logo

Valilik Yazıyı Saygısız Bulduğu Gerekçesiyle İade Etti !

Ankara Artvin Tanıtım Günleri, Ankara’daki dernek ve vakfın kararı ile iptal edilirken, iptal kararı Artvin Valiliği’ne yazıyla gönderilirken, Artvin Valiliği ise ilgili yazıyı Ankara’daki dernek ve vakıflara iade etti.

 

13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılması planlanan 5.Ankara-Artvin Tanıtım Günleri  Artvin Cerattepe’de yaşanan olaylar nedeni ile Ankara’daki tüm Artvin Dernek ve Vakıflarının ortak kararı ile iptal edilmişti.

Bu yıl yapılabilseydi 5. gerçekleştirilecek olan etkinlik 2013 yılında da yine aynı gerekçelerle Ankara Artvin Günleri iptal edilmişti.  Ankara Artvin Tanıtım Günleri’nin ilki 2011 yılının Mart ayında muhteşem bir başlangıçla yapılmış ve 270 bin kişi etkinliğe katılmıştı.

Valiliğe Yazısı Gönderildi

Valiliğe,  Cerattepe olayları nedeniyle Ankara Artvin Tanıtım Günleri etkinliğinin yapılması iptal edilmiştir yazısı gönderildi.

Artvin Valilik’ine yazılan dilekçede Artvin Kalkınma Ve Eğitim Vakfı Başkanı Demir Akın, Artvin Kültür Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sabriye Tuncay imzasıyla iptal gerekçeleri ve yazışmalarda; “13-17 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacak olan 5. Anakara Artvin Tanıtım Günlerinin Artvin’de yaşanan olaylar ve valiliğin halka karşı sergilediği tutum nedeni ile Ankara’daki tüm Artvin Dernek ve Vakıflarının ortak kararı ile yapılması iptal edilmiştir.”

Valilik Yazıyı Saygısız Bulduğu Gerekçesiyle İade Etti

Artvin Valiliği dernek ve vâkıfa yazılarını iade ettiği öğrenildi. Gerekçesinde ise,  “Ankara’da yapılması düşünülen 6. Artvin Tanıtım Günleri etkinliği ile ilgili olarak; “Birincisi Valiliği kasıtlı olarak halkın karşısında gösterme düşünceniz ve bu çerçevede algı oluşturma çabalarınız art niyetlidir. İkincisi; Valilik Hukuk kurallarının gereği onu tesis eder. Bu sizin içinde geçerlidir. Üçüncüsü Valilik makamının itham edici ve saygı dışı yazınız ekte iade edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Vakıf Ve Dernek Valilik’in İade Yazısını İçişleri Bakanlığı’na Gönderdi

Vakıf ve Dernek Valilik tarafından iade edilen yazıyı İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.  Gönderdiği yazıda ise şu ifadeleri kullandı:

“Artvin Valiliği ile birlikte dört senedir birlikte yaptığımız Artvin Günleri etkinliğimizi 16-21 Şubat 2016 tarihinde meydana gelen olaylar nedeniyle yapmaktan vazgeçtiğimiz bilgisini içeren dilekçemiz Artvin valiliği tarafından ekte sunduğumuz yazıyla iade edilmiştir.  Gerek 3071sayılı kanunda gerekse 8 Haziran 2011 gün ve 27958 sayılı Resmi gazete de yayımlanan yönetmelikle ve diğer ilgili mevzuatta, bu alanda yapılacak kanuni işlemler açıkça belirtilmiş olmakla birlikte valiliğin bu işleminin vatandaş (ve onların oluşturduğu sivil toplum örgütleri) ile kamu yönetimi arasında ki iletişimi bozacak bir husus olduğunu değerlendiriyoruz.  Hiçbir hakaret ve suç ihtiva etmeyen sadece Sayın valinin olaylar sırasındaki yönetim biçimini değerlendiren  (ki sayın Başbakan, tarafları Ankara’ya çağırarak bu dönemde nasıl davranılacağına dair kamuoyunun da yakından bildiği bir düzenleme yapılmıştır.)bir yazının iade edilmiş olmasının kamu yöneticilerinin görev, yetki ve sorumlulukları kapsamında doğru bir işlem olup olmadığı konusunda bilgilendirilmemiz hususunu bilgilerinize arz ederiz” ifadelerine yer verildi.

23 -24 Nisan tarihlerinde Artvin Evi’nde Artvin’in Sorunları Ve Çözüm Yolları Paneli Yapılacak

Artvin Tanıtım Günleri’nin iptal edilmesinin üzerine Artvin Eğitim Ve Kalkınma Vakfı, Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği ve diğer dernekler birlikte Artvin Evi’nde “Artvin’in sorunları ve Çözüm Yolları” konulu bir panel yapacaklar.

Artvinli sanatçı ve yazarlarla söyleşi ve imza etkinliği gerçekleştirilecek olan panele Ankara’da, Ankara dışında Artvin’de yaşayan bütün Artvinlilerin davet edildi. Programda katılımın yoğun olacağı ve Artvin’in iki gün boyunca enine boyuna konuşularak sonuç bildirgesi yayınlanması bekleniyor.

Artvin’i yok edecek, yaşam alanlarını bitirecek olan özellikle Cerattepe madencilik projesi, Artvin’in hem il içinde hem de il dışında huzurunu kaçırdığı nedeniyle gerek Ankara gerek İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa’da protesto gösterileri yapılmış, Artvin’in tanıtım ve diğer etkinlik programlarının amacına ulaşamayacağını savunan Artvin halkı ve STK’lar bu etkinlikleri yapmama konusunda iptal kararı aldılar.

Share
1137 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?