logo

Vali Cirit, TRT FM’de Artvin Turizmini Anlattı

Artvin Valisi Kemal Cirit,  bir turizm söyleşisi içerisinde etno turizm diye adlandırılan herşeyi kültürel doğal şekliyle sunabilecek bir ortamın Artvin’de yakalandığını kaydederek, Trabzon, Rize ve Artvin’in bölgesel anlamda güç birliği yapıp bütüncül olarak bir turizm konsepti oluşturması gerektiğini söyledi.

CiritTurizmTRT Trabzon Radyosu’nda yapımcılığını Serpil Aydemir’in sunuculuğunu ise Seza Turgut’un yaptığı, “Merhaba Karadeniz” adlı programa bu sabah telefonla bağlanan Artvin Valisi Kemal Cirit,  Ocak ayında Euromonitor’un turizmde en fazla tercih edilen destinasyonlar listesine giren Artvin’i değerlendirdi.

Vali Cirit, Artvin’in Türkiye’deki 5 il arasından bu listeye girdiğini belirterek Artvin’in Avrupa’da birinci dünya da ise üçüncü il olduğunu ifade etti.

Artvin özelinde bir turizm değerlendirmesi yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin’in bozulmamışlığının temelinde ulaşımın zorluğunun yattığını söyledi. Turizm’de Gürcistan’ın Batum kenti ile Artvin’i aynı konsept içerisinde sunduklarını da kaydeden  Vali Cirit, Artvin’in dünyadaki ilk 100’e girmesinde Sarp Sınır Kapısı’nın etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

Vali Cirit, radyo programında konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Artvin kendi özelinde küresel bir demet. Dünyada ilk 100’e girmiş olmamız bizi burada farklı düşüncelere itti. Burada programlı bir gelişmenin önünü açmamız gerektiğini düşünmekteyiz. İngiltere’de, Londra’da bir turizm örgütü bu turizm verilerini açıkladığında Artvin’in ilk 100 arasına girmiş olması bizim bu noktaya biraz daha eğilmemize sebebiyet verdi. Bu bize ciddi bir sorumluluk verdi. Sorumlulukla birlikte bizde hem sektör temsilcilerimizle, hem de bu işe gönül vermiş arkadaşlarımızla bir değerlendirme içine girdik.

Sarp Sınır Kapısı’nın etkisi büyük

Doğu Karadeniz kapsamında bölgenin gelişmişlik düzeyiyle ilgili konuşmak gerekirse, Artvin bu noktada daha alt sıralarda yer alan illerimizden biri.  Bunun en büyük sebeplerinden birisini ulaşım noktasında görmekteyiz. Artvin’in ulaşımı biraz zor. Yani Artvin’i gerçekten ziyaret etmek istiyorsanız gelebilirsiniz. Sahilleri kastetmiyorum. Bizim slogan olarak geliştirdiğimiz, “Bir tatil iki ülke” diye bir projemiz var. Biliyorsunuz Gürcistan ile komşuyuz. Batum şehri ile Artvin’i bir konsept içerisinde sunuyoruz bu kapsamda. Küresel 100’e Artvin niçin girdi diye sorarsak eğer, burada sınır kapısının varlığını mutlaka dile getirmemiz lazım. İkinci olarak ise ulaşımın zorluğu nedeniyle coğrafyasının bozulmamışlığını belirtmek gerekiyor. Bizde, Artvin’de coğrafya bozulmamış durumda. Artvin eski haliyle kalmış. Otantik kültürün bütün özelliklerini hemen hemen her yerinde görebilirsiniz. Bir turizm söyleşisi içerisinde etno turizm diye adlandırdığımız kültürel anlamda herşeyi sunabileceğiniz ve doğal şekliyle sunabileceğiniz bir ortamı yakalıyorsunuz.

