıklarını tamamlarlar. Cazgır isimlerini anons edince de üşenerek ve korkarak değil atalarının yolunda gittikleri için büyük bir coşku ile meydana çıkarlar. Kar, kış demeden rakiplerini yenmek için mücadele verirler. Yenerlerse gururlanırlar yenilirler ise üzülmezler. Bilirler ki bu arenaya çıkmak bile yürek işidir. Onlar yürekli olduklarını ispatladıkları için rahattırlar. Çıkarlar ve görevlerini yaparlar. Soğuk ve kar onlar için önemli değildir.

Şavşat Veliköy’de güreşmenin gururu ile mücadelelerini tamamlarlar. Onların adı karda güreşen kahramanlardır. Birer kahraman olarak evlerine döneceklerdir. Bu yüzden güreşleri izlemeye gelen binler onların her birini alkışlar. Burada yenen ya da yenilen yoktur. Sadece güreşen vardır. İşte o güreşenlerin ortaya koydukları mücadele her zaman büyük bir coşku ile alkışlanır. Güreşçiler kadar izleyenlerde aslında birer kahramandır. Soğuk havaya rağmen ata sporuna olan ilgilerini göstermişlerdir. Kimi eskiden güreşmiş kimi ise güreşe meraklı ancak yaşı geçmiş kişilerdi. Kimi ise sadece karda güreşenleri görmek için gelmişlerdi. Zorlu yolları geçerek bu mücadeleyi görmeye gelmişlerdi. Geldiklerine de değmedi değil. Biran olsun üşümediler çünkü biliyorlardı ki yarı çıplak güreşenler var idi. Mutluydular zira bu muhteşem mücadeleye tanıklık etmişlerdi. Mutluluklarını ise güreşler sonrasında katıldıkları halayda gösterdiler. El ele tutuştular ve gönüllerince 22.buluşmayı kutladılar. Tüm Dünya’ya Artvin’in, Şavşat’ın kültürünü göstermenin mutluluğunu ve gururunu yaşadılar. Bu anlamlı etkinlikten geriye ise beyaz örtü üzerinde yaşanan zorlu mücadele ve birbirinden zevkli karşılaşmalar kaldı. Ve bir sonraki yıl yine gelmenin umuduyla güreşçisi de izleyeni de geriye döndüler. Cennet Şavşat’ın güzel köyü Veliköy’den ayrılırken, bu temiz havayı ve muhteşem doğayı bırakmanın hüznü ile ayrıldılar. Veliköylüler ise gururluydular. Eksiklerine rağmen güzel bir etkinliğe imza atmanın, binlerce insanı köylerinde misafir etmelerinin ve de atalarının geleneklerini devam ettirmenin sevinci ile onlarda evlerine döndüler.

Güreşleri izleyen vatandaşların görüşlerini aldık

Sizler için güreşleri seyretmeye gelen insanlarla röportaj yaparak bu etkinlikten arda kalanları konuştuk. Kimi güreşlere olan hayranlığını dile getirirken kimi ise eksikliklere vurgu yaptılar. Bizde haberimizin sonunda bu kişilerin görüşlerine yer verdik. İşte o görüşler:

Efraim Kör; “Artvin Şavşat Kayadibi köyündenim. 30 yıldır davul çalıyorum, davulcuyum. Her sene bu güreşe gelirim. Buranın atmosferi benim için bambaşka, çok eğleniriz. Bende gençken çok güreşirdim şimdi yaşlandık, bizden geçti artık. Yaş oldu 56 artık çocukları torunları izliyorum. Yine onların yerine ben heyecanlanıyorum. Herkesi buraya bu güreşleri izlemesi için bekleriz, bu heyecana herkesin ortak olmasını isteriz. ” şeklinde duygularını dile getirdi.

