logo

Vekil Kışla’dan Ardanuç Çıkarması!

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, hafta sonunu Ardanuç ilçesine ayırdı. Ardanuç’ta önce kanaat önderleriyle bir araya gelen Kışla, daha sonra köy ziyaretlerinde bulunarak Ardanuçlulardan Referandumda ‘Evet’ için söz aldı. Vekil Kışla’nın gittiği her köyde yoğun ilgiyle karşılanması ve vatandaşlarla kurduğu diyalog dikkatlerden kaçmadı.

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, Pazar gününü Ardanuç ilçesine ayırdı. Kışla’nın ilçedeki ilk programı kahvaltıda kanaat önderleriyle buluşmak oldu. AK Parti Ardanuç İlçe Başkanı Mustafa Bayraktar, AK Parti’nin İl Genel Meclis Ardanuçlu üyesi Turgut Güner, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy’ün yanı sıra AK Parti eski ilçe başkanları da kahvaltıda hazır bulunurken, Vekil Kışla, burada yaptığı konuşmada 16 Nisan’da değişecek anayasa maddelerine ilişkin bilgi verdi. Vekil Kışla, burada yaptığı konuşmada; “ Meclis, Hükümeti Denetleyecek. Meclis’in en önemli yetkileri arasında denetim yetkisi gelmektedir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilmekte ve halka karşı sorumludur. Mevcut durumda sorumsuzdur. Mevcut Anayasa’da olduğu gibi; Meclis soruşturması, Meclis Araştırması, Genel Görüşme ve yazılı soru ile Meclis yürütmeyi, Cumhurbaşkanını denetleyecektir. Kanun koymak Meclis’in yetkisindedir. TBMM yürütmeyi Cumhurbaşkanını kanun yoluyla denetleyecektir.

Bütçe kanununu kabul etmek Meclis’in yetkisindedir. Meclis, yürütmeyi bütçe ve kesin hesabın kabulü veya reddi yoluyla denetleyecek. Mevcut durumda Cumhurbaşkanı sorumsuzdur. Sadece Vatana ihanetten sorumlu tutularak Yüce Divan’da yargılanabilir. Getirdiğimiz düzenleme ile 105 inci maddede Cumhurbaşkanı her suçtan cezai sorumluluğu bulunacaktır. Siyasi sorumluluk halka karşı, cezai sorumluluk Meclis’e karşı, hukuki sorumluluk diğer bir denetleme alanı olarak düzenlenmiştir. Hükümete güvenoyunu seçimlerde millet doğrudan veriyor. Milletin doğrudan güvenoyu verdiği bir sistemde vekilin gensorusunun hükmü yoktur. Zira mevcut sistemde ister tek başına isterse koalisyon olsun 276 milletvekilinin oyu ile kurulmuş bir hükümete karşı Meclis güvenoyu ve gensoru yoluyla denetim yapamamaktadır. Güvenoyu ve gensoru yetkisi millete verilmiştir. Millet en az 50+1 oy oranı ile güvenoyu verecek, seçecek ve beğenmezse seçmeyecek, gensoru vermiş olacaktır. Seçimlerin birlikte yenilenebilmesi bir sistem emniyeti olarak yürütmenin Meclis tarafından denetlenmesi anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı kararnameleri yargı denetimine tabi olacak, Meclis kararnameler konusunda AYM’ye başvuru yapabilecek, Meclis aynı konuda kanun çıkarırsa kararname hükümsüz kalacak ve kanun hükümleri uygulanacak.

Meclis’le Hükümet Arasında Kriz Olursa Ne Olacak?

Evet, önerdiğimiz sistemde kuvvetler birbirinden net ayrılmıştır. Hükümet Meclis’in içinden çıkmayacak, halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı tarafından kurulacaktır. Meclis’in de Cumhurbaşkanının da süresi 5 yıldır. Bu süre içinde bir uyumsuzluk yaşanması halinde ve bu uyumsuzluk millete hizmet etmeyi engelleyecek düzeye ulaştığında çözüm için sisteme emniyet konulmuştur. Bu emniyetin adı Millet Hakemliğidir, seçimlerin karşılıklı yetki ile birlikte yenilenmesidir. Böyle durumlarda; Cumhurbaşkanı kendi görevini de sonlandırmak üzere seçimlerin birlikte yapılmasına karar verebilir. Yine Meclis, yürütmede bir aksaklık olması halinde 3/5 çoğunlukla seçimleri birlikte yenileme kararı alabilecektir. Bu sistem fesihten farklı olarak düzenlenmiştir. Fesihte bir kuvvetin kendi görevi devam ederken diğer kuvvetin görevine son vermesi anlamına gelmektedir. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanının (116. Madde) Meclis’i feshetme yetkisi vardır. Önerilen sistemde fesih veya Cumhurbaşkanının feshi söz konusu değildir. Sadece karşılıklı seçim yenileme vardır. Siyasi kriz çıkması halinde millet hakemliği ile çözülecektir. Bu da uzlaşmayı getirecektir. Siyasi Partiler Kapanmayacak. Siyasi partilerin önemi artacak. Siyasi partiler, demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Partileri millet kurar, millet kapatır. Siyaset yapmak, toplumun huzuruna çıkmak, milletin hizmetine talip olmak yürek işidir, emek ister, gayret ister özveri ister, onun için partiler demokratik hayatın ayrılmaz parçasıdır. Partiler darbe dönemlerinde vesayetçi zihniyet tarafından kapatılmıştır. Demokratik yönetimlerde partiler kapatılamaz.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, şiddet içermeyen her görüş ve düşünce, her siyasi hareket ve her örgütlü yapı serbesttir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde partiler, yürütmede yer almak için, milletimizden yüzde 50+1 oy almak için en iyi temsilcilerini, en iyi programlarını, politikalarını serbestçe ortaya koyacaklardır. Milletin iradesini kazanabilmek için toplumun tüm kesimleriyle uzlaşma sağlanacak. Bu uzlaşmacı birlik ve beraberlik çabasının öncü kuruluşları siyasi partiler olacaktır. Meclis dışındaki partiler de birleşerek Cumhurbaşkanı adayı gösterebilecektir. Siyasi partilerin Cumhurbaşkanı adayı göstermeleri için yüzde 10 olan oran yüzde 5’e indirilmektedir. Öte yandan, hükümetin kurulması Meclis aritmetiğinden etkilenmeyeceği için küçük partiler de Meclis’te temsil olabilecektir. ” şeklinde konuştu.

