logo

03 Temmuz 2015

Vali Cirit Günü Hopa’da Geçirdi

Artvin Valisi Kemal Cirit, Hopa Belediyesini ziyaret ettikten sonra Tır parkında incelemelerde bulundu ve Hopaspor’un antrenmanını ziyaret ettikten sonra Müftülük tarafından verilen iftar yemeğine katıldı.

Artvin Valisi Kemal Cirit, sorunları yerinde tespit etmek amacıyla Hopa ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Beraberindeki İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu ve bazı kurum amirleriyle birlikte Hopa’ya gelen Vali Cirit, ilk olarak açılan Sarp Sınır Kapısı’ndan Kafkas ülkelerine gitmek için sıra bekleyen araçların bulunduğu tır parkında incelemelerde bulundu.

Tır Parkında İncelemelerde Bulundu

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, tır parkının günde yaklaşık 300 araca hizmet verdiğini belirterek, saha zemininin toprak olması nedeniyle oluşan çukurlardan dolayı sürücülerin araçlarında zaman zaman sıkıntılar yaşadığını söyledi. Saha içerinde bir süre incelemelerde bulunan Vali Cirit, tır parkında yeni bir düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu bizzat yerinde gördüğünü belirterek, tır parkının konforunun yükseltilmesi için gerekli çalışmanın kısa sürede başlatılacağı müjdesini verdi.

Kemalpaşa Belediyesini Ziyaret Etti

Kemalpaşa Belediyesini ziyaret eden Vali Cirit, Belediye Başkanı Ergül Akçiçek’i makamında ziyaret ederek belediyenin çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akçiçek, hayvancıkla geçimini sağlayan bazı ailelerin Artvin-Ardahan illeri sınırları içerisinde yer alan Bilbilan Yaylası’na gittiğini söyledi.
Ardahan ilindeki köylülerin kendi meralarında hayvanlarını otlatmasından dolayı zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Akçiçek, Vali Cirit’ten sorunun çözümü için yardım istedi. Vali Kemal Cirit ise cep telefonundan Ardahan Valisi Ahmet Deniz’i arayarak çobanların mera konusundaki sıkıntılarının giderilmesini talep etti.

Kemalpaşa Kilisesi Turizme Kazandırılacak

Kemalpaşa Beldesi’nde bulunan tarihi kiliseyi yerinde inceleyen Cirit, kilisenin turizme kazandırılması amacıyla çalışma başlatılacağını kaydetti.

Hopaspor Yaz Futbol Okulunu İlçe Stattaki Çalışmalarını İzledi 

Cirit tekrar Hopa ilçesine geçerek modernize edilen Hopaspor Şehir Stadı ve tesislerinde incelemelerde bulundu.
Vali Cirit’i stat girişinde karşılayan Hopa spor Klubü Başkanı Nedim Koyuncu, spor kulübü ve faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Stadın bitişiğinde sporcuların konaklayabilmesi amacıyla yapımı devam tesis inşaatında çalışmaların süratle devam ettiğini belirten Başkan Koyuncu, “Amacımız Hopaspor’umuzu 3. Lige çıkarmak. Bu anlamda stat zemini sentetik çime kavuşturuldu. Sporcuların konaklayabilmekleri ve dinlenmeleri için yapılan tesis inşaatında sona gelindi. Yaklaşık 100 bin liraya ihtiyacımız var. Hopa’da çocukların ve gençlerimizin spor ilgisi oldukça fazla. Gençlerimiz kahve köşelerinden çıkarıp sporla buluşmalarını sağlamak amacındayız. Bugünlerde yaz okulu kapsamında futbol kurslarımız var. Yaklaşık 72 çocuğumuz futbol kursuna başladı. Hocalarımız nezaretinde çocuklarımız çalışmalarını büyük bir keyif içerisinde sürdürüyorlar.” dedi.
Modernize edilen stat ve tesiste bir süre incelemelerde bulunarak burada spor yapan yaz okulu sporcuları ile yakından ilgilenen Cirit, kendisinden talep edilen 100 bin liralık kaynağın sağlanacağını söyledi.

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan’ı Makamında Ziyaret Etti

Hopa Belediyesi Başkanı Nedim Cihan’ı makamında ziyaret eden Vali Cirit’e burada Belediye çalışmalarına hakkında bilgi verildi.
Müftülük Tarafından Verilen İftar Yemeğine Katıldı
Merkez Camii önünde kurulan çadırda İlçe Müftülüğü tarafından verilen iftar yemeğinde vatandaşlara birlikte iftarını açan Vali Cirit, bütün masaları gezerek vatandaşların ramazan ayını kutladı.

Vali Cirit, kendisini takip eden gazetecilere burada yaptığı açıklamada; ”Spor gerek çocukların, gerek gençlerin, gerekse yetişkin insanların hayatında önemli yer tutması gereken bir aktivitedir. Hopa Şehir Stadının iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Burada birçok çocuğumuz yaz spor okulunda spor yapma fırsatı bulacak. Hem Hopa’mız için hem de Artvin’de sporun belirli bir noktaya gelmesi adına yaz spor okullarının öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Profosyenel anlamda ayrıcalıklı bir alan olan futbolun özellikle en çok ziyaretçi akınına uğrayan sahil ilçemiz Hopa’da başarıya ulaşması bizlerin en büyük temennisidir. Ayrıca Hopaspor’un tesisleşmesi adına katkı sağlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ciddi anlamda katkısı var. Bunun dışında Valilik olarak bir durum değerlendirmesi yaparak ilçeye katkı sunabilecek işadamlarımızla birlikte bir çalışma içerisine gireceğiz” dedi.

Hopa ilçesinin Artvin ekonomisinin lokomotifi durumunda olduğunu belirten Vali Cirit, “Kafkas ülkelerine açılan Sarp Sınır Kapısı Hopa ilçemizde yer alıyor. Günlük 18 binleri aşan yolcunun giriş ve çıkış yaptığı bir trafiğe sahibiz. Yaklaşık 1,5 milyon araç trafiğine de sahibiz. