logo

27 Ağustos 2015

Vali Cirit, Hopa’da Yaşanan Sel Felaketi İle Açıklamalarda Bulundu

 

Artvin Valisi Kemal Cirit, kayıp olan iç kişinin arama çalışmalarının devam ettiğini, hasar tespit çalışmalarında yüzde 30’luk bölümün tamamlandığını söyledi.

Vali Cirit, Hopa Kaymakamlığı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, sel ve heyelanlarda 3 günü geride bıraktıklarını, yüzün üzerinde iş makinesinin sahada çalıştığını söyledi.

Araç ile ulaşılamayan noktalara ekiplerin yürüyerek ulaştığını ifade eden Cirit, “Kayıp olan üç vatandaşımızın bulunması için arama çalışmalarımız devam ediyor. JÖAK ve Sahil Güvenlik ekipleri yüzeyde ve botla arama yapıyor. Suda görüş seviyesinin sıfıra yakın olması nedeniyle su altında arama yapamıyoruz” dedi.

Afet raporunun AFAD Başkanlığı’nca hazırlandığını, vergi, kamu bankalarına bulunan borçların, SSK prim borçlarının ertelenme kararı çıktığının altını çizen Cirit, “Sahada hasar tespit çalışmalarımız sürüyor. 20’nin üzerinde komisyon hasar tespiti için sahada çalışıyor. Hasar tespit çalışmalarında yüzde 30’luk seviyeye geldik. Kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz. Şu anda çok net bir rakam vermek mümkün değil” diye konuştu.

Cirit, İstanbul, Ankara Büyükşehir belediyeleri ile civar illerin her türlü iş makinesi ve diğer yardımları yaptığını vurgulayan Cirit, AKUT ve AFAD ekiplerinin sahada kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü, Türk Kızılay’ın su ve ekmek dağıtımının yanısıra yarından itibaren sıcak gıda dağıtımına başlayacağını kaydetti.

“Hopa’da barınma sorunu yok”

Vali Cirit, son 500 yılın en yoğun yağışının yaşandığı Hopa’da sağduyulu bir şekilde çalışmaların devam ettiğini kaydeden Cirit, şöyle devam etti:

“Bazı yerlerde kısmen yıkılan evlerimiz var. Evlerin alt katlarının su basması nedeniyle vatandaşlarımız evlerini boşaltmış durumda.  Çadıra ihtiyaç yok. Misafirhanelerimiz dahil olmak Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarımız boş. Herkesi misafir edebilecek durumdayız. Komşularında misafir olma yolunu seçen vatandaşlarımız var. Hopa’da barınma sorunu yok. Arzu eden vatandaşlarımızın konaklama ihtiyacını karşılıyoruz. Afetten etkilenen vatandaşların bir yıllık kira ihtiyacını devlet olarak biz karşılayacağız.”

Cirit, heyelanla ilgili risk haritası oluşturacaklarını, dere kenarlarında yapılması istenen evlerin imar planlarını sürekli reddettiklerini ancak geçmişte yapılanların olduğunu ifade etti.

Cirit, başta Sugören köyü olmak üzere bazı bölgelerde bazı bölgelerde istimlak çalışmalarının Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü, olumlu sonuç elde etmek istediklerini sözlerine ekledi.

“Yağışlar devam edecek”

Hava tahmin raporlarının yeni yağışları haber verdiğini vurgulayan Cirit, “Hava tahmin raporlarına göre Cuma günü şiddetli bir yağış bekliyoruz. Cumartesi de ara ara yağış devam edecek. Beklentimiz pazar gününden itibaren yağışlar bölgeyi terk edecek” dedi.

Etiketler: » » » » » »
Share
653 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?