logo

Valilik “Artvin Tanıtım Günlerine” Hazırlanıyor

Artvin Valiliğince, 9-12 Nisan tarihlerinde Ankara’da, 15-19 Nisan 2015 tarihlerinde İstanbul Feshane’de düzenlenecek olan “Artvin Tanıtım Günleri” hazırlık toplantısı yapıldı.

Valilik Çoruh Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe,  Vali Yardımcıları Hasan Ongu, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıda, yıl içerisinde düzenlenecek fuar ve Artvin Tanıtım Günleri’nde kentin daha iyi tanıtılması ve Artvin’in turizmden arzuladığı payı alabilmesi amacıyla yapılması gereken hususlar görüşüldü.

Artvin Valisi Kemal Cirit, burada yaptığı konuşmasında, bu yıl önceki yıllara nazaran daha canlı görsellere önem verecek bir tanıtım günlerine ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

Her bir Artvinlinin gönüllü turizm elçisi olduğunu kaydeden Vali Cirit, bu durumun ise kentin turizmden hak ettiği payı almasına büyük katkı sağladığını söyledi.

Vali Cirit, konuşmasının devamında, “Artvin Tanıtım Günleri’nde doğal olarak önce hemşerilerimize hitap ediyoruz. Ama asıl amacımız Artvin’in turizm sezonunun açılmasıyla birlikte, sezondan en çok payı kapabilecek iller arasında olmasını sağlamak amacındayız.

Bu konuda basında çıkan iki haberi sizinle paylaşmak istiyorum. Birincisi Londra merkezli bir turizm araştırma şirketi, ziyaret edilecek destinasyon kentlerini tespit etmiş. Türkiye’den 5 il seçilmiş. Bunların içinde Artvin var ve biz ilk 100’deyiz. Bununla geçtiğimiz yıl yapmış olduğumuz turizm çalışmalarının katkı sunduğunu görmüş bulunmaktayız. Dünyada 100 tane kent ziyaret edilecekse destinasyon merkezlerinden birisi de Artvin’dir.

İkinci,  geçtiğimiz hafta Milliyet Gazetesi’nde çıkan bir yorum var. Biz şunu ifade ediyoruz, 1 milyon turisti Artvin’le tanıştırdık. O yazıda köşe yazarımız Ankara’yı eleştirirken şöyle diyor; ‘Artvin bile turizmden bu kadar pay aldığını resmi rakamlarla teyit ettirdiyse Ankara’nın gelen misafirleri, turistleri ne kadardır diye ben sormak istiyorum’ diye ifade etmiş. Biz tabiki Ankara ile yarışmıyoruz ama burada şunu ifade etmek istiyorum Artvin turizmde emin adımlarla yolunda ilerliyor. Bunu sizlerle birlikte başarıyoruz. Burada her bir kaymakam arkadaşımız belediye başkanı arkadaşımız ve bu sektörün içerisindeki kıymetli özel sektör temsilcisi arkadaşlarımız, herkes birer gönüllü turizm elçisi gibi hareket ediyor. Bu gönüllü turizm elçiliğinden Artvin ciddi anlamda pay kazanıyor. Biz hemşerisi bol illerden birisiyiz. Yaklaşık 1.5 milyon Artvinli dışarıda yaşıyor. Sadece onlar bile ziyaret etse bu bile yeter .  Biz ciddi anlamda Artvin’de Sarp Sınır Kapısı’nın da katkılarını ifade ederek burada söylemem lazım ciddi anlamda turistte Artvin’de ev sahipliği yapıyoruz. İsteğimiz nitelikli turist. Artık belli destinasyon merkezlerini farklı fiyatlarla satarak turizm organizasyonlarının önüne çıkmamız gerekiyor. Özellikle pahalı destinasyon noktaları var. Bugüne kadar bizim hiç yararlanmadığımız hususlar artık bunları yapmak istiyoruz. İlave olarak kendi acentelerimiz, destinasyonları yapıp yazsınlar. Doğu Karadeniz’de bizim dışımızda buraya giren bir il yok. Burada en büyük etkenlerden birisi coğrafyamız tabi bu zorlu coğrafya bazen avantaja dönüşüyor. Ama biz bu avantajımızı nakite çeviremedik. Eksiklerimizden birisi bu. Nakite çevirirsek geleceğe dönük ciddi anlamda bir başarı sergilemiş oluruz. Önümüzde şimdi iki etkinlik takvimi belirlendi biri Ankara’da Artvin Günleri 9-12 Nisan tarihlerinde. Hemen akabinde İstanbul’da 15-19 Nisan tarihlerinde Feshane Günleri başlayacak. Geçtiğimiz yıl İstanbul’dan Ankara’ya taşınmıştık bu yıl Ankara’dan İstanbul’a taşınacağız. Biraz ilgi çekecek görsellerle kamuoyunun önüne çıkmak istiyoruz. Bu noktada siz arkadaşlarımızın profesyonel bakışına ihtiyacımız var. Artık spesifik alanlarda ayrı stantlar açalım istiyoruz. Bunu da sizin görüşlerini alıp değerlendirerek yapmak istiyorum” diye konuştu.

Vali Cirit, konuşmaların ardından toplantıya katılanların görüş ve önerilerini dinledi.

AVBM

Share
777 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?