logo

Vali Cirit Onuruna Veda Yemeği Düzenlendi

Artvin Valisi Kemal Cirit Grand Artvin Otelde geniş katılımlı bir iftar yemeği düzenleyerek veda etti. Geçtiğimiz günlerde açıklanan valiler kararnamesinde merkeze alınan Artvin Valisi Kemal Cirit iftar yemeği düzenleyerek veda etti.

Grand Artvin Otelde düzenlenen geniş katılımlı iftar yemeğine Artvin Valisi Kemal Cirit ve eşi Seval Kaya Cirit yanı sıra, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve eşi Hacer Kocatepe, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, ilçe Belediye Başkanları, kurum amirleri, encümen ve meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK’lar katılırken, Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvin Basoru, Artvin Muhtarlar Derneği gibi bazı merkez STK temsilcisi gecede yer almadı. Yemeğe katılım sağlayan ve en dikkat çeken isim ise Etibakır Maden İşletmeleri AŞ Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş oldu.

Artvin Müftüsü Kemal Uçkun tarafından okunan ezanla oruçlarını açan davetliler, daha sonra Artvin Valisi Kemal Cirit’in ilimizde görev saptığı sürece çalışmalarını aktaran sinevizyon gösterisiyle izlediler.

“Vali Cirit Batum İle Artvin, Türkiye İle Gürcistan Arasında Dostluk İlişkilerini Artırmakta Büyük Katkı Sağladı”

Daha sonra duygu ve düşüncelerini aktarmak üzere Artvin Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk kürsüye geldi. Üç yıldır Artvin Valisi Kemal Ciritle çalışma imkanı bulduğunu ifade eden Öztürk, “ bu süre zarında ilimize ve ilçelerimize önemli hizmetler yaptığımızı düşünmüyorum. Özellikle Batum ile Artvin, Türkiye ile Gürcistan arasında dostluk ilişkilerini artırmakta büyük katkı sağladığınız düşünüyorum. Bu katkılarınızın önümüzdeki yıllarda ülkemize yansıyacağını inşallah hep birlikte göreceğiz. Ben bütün çalışma arkadaşlarım adına yeni görevinizin hayırlara vesile olmasını diliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Başkan Kocatepe, “Ben Üzüntüsüne Şahidim Günlerce Hasta Yattı inşallah Hakkını Bize Helal Eder”

Ardından konuşmalarını yapmak üzere Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe kürsüye çıktı. Veda konuşması yapmak zor olduğunu ifade eden Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, “Vali Kemal Cirit’le bu şehre aynı zamanda Ankara’dan geldik. Birlikte iki yıl, belki bu şehirde en yakın çalışan, yurt içinden yurt dışından zorlukta darlıkta ve neşede sevinçte birlikte olmuş bir kardeşiniz olarak şunu söylüyorum; özellikle devletimizin temsili noktasında devletimizin onur duyacağı gayretimizin laikiyle temsil edildiği bir vali vardı Artvin’imizin başında.

Şehirdeki en zor zamanlarda hepiniz biliyorsunuz saklayacak değiliz kendi üzüldü ama kendi üzüntüsünü yüreğine gömdü günlerce hasta yattı ben buna şahidim inşallah bize hakkını helal eder.

Ama bu şehri mümkün oldukça kanatları altında tuttu, ben buna şahidim hoşumuza giden, gitmeyen kararlarında adil olduğuna ben şahidiz ve iki yıl belediye başkanı olarak şahsıma bir valinin de ötesinde devletin merhamet yüzünü gösteren bir ağabey oldu. Tabi ki devlet işi devam edecek, bezen insanın içi burkula burkula bir cümle düşer güle güle güzel adam diyerek sözlerini tamamladı.

Aytekin, “Sizin Pozitif Yanınızdan Etkilendik”

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ise, “Sayın valim sizlerle çalıştığımız süre içerisinde hakikaten sizin pozitif yanınızdan etkilendik.  Hem belediye başkanı arkadaşlarım hem de ilçem adına sizlere teşekkür ediyorum. Sizin burada bulunduğunuz süre içerisinde o iki yıllık hayat dilimizden atıp giden zaman içerisinde hayır hayırlı işler yaptığınız ben bu dünya içinde öte dünya içinde şahidiyim Allah yolunuz açık etsin diyerek sözlerini tamamladı”.

Akyürek,“ Gideceğinize Kendi Adıma Bu Kadar Üzüleceğimi Düşünmüyordum”

Hopa Ticaret Odası Başkanı Osman Akyürek, “bizim seçimizin arkasından çalışacağımız süre Hopa’yla ilgili, ticaretle ilgili sosyal hayatla ilgili paylaştıklarımız konuştuk daha önceden inanın gideceğine bu kadar üzüleceğimi kendi adıma düşünmüyordum. Çünkü Hopa’da sorunların çözme noktasında birlikte olmanın keyfini yaşadım yeni görevlerine başarıları diyorum buradaki görevler adın teşekkür ediyorum” dedi

Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi ise,” sayın valimiz sadece Artvin’de yaşayan Artvinlileri değil, dışarıda yaşayan Artvinlileri de sahiplendi  Trabzon’da yaptığımız büyün etkinliklerimizde sayın valimiz yanımızda oldu. Ben dışarıda yaşan bütün Artvinliler ve Karadeniz’de yaşayan bütün Artvinliler adına kendisin çok teşekkür ediyorum.

