logo

Vekil Bayraktutan’dan Açıklama

Uğur Bayraktutan, “Demokrasi Tahammül, Etme Özgürlüğü Olmalıdır” dedi.

 

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, terör olaylarını kınayıcı bir açıklamada bulundu. Bayraktutan, ayrıca Artvin Merkez’de AK Partili bazı gençler tarafından 3 ulusal gazetenin yakılması olayını da eleştirerek Dağlıca ve Iğdır’da meydana gelen saldırılar sonucu hayatını kaybeden asker ve polislerin ardından Artvin’de terör lanetlendi. Saat 12.00’da Memur Sen tarafından yapılan basın açıklamasının ardından AK Parti Artvin Gençlik kolları ulusal yayın yapan gazetelerin üzerlerinden Türk bayraklarını sökerek ateşe vermişlerdi. CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan, gençlerin yaptığı gazete yapma eylemini de eleştirerek “demokrasinin tahammül etme ve özgürlüğü olmalıdır” ifadeleri ile eleştirdi.

Yaşanan gazete yakma olayının ardından Cumhuriyet Halk Partisi basın açıklamasında bulunarak şehit ve polisler için terörü lanetlediler. Basın açıklamasına katılan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, hem terör saldırılarını hem de yakılan ulusal gazetelerin yakmasını kınadı. Bayraktutan burada yaptığı açıklamada; “ Hiçbir yayın organını yakmayı kabullenmek mümkün değil. Hitler geldiğinde ilk olarak kitapları yakmakla başladı faşizm. Bunu kabul etmekte mümkün değil olayı çarpıtmak da. Olayın asıl sorunlarının nerde olduğunu biz iyi biliyoruz. Gazetelere olayı fatura ederek kimsenin bundan kurtulması mümkün değil. Bu şekilde davranan arkadaşları kınıyorum bu doğru değil eğer bu ülkede bir şeyler yakılması gerekiyorsa gemileri yakmamız gerekir. Hitlerde önce kitapları yaktı arkasından bir ülkeyi komple yaktılar. Gelinen noktada halen akılını başına almıyorlarsa Allah onları ıslah etsin.

Demokrasilerde tahammül etme özgürlüğü olmalıdır, gazete yakarak hedef gösterme kazanabileceğimiz bir şey yoktur toplumun kutuplaştırma günü değil bugün, şehitlerimiz var Iğdır’da sayı artıyor. Dediğim gün kutuplaşma günü değil hepimiz cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk’e sarılmalıyız. O anıt kabirde yatan adan nurlar içinde yatsın. Bugün cumhuriyet ve onun değerlerine sahip kocaman bir Türkiye varsa onun sayesinde var onu anlamayanlarda utansın.

Cumhurbaşkanı acıksa ifade etti üç yıllık çözüm sürecinde kentleri cephaneliğe çevirdiler. Bunu bir televizyon programına da söyledi bunu söyleyen bir anlayışa benim diyeceğim bir şey yok. Biz dört yıldır kıyamet kopartıyoruz parlamentoda bu ülkeyi bölüyorsunuz adamlar devletleştiler ordularını kurular, asayiş birimlerini oluşturdular vergi topluyorlar, mahkemeleri var bir tek para basmıyorlar onu da tahminen birkaç ay içerisinde basarlar bunları söyledik ama kimse ciddiye almadı.

Devlet kendi güvenlik görevlilerinin güvenliğini sağlayamıyor. Böyle bir tabloda seçim güvenliği konusunda neler yapabileceğimizi hep beraber göreceğiz. Bunun dönüşü yok biz seçim istemedik. Ama bu saatten sonra dönüşü yok kamuoyu araştırmaların da aşağıya doru çekilen trendi görüp de kendi adlarına bahane etmesinler. Bu başbakan bu cumhurbaşkanı iyi düşünmeli bu ülkeyi ne hale getirdik diye yazıklar olsun genç çocuklar geliyor tabutlar içinde bir bakan diyor ki bir şehit olmak istiyorum diyor 10 tane korumayla geziyor. O bakana buradan sesleniyorum, bırakın şehit olmayı 20 küsur tane şehidimiz var birinin cenazesine katılsın alnından öpüyorum” dedi.

Share
575 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?