Vekil Kışla, gelen sorular üzerine de açıklamalarda bulunurken, muhalefet partilerinin halkı yanıltmak için Anayasa paketinde olmayan şeyleri sanki maddeler arasında varmış gibi anlattıklarının altını çizerek ‘Ben halkın hizmetkarıyım’ diyen bir lidere diktatörlük gibi mesnetsiz suçlamalarda bulunduğuna dikkat çekerek vatandaşların bu tür anlamsız söylem ve iddialara inanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Vekil Kışla’ya Ardanuç Köylerinde Yoğun İlgi

Mütevazi kişiliği, alçakgönüllülüğü, çalışkanlık, parti ayrımcılığı yapmadan tüm Artvin halkına hizmet üretmeye çalışan yapısı ile Artvin halkının gönüllerinde taht kurmayı başaran AK Parti Artvin Milletvekili Kışla, bu çabasının karşılığını da yaptığı ziyaretlerde gördüğü yoğun ve samimi ilgi ile alıyor. AK Parti Milletvekili Kışla, ilimizin diğer ilçelerinde olduğu gibi Ardanuç ilçesinde de gittiği her yerde yoğun ilgi görüyor. Vekil Kışla, Ardanuç’ta kanaat önderleriyle gerçekleştirdiği programın ardından Tosunlu, Geçitli, Güleş, Peynirli, Ovacık, Aydın, Yolüstü gibi ilçenin önemli köylerine ziyaretlerde bulunarak vatandaşlarla 16 Nisan referandumu üzerine sohbet etti. Kışla’nın ziyaret programlarına AK Parti Ardanuç İlçe Başkanı Mustafa Bayraktar, AK Parti’nin İl Genel Meclis Ardanuçlu üyesi Turgut Güner, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy’ün yanı sıra AK Parti eski ilçe başkanları da eşlik ettiler. Vekil Kışla, buralarda yaptığı konuşmalarda bağımsızlığına ve özgürlüğüne bağlı Türk Milleti’nin asla ve asla kendisine kral seçmeyeceğinin altını çizerek 16 Nisan’dan sonra diktatörlüğün geleceği yönündeki asılsız iddialara vatandaşların itibar etmemesi gerektiğini ifade etti. 16 Nisan’da ‘Hayır’ çıkması gerektiğini söyleyenlerin bu ülkenin gelişmesini ve ilerlemesini istemeyen dış mihraklar olduğunun altını çizen Vekil Kışla, bu millete hizmet etmekten başka emelleri olmayan AK Kadroların niyetinin de çabasının da ne olduğunun halk tarafından bilindiğini ve 14 yıl boyunca da iktidarda tutularak yalan söylem ve iddialara itibar edilmediğinin bunun en açık kanıtı olduğunu söyledi. 16 Nisan’da ülke genelinde yüksek oranda bir ‘Evet’ çıkacağını ileri süren Vekil Kışla, Türkiye’de vesayetlerin, hükümet karmaşalarının, terörün, belirsizlikler üzerine doğan ekonomik krizlerin artık son bulacağını belirterek 16 Nisan’da ‘Evet’ için söz istedi.

Vekil Kışla’ya Ardanuç’un köylerinde yoğun ilgi gösterilirken Vekil ve beraberindekiler vatandaşlarla sıcak ve samimi sohbetler gerçekleştirdiler. Vekil Kışla ziyaretlerinde ayrıca köylerin sorunlarına ilişkin de notlarını alarak sorunların çözümü için gerekli girişimlerde bulunacağını söyleyerek ziyaretlerini sonlandırdı.

Etiketler: » » »
Share
1461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?