Bölgesel anlamda güç birliği yapıp bütüncül olarak bir turizm konsepti oluşturmak gerekiyor

Şimdi bizler turizmi çeşitlendiremiyoruz. Türkiye’nin genel sorunu da budur. Biz bunu çeşitlendiremedik derken bu yanlış anlaşılmasın. Türkiye şu an turizm ziyaretçileri açısından dünyada altıncı sırada. Bu çok ciddi bir rakam. Biz konuştuğumuz zaman önümüze bir hedef koyarız. Mesela bizim devlet olarak koyduğumuz 2013 hedefimiz var Cumhuriyetimizin 100. yılını ifade eden. Devletimiz hükümetimiz dünyada turizmde ilk 5 arasında Türkiye olacak diyor. Bu ölçeği hedef koymuş bir ülkenin küçük bir ili, Doğu Karadeniz’in kuzeyinde bulunan son il olarak üzerimize düşeni yapmak için çalışıyoruz. Tabi lokal anlamda tanıtım organizasyonları var. Samsun’dan bu tarafa diğer illerimizin her biri ayrı ayrı tanıtım organizasyonu yapıyor. Trabzon, Rize Artvin. Bölgesel anlamda güç birliği yapıp bütüncül olarak bir turizm konsepti oluşturmak gerekiyor. İstanbul ve Ankara’da illerimizi tanıtıyoruz.

Artvinli işadamlarının otellerinde Artvin köşesi oluşturarak tanıtım yapmak istiyoruz

Artvin kökenli olup ta Türk ekonomisine ciddi büyüklük ve ivmeler kazandıran işadamlarımız var ve bunların bir çok noktada turizm konsepti içerisinde standartları çok yüksek otelleri var. Biz bu otellerde Artvin köşeleri oluşturmak istiyoruz. Biz bu Artvin köşelerinde buraları anlatalım ve buraya çekelim istiyoruz. Üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Artvin gerçekten güzel bir ilimiz. Sadece Ardanuç ilçemizde bir Cehennem Deresi Kanyonu var, dünyada ikinci yüksekliği sahip bir kanyondur burası. Birincisi Amerika Arizona’dadır. İkincisi Türkiye’de Artvin Ardanuç ilçemizdedir. Artvin doğa turizmiyle öne çıkan bir ilimiz. Bölgesel olarak hangi valimizle konuşursanız,  ‘alternatif turizmi öne çıkaracak öğelerle biz turizmin karşısına çıkıyoruz’ derler. Bende bunu diyorum. Bu noktada biz bu bozulmamış kültürü turizm firmaları, rehberlik firmaları, acenteler eğer bir destinasyon merkezi yaparlarsa, biraz deniz turizminden farklı bir şey sunalım diyorlarsa, biz bu noktada bu kültürü onlara sunalım diyoruz. Bununla ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Örneğin Şavşat ilçemiz. Dünyada bir cennet aranıyorsa Şavşat ilçemize gelinebilir. Hem otantik kültürü için gelinebilir hem de yerleşim noktasındaki eskiyi koruyan ahşap mimarinin bütün özelliklerini yansıtan köyleri için gelinebilir.

Artvin’deki yatak kapasitesi, Rize ve Trabzon’un toplamı kadar

Bu vesile ile şunu da belirtmek istiyorum. Bizim eksiğimiz nitelik. Trabzon ve Rize kadar konaklama ve yatak kapasitesine sahibiz. Her iki ilin toplamı kadar yatak kapasitesine sahibiz Artvin olarak. Fakat neyimiz eksik? Gelen turistin beklentilerine uygun hizmet sunma noktasında eksiklerimiz var. Karadeniz’de başaramadığımız nitelik konusunda bir eksiğimiz var. Biz tabi niteliği arttıracağız ama karşı taraftan da sayısal anlamda çok turist değil nitelikli turist söylemine geçiş yaptık. Dünyada 100 il arasında Artvin’i gördükten sonra bu söylemimizi de değiştirdik. Bu bölgenin, Artvin’in turizmden aldığı pastanın artması lazım. Bölge olarak biz daha çok sıcak ülkelere hitap edebiliriz, ediyoruz da. Arap turizmini çekiyoruz, Trabzon’dan başlayıp Rize’ye kadar uzanan. Ama Artvin’in kısmen yararlandığı bir pozisyondur bu. Eğer bir Arap turizmini bu bölgede değerlendireceksek, bizim onların beklentilerine uygun turizm yatırımlarıyla karşılarına çıkmamız lazım. Yani hem devletimizden hem özel sektörden destek bekliyoruz. Ben hem iç turizm hem de dış turizm için eğer Artvin’i görmezseniz hayatınızda büyük bir eksiklik kalır diyorum ve herkesi Artvin’e bekliyorum.”

AVBM

Etiketler: »
Share
1596 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?