logo

Vali Cirit, TRT Erzurum Radyosu’na Konuk Oldu

Artvin Valisi Kemal Cirit, TRT Erzurum Radyosu’na konuk oldu. TRT Erzurum Radyosu’nda yayınlanan yapımcılığını İsmail Bingöl’ün, sunuculuğunu Mehmet Şahin’in yaptığı “Yöremizden” adlı programa canlı yayın konuğu olan Artvin Valisi Kemal Cirit Artvin turizmine yönelik bilgiler verdi.

Programda genel anlamda Artvin turizminden söz eden Vali Kemal Cirit, Artvin’le ilgili ilginç tespitlerini de anlattı. Vali Cirit, 2023 hedefi için ülke genelinde bölünmüş yollar yapılırken, Artvin’de coğrafyanın zorluğunu anlatmak için; “Biz burada yol yapmak için dağları bölüyoruz, uzun tüneller viyadükler yapıyoruz” dedi.

Artvin’in eğitim ve turizm başta olmak üzere bir enerji kenti olduğunu söyleyen Vali Cirit; “Ülke enerjisinin büyük bir bölümü Artvin’deki barajlardan karşılanıyor. Yapımı devam eden barajlarımız var. Artvin Barajı’nda sona yaklaşıldı, devamında Yusufeli Barajı var. Bu barajlarımızda bittiğinde ülke enerjisine ciddi oranda katkı sunacak. Barajlarla birlikte yol ağlarımız da değişiyor. Burada coğrafya hayli zor. Türkiye’nin diğer illerinde bölünmüş yollar yapabiliyoruz ancak burada yol yapmak için dağları bölüyoruz. Tüneller açıyoruz, viyadükler yapıyoruz. Bizler bu dezavantaj gibi görünen coğrafyanın zorluğunu turizm noktasında avantaja çevirmenin gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Artvin’in Türkiye’nin hiçbir bölgesine veya kentine benzemediğini belirten Vali Cirit, Artvin’in coğrafyasıyla, kültürüyle ve yaşam tarzıyla sadece kendine özgü olduğunu söyledi. İçerisinde farklı kültürleri barındıran Artvin’de insanların demokratik bir biçimde yaşadığını belirten Vali Cirit, bu farklılıkları turizm noktasında değerlendirmek istediklerini söyledi.

Konaklama ve hizmet sektöründeki eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını ifade eden Vali Cirit, turizm konusunda girişimcileri bölgeye çekmek için çalışma başlattıklarını belirtti. Artvin’in bozulmamış kültürü ve doğasıyla “turizmde bende varım” dediğini ifade eden Vali Cirit, önümüzdeki yıllarda konaklama konusunda Artvinli işadamlarından ciddi yatırımlar beklendiğini söyledi. Artvinlilerin Türkiye genelinde iş dünyası ve bürokraside önemli noktalarda olduğunu ifade eden Vali Cirit, “Türkiye’de 10 tane büyük işadamımızdan bahsediyorsak bunların yarısından çoğu Artvinli. Bu işadamlarımızın Artvin’de turizm yatırımları yapabilmeleri için özelliklede yer gösterme konusunda çalışmalarımız var” dedi.

Artvin’in bir çok turizm değerine sahip olduğunu belirten Vali Cirit, bunlardan birinin de Kafkasör Yaylası ve boğa güreşleri olduğunu söyledi. Burada yapılan boğa güreşleri festivalinin bölgede yapılan güreşlerin finali niteliğinde olduğunu söyleyen Vali Cirit; “Bu festivalimizde boğalara bir Madrid’te ki gibi zarar verilmiyor, tam aksine hayvanlar burada barıştırılıyor. Bizde yapılan bu etkinlik hayvanın kendi doğasında var olan bir liderlik yarışı ve birbirlerine zarar vermemeleri için bir çok aşamadan geçiyorlar. Bu yıl yapılacak olan festivalimizi uluslararası boyuta taşıyoruz. Avrupa’dan ve Ortadoğu’dan bir çok davetlimiz var.” diye konuştu.

İngiltere’de faaliyet gösteren bir şirketin araştırmasında Artvin’in, “100 Küresel Turizm Destinasyonu” listesinde yer aldığını söyleyen Vali Cirit: “Araştırmada ilimiz, turizmde büyüme oranı bakımından dünyada üçüncü sırada yer aldı. Böylece küresel turizme giren 100 kent arasında Artvin en fazla sıçrama yapan il oldu. Artvin, tarihi kilise ve köprüleri, dağları, gölleri, yaylaları ve ormanlarıyla ülke turizmine ciddi katkı sunabilecek illerin başında geliyor.

Birçok doğal değeri içinde barındıran Artvin, turizm potansiyeliyle başta Türkiye olmak üzere tüm dünyanın dikkatini çekiyor. İlimizde kampçılık, doğa yürüyüşleri, kayak merkezi, cip safari, rafting ve kano gibi su sporları turizm faaliyetleriyle ziyaretçilere alternatif turizm imkanları sunuluyor. Özetle doğaya sevdalı yerli ve yabancı ziyaretçileri Artvin’de ağırlamak istiyoruz.” dedi.

Turizm noktasında Artvin Çoruh Üniversitesi’yle birlikte hareket edildiğinin altını çizen Vali Cirit, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Artvin’de bir “Turizm Çalıştayı” yapıldığını belirtti.

Artvin turizmin en önemli ayağının Hopa’dan Kafkasya’ya açılan Sarp Sınır Kapısı olduğunu belirten Vali Cirit, yılda milyonları aşan giriş çıkışların Artvin turizmine daha çok katkı sunması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

AVBM

Etiketler: » »
Share
671 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?