logo

Varan’dan Atatürk’e Hakaret Eden S.İ.’ye Sert Tepki

Anıtkabir önünde video çekerek Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden S. İ. isimli kadına Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi Başkanı Av. Ayla Varan’dan sert tepki geldi.

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Anıtkabir’de çektiği videoda Atatürk’e hakaret eden S. İ. hakkında soruşturma başlatıldı. S.İ., kararın ardından gözaltına alındı. Anıtkabir’de çektiği video ile Atatürk’e hakaret eden Safiye İnci isimli kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, Atatürk’e hakaret eden S.İ. için yakalama kararı çıkardı. Yakalama kararının ardından S.İ. çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Yapılan açıklamada, “Anıtkabir’de Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği video görüntüsü sosyal medyada yer alan şahıs ile ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın suçları soruşturma bürosu tarafından soruşturma başlatılmıştır. Şüpheli şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

Anıtkabir’in önünde Atatürk’e hakaret ettiği videoyu internette paylaşan S. İ sosyal medyada infiale neden olmuştu. Videonun yayınlamasından sonra yüzlerce kişi Safiye İnci’yi protesto ederek tutuklanmasını istemişti.

Hakkında soruşturma başlatılan S. İ., Ankara Yenimahalle’deki ikametgahında gözaltına alındı. İnce ifadesi alınmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. S.İ. Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Bu kararın ardından bir açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Artvin Şubesi Başkanı Av. Ayla Varan; “ Maalesef üzülerek söylüyorum ki son yıllarda Atatürk’e karşı hakaretler daha da artmıştır. Hakaret edenler kadınlar olunca toplum olarak çok daha üzülüyoruz. Son olarak S. İ adlı bir kadın anıtkabir’den çektiği video ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e çok ağır bir hakarette bulunduktan sonra bu video sosyal medyadan yayınlanmıştır.

Şimdi soruyorum; Bu kadın bu cesareti kimden ve nereden almaktadır? Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı şahsı gözaltına almıştır. Bu önemli bir gelişmedir. Ancak bu hadsize de bundan önce Atatürk’e hakaret eden, heykellerine saldıranlara verilmiş cezalar uygulanırsa, maalesef bunlar yaşanmaya devam eder.

S.İ gibilerin nereden geldiğine bakılmalıdır. Bu kadınları bu kadar kin dolu yetiştirenler kimlerdir? Hangi tarikatın yada cemaatin mensubudurlar? Maalesef bu tür yapılar önce kadınları kandırmaktadır. Operasyon yapılan malum cemaatin “kedicik” diye adlandırdığı kızlarımıza, kadınlarımıza neler yaptıkları, neler yaptırdıkları bir bir açığa çıkıyor. S.İ gibiler sinektir. Asıl bataklığın nerede olduğunu bulmak gerekir. Bunlar nereden geliyor, bunların beyinlerini kimler yıkıyor, bu kadar büyük kinin nedeni nedir? Bunları Kimler bu hale getiriyor.

Yakın tarihte Arabistan’da “Kadın insan mıdır? Sempozyumu düzenlenirken, 1930’ların başında Avrupa’dan önce Türk Kadını’na seçme ve seçilme hakkı veren, kadının okuyabilmesini sağlayan ve en önemlisi kadının insan olduğunu ve erkeklerle eşit olduğunu söyleyen, bu sayede doktor, avukat, mimar, bakan, vekil, öğretmen, pilot kısaca aklınıza gelebilecek her mesleğin sahibi olma hakkı elde eden bir kadının Ulu Önder Atatürk’e hakaret etmiş olması düşündürücü, bundan da öte çok daha üzücüdür “dedi.

Share
379 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?