Ramizat Sancar Güreş; “Ben Şavşat Veliköy köylüyüm. 82 yaşındayım. Ben bu güreşlere her sene gelirim sadece geçen sene gelemedim. Yaşlandık ama bu çocuklar benim gençliğimi hatırlatıyorlar. Her yıl çok heyecanlı güreşler izliyoruz. Genç zamanlarımda bende az güreşmedim. Şimdi bu gençleri görünce duygulanıyorum. Çocuklar, torunlar herkes uzaklarda ben yalnız geldim buraya sırf bu çocukları izlemek için. Herkese buradan selamlarımı iletiyorum gelmeyenleri ’de önümüzdeki yıl bekleriz. ” şeklinde konuştu.

Cihat Yılmaz ise; “Artvin Yusufeli ilçesindenim. Daha öncede çok güreştim şampiyonluklarımda var. Ve gene güreşmeye şampiyon olmaya geldim. Karakucak ve minder sporlarıyla uğraşıyorum. ” ifadelerine yer verdi.

Yasin Çakan; “Yusufeli Güreş Eğitim Merkezi’nde kalıyorum. İnönü ortaokulunda okuyorum. Ben Şavşat Veliköy güreşlerine 2’ci kez geliyorum. Şuan 42 kiloda birinci oldum. Geçen sene 38 kiloda 2’ci olmuştum. Çok çalıştım, antrenman çok yaptım ve birinciliği aldım. ” diyerek bir güreşçi olarak duygularını aktardı.

Hüseyin Tozak; “ Lise 1 gidiyorum. Ben arkadaşlarımızı izlemeye geldim. Daha önceden bende güreştim. 20’ ye yakın madalyalarım var. Güreş sporunu yapayı herkese tavsiye ediyorum. 4 yıldır güreş yapıyorum ve ben bu sporu çok seviyorum.” dedi.

Dursun Kaçan; “ Ben Artvinliyim ve ilk defa geldim. Yeri hiç iyi değil ayrıca organizasyonu hiç beğenmedim. Lavabolar yok, oturacak yerler yok onca sene bu festival devam ediyor ise bunların organizasyonlarını tam yapmaları gerekiyor. İnsanlar buraya eğlenmeye stres atmaya geliyor. Sadece protokolden ibaret değil. Festivaller bizlere vatandaş olarak en azından oturma yerleri yapmaları gerekiyordu. Bizleri bu şekilde mağdur etmemeleri gerekiyordu. 22 yıldır bu gelenek devam ediyorsa eğer bunlarında tam olması gerekiyor kanaatimce ama biz baş güreşleri tam izlemeden geri dönüyoruz. Yollar perişan, doğru düzgün yol çalışmaları yapılmamış, araçlarımız hep kayıyor, buzlanma var. Tehlikeli yollar kaza oranı çok yüksek. İyi olmasını beklerken çok farklı durumla karşılaştık. ” diyerek eleştirilerini sıraladı.

Yaşar Çift ise “ Artvin merkezde oturuyorum ve Artvinliyim. Kamu kurumundan emekliyim. Şavşat veli köye ilk defa geliyorum. Bu güreşleri izlemek için bir heyecanla geldik. Gelirken yollar perişandı. Arabalar hep kaydı, tuzlama çalışmaları yapmamışlar. Bir heyecanla çıktık güreş yerine oturacak yer yok yapmamışlar tüm vatandaş ayakta kaldı. Festival alanı sadece protokolden ibaret değil lütfen bunu anlasınlar. Onlar orada otururken biz vatandaşlar ayakta kaldık. Ve bizleri protokole bile almıyorlar böyle bir festival olmaz. Wc yok bir tane yıkık dökük okul bütün wc’ler tıkalı. İnsanlar nerde ihtiyaç giderecekler? Bunun yanı sıra karnımızı doyuracağımız bir yer bile yoktu maalesef. Ben ilk defa geldim ama bir daha kesinlikle gelmem. ” ifadeleriyle eleştirilerde bulundu.

Etiketler:
Share
1378 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?