Son olarak ise kürsüye Artvin Valisi Kemal Cirit çıktı. Artvin’in küçük ama çok stratejik bir kent olduğunu kaydeden Vali Cirit” Bize bölünmüş yol projesini konusunu sorduklarında, biz Artvin’de bölünmüş yol değil, bölünmüş dağ projesi yapıyoruz diyorum. Bu dağların arasında hem Artvin il merkezinde hem de ilçelerinde koşuşturduk. Artvin’e ne tür hizmetler yapabiliriz diye bir gayret içinde olduk.

Bir Anadolu evladı olarak bu milletin bir ferdi olarak, içinden geldiğim insanları hiç bir zaman unutmadım. Yönetim anlayışım insanlarla temas kurarak devam etmek şeklinde oldu. Olabildiğince Artvinli vatandaşlarımızla bir araya gelerek onların yaşadığı sorunları, gündelik yaşantılarında konuştuklarını öğrenmeye çalıştım. Geldiğim ilk andan itibaren Artvinlilerin hem düğünlerinde hem de cenazelerinde bulundum. Hem mutluluklarını hem de acılarını paylaştım. Mutlu günlerinde mutluluklarını paylaştım. Bu tarzı uygulamaya çalışırken yakın mesai arkadaşlarım, il müdürlerimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız, sırasıyla STK ve odalarımızla buna benzer iletişim kurmanın,  Artvin’in sıradan gündelik yaşamıyla bizim karşımızda olan Anadolu toplumuna bu şekilde bir tarzla yaklaşılmasının önemini hep göstermeye çalıştım. Bunda da kısmen başarılı oldum” dedi.

Artvin’e bir heyecan getirdiğine inandığını kaydeden Vali Cirit; “Sadece Artvin ve ilçelerinde yaşayan vatandaşlarımızı değil Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış Artvinlileri de sistemin içine çekerek Artvin’in sorunlarını çözmek ve tanıtımını yapmak adına ortak bir çalışma sergiledik. İş dünyası ile bir araya geldik. İş dünyasının Artvin’e dair yapabileceklerini onlara ifade ettik. Birçok konuda da görünen görünmeyen işler yaptıklarını gördüm. Türk iş dünyasının en önemli isimleri Artvinli. Biz bütün konuşmalarımızda Artvin’in geleceğinin turizm ve eğitimde olduğunu belirttik. Buna göre de bir çalışma sergilemeye çalıştık. Gidiyorken yapılan yatırım, çalışma ve tanıtım faaliyetlerinin karşılığını da bulunduğunu düşünüyorum. 1 milyona yakın turisti Artvin’i tanıştırdık. İngiltere’de bulunan dünya turizm örgütü, dünyada ziyaret edilmesi gereken 100 kent arasına Artvin’i de koydu. Kentlerimize kimlik kazandırma adına bir katkımız oldu. Şavşat Citta Slow unvanı alarak sakın şehir vasfı ile farklı bir uluslararası kimliğe sahip oldu. Bu süreçte kaymakam ve belediye başkanlarımızla proaktif bir yönetim anlayışı sergileyerek ilçelerimizin şekillenmesine katkı sunduk. Acara Özerk Cumhuriyeti yönetimi ile ciddi bir dostluk ilişkisi içine girdik. Bugün turizmde Türkiye kendisinden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı bir düşüş yaşarken Artvin Sarp Sınır Kapsından bir önceki yıla göre yüzde 20’lik bir artışla yaklaşık 7 buçuk milyon insanın giriş çıkış yaptığı bir kent konumuna gelmiştir” dedi.

Görev süresi boyunca sel felaketleri başta olmak üzere değişik zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Vali Cirit,  tüm zorluklar karşında devlet millet el birliğiyle mücadele ettiklerini ve başarıyla bu zorlukların üstesinden gelindiğini belirtti.

Konuşması esnasında duygu dolu anlarda yaşayan Vali Cirit, eşinin en sıkıntılı günlerinde her daim yanında olarak, en büyük destekçisi olduğunu kaydederek eşine ayrıca teşekkür etti.

-Artvin Sevdamızı Kimse Sorgulayamaz-

Vali Cirit,  “ Sıcak ve samimi insanların kentinden ayrılıyorum. Artvin’e veda ederken hoş bir seda bırakabildiysek ne mutlu bize. Hakkınızı helal ediniz. Gönlümüz tüm Artvinlilere açıktır. Artvin sevdamızı kimse sorgulayamaz. Yüreğimiz ve kapımız her daim tüm Artvinlilere açık olacak. Hangi bölgede hangi makamda, hangi pozisyonda görev alırsak alalım.  Her daim tüm Artvinlilere kapımız açık. Bizi yaklaşık 1 yılı aşkın süredir istifaya davet edenlere de kapım açık.  Bize 700’e yakın dava açıldı. Dava açan arkadaşlarımıza da kapım açık.

Bizi buraya görevlendiren başta sayın cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve içişleri bakanımız olmak üzere devletimizin çeşitli pozisyonlarında görev yapan herkese teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Kendimi Artvin’in fahri bir hemşerisi olarak görmekteyim” diye konuştu.

Vali Cirit konuşmasında bu vatan için kendisini seve seve feda eden tüm şehitleri rahmetle anarak gazilerimize de minnet duygularını iletti. Cirit konuşmasını tüm Artvin halkından helallik isteyerek “Allahaısmarladık” diyerek sonlandırdı.

Programın devamında Vali Cirit ve Eşi Seval Kaya Cirit kendilerine sunulan hediye ve plaketleri kabul ettiler.

Vali Cirit ve Eşi Seval Kaya Cirit’in programa katılanlarla tek tek vedalaşıp helallik istemesiyle gece sona erdi.

Vali Cirit, dün öğleden sonra kentten ailesiyle birlikte ayrıldı.

Etiketler: » »
Share
2135 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?