logo

reklam

Vekil Kışla Turizmde de Varım Diyor

Artvin Doğa Turizm’in Cenneti Olma Yolunda 

İlimizin kalkınmasında, yaşam standartlarının yükseltilmesinde ve göçün önlenmesinde olmazsa olmazlardan biride turizm olduğu olgusundan yola çıkan AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, “Turizmde de varım” diyor.

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmin gelişmesi ve yaygınlaştırılması  konusunda yaptığı çalışmaların neler olduğunu  konusunda AK Parti Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin turizm ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkındaki sorularına yanıt veren AK Parti Milletvekili Kışla, 1 Kasım öncesi yaptıkları, 1 Kasım sonrasında da yapacağı çalışmaları anlattı. Kışla yaptığı açıklamada; “ Özellikle eğitim,sağlık,turizm,tarım ve ulaşım konularında birçok çalışmalar yaptığını,  Turizm’in gelişmesi ve yaygınlaştırılması  içinde en öncelikli çalışma konuları arasında yer aldığını belirterek“İlimizin doğası, geleneksel mimarisi, yeşil yaylaları, gölleri,tarihi Camii, Kilise, Şapel, Konut, Kale, Türbe, Köprü, Çeşme, Mağara, Kaya Odaları,Hamam,Tarihi kalıntı,Şato, Gözetleme kulesi gibi  312 tescilli taşınmaz kültür varlığımız ve  zengin doğal güzellikleriyle farklı turizm türlerini bir arada barındıran ilimizin   turizm potansiyelini ön plana çıkarmak, bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm’in  hedef ve stratejilerini belirlemek, kısa orta ve uzun vadede yapılması gereken çalışmaların neler olması gerektiğini tespit etmek amacıyla “2013-2023 ARTVİN DOĞA TURİZM  MASTER(GELİŞME) PLANI” nı hazırlayarak bakanlığa sunduk. Bakanlıkça da onaylandı. Böylece neyi nerede ve nasıl yapmamız gerektiğinin tespitini kısaca yol haritamızı çizdik.

Bu paraleldede ;

Hatila vadisi Milli Parkı’nın uzun dönem gelişim planını yaptık.

En önemlisi Kafkasör bölgesini “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan ettirdik,

Kayak merkezinde yıllarca jeneratörle hizmet verilirken elektrik nakil hattı çekerek hizmet kalitesini artırdık,

Artvin Merkezde turizm ve ulaşım açısından önemli bir katkı sağlayacağına inandığımız teleferiğin yapılması için proje çalışmalarını tamamladık, Çoruh parkı inşaatını bitirmek üzereyiz.Bu arada Sıkıldım Kayasına cam teras ta yaptık.

Borçka Karagöl’ün uzun devreli gelişim planını,Hal-i Hazır ve İmar Plan’larını yaptık. Gölün dolmaması için üst havza  çalışmalarına başladık.Ayrıca Göl çevresinde düzenlemeler yaptık.

Şavşat Karagöl-Sahara milli parkının uzun dönem gelişim planlarının yetersizliği nedeniyle revize çalışmalarını bitirme aşamasındayız. Göl çevresinin düzenlenme çalışmalarını tamamladık. Yolunu asfaltladık.

“Turizm’de önemli hedeflerimiz var”

Yusufeli Küplüce Köyünde Ziyaretçi Tanıtım merkezi, Kır evleri ve kır lokantasını yaptık. AltıparmakTabiat Parkı’nın uzun dönem gelişim planlarına da başladık,Şavşat Kalesi restorasyon ve kazı çalışmalarına birkaç yıldır devam etmekteyiz. Artvin Kalesini ışıklandırdık, Rolöve ,restorasyon ve çevre düzeni  projelerinin uygulanması için 825 Bin TL kaynak sağladık.

Eski Tekel Deposunun Restorasyonunu 611 Bin TL harcanarak gerçekleştirdik.

Artvin Belediye Başkanlığı’na Kafkasör Bölgesinin jeolojik ve jeoteknik projelerinin hazırlanması için 45 Bin TL,  Kafkasör yolu yapımı için 350 Bin TL destek sağladık.

Ardanuç İskender Paşa Camii ve Külliyesinin onarımı için 400 bin TL ödenek sağladık. Ardanuç Adakale de bulunan tarihi konağın 825 bin TL ye onarım ihalesini yaptık. Arhavi Çifteköprüleriışıklandırıldık,İşhan Kilisesi ve Tekkale Kilisesi yollarının asfaltlanmasını yaptık.

İşhan Kilisesinin onarım çalışmalarına devam etmekteyiz. Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescillenmiş konutu olan 17kişiye toplam 419 bin TL maddi destek sağladık,

Hopa’da Köylere Hizmet Götürme Birliği aracılığıyla 4köye mesire alanı yaptık.

Artvin Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müzce devam etmekte olan tarihi eserlerimizin restorasyon ve onarımı için Kültür ve Turizm yatırımlarına 10 milyon 650 bin TL ödenek sağladık. Festival,Şenlik ,Güreşvb kültürel etkinliklerine 920 bin TL destek verdik.

Turizm alt yapısına yönelik olarak da belediyelere 4.2MilyonTL destekverdik.

Artvin’imizi EMIIT 2013-2014-2015 yıllarında Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda, Batum EXPO Fuarı’nda,İstanbul ve Ankara’daki Artvin Tanıtım Günleri’nde,İzmir Fuarı’nda tanıttık.

DOKAP tarafından yapılan yeşil yol projesiyle Hopa-Sarp’tan başlayarak Borçka Macahel’e oradan da  Şavşat bağlayan  yol çalışmalarını  tamamlanarak Hopa-Borçka- Macahel ve Şavşat’ın doğal güzelliklerini  turizme kazandırdık.

Bütün bu çalışmalarımız sonuç vermiş ve İlimizde turizm yatırım belgesi bulunan 10 tesisten 3’ ünün   2015 yılında işletmeye açılması, İnşaatı devam eden 6 yeni tesisin daha hizmete girecek olması,2001 yılında 174 bin yerli-yabancı turist geceleme yaparken 2014 yılında 551 bin’e ulaşması   Artvin’imiz  turizmyolunda emin adımlarla ilerlemekte olduğunun ilk sinyallerini vermektedir” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Etiketler: » » » »
Share
529 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?