logo

Vali Cirit: Türk İş Adamlarının Gürcistan’da 3.5 Milyar Dolarlık Yatırımı Var

Artvin Valisi Kemal Cirit, inşaat sektöründe Türkiye’nin Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığını belirterek, Türk işadamlarının Gürcistan’da yaklaşık 3.5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Vali Cirit, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’da  5.Uluslararası Batum Yapı İnşaat ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışı dolayısıyla kentte bazı ziyaret ve incelemelerini bulundu.

Beraberindeki Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vali Yardımcısı ve Sarp Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Öztürk ile Batum’da yatırım yapan Türk İşadamlarının inşaatlarında incelemelerde bulundu.

Türk işadamı Erkan Özmen-Burak Başlılar 45 katlı olarak inşa edilen ve yapımı tamamlandığında Batum’un en yüksek rezidanslarından birisi olacak System İnşaatı yerinde ziyaret etti.

Vali Cirit, beraberindekilerle rezidansın ve otelin proje müdürü Ali Kaya’yı ofisinde ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ardından Vali Cirit,  daha sonra asansörle rezidansın 38 katına çıktı. Buradan Batum’un genel görüntüsü bir süre izleyen Vali Cirit,  Türk işadamlarının kentte yaptıkları inşaat yatırımlarını havadan görme şansı buldu.

Tarihi Batum Camisini ziyaret

1886 yılında Osmanlı döneminde yapılan tarihi Batum Orta Camisini beraberindeki Türk heyeti ile ziyaret eden Vali Cirit, Cuma Namazını kıldıktan sonra cemaatle bir süre sohbet etti.

Cami ziyaretinin ardından kendisini takip eden gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Cirit, 5.Uluslararası Batum Yapı İnşaat ve Teknolojileri Fuarı’nın açılışı için kente geldiklerini belirterek, bölgede Türk işadamlarının yatırımlarını yerinde görmek ve bazı ziyaret ve incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Fuara katılan firmaların yüzde ellisini Türk firmaların oluşturduğunu belirten Vali Cirit, “Fuara yüksek oranda katılım sağlayan Türk firmalarının Batum için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Artvin ili olarak Kafkas ülkelerine açılan Sarp Sınır Kapısı’na sahibiz. Kapı günlük yaklaşık 18 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Yılda yaklaşık 6.5 milyon kişi kapıdan giriş-çıkış yapıyor. Sarp Sınır Kapısı Türkiye Kara Hudut Kapıları arasında en çok ziyaret edilen kapılar arasında birinci sırada yer almaktadır.” dedi.

Türkiye ile Gürcistan’ın dost ve kardeş iki ülke olduğunu belirten Vali Cirit,  Borçka ve Şavşat ilçelerinin Gürcistan’a sınır olduğunu ve akrabalık bağlarının bulunduğunu kaydetti.

Türk müteahhitleri dünyada kendisini kanıtladı

Türkiye’nin inşaat sektöründeki yatırımları açısından Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer aldığını belirten Vali Cirit, “Acara Özerk Cumhuriyeti’nde yaklaşık 600 Türk firmasının 3.5 milyar dolarlık önemli yatırımları var.  Dolayısıyla bizim Gürcistan ülkesi ile dostluk köprümüz var. Bu köprüyü hiçbir zaman dostluk köprüsünü yok etmememiz gerekiyor. Gürcistan gelişmekte olan bir ülke.” diye konuştu.

Batum Bahçeşehir Üniversitesine ziyaret

Bu yıl eğitime başlayan Batum Bahçeşehir Üniversitesi (BAU)  Tıp Fakültesini ziyaret eden Vali Cirit ve beraberindekiler fakülte genel sekreteri Hakim İsmailov ile bir süre görüştü.

Aralarında Türkiye’nin bulunduğu 7 farklı ülke vatandaşı toplam 23 öğrenci ile bu yıl eğitime başladığını belirten İsmayilov, daha sonra konuklarına üniversiteyi gezdirdi. Vali Cirit, ayrıca üniversite bünyesinde kurum aşamasında olan hastaneyi de inceleme fırsatı buldu.

AVBM

Share
1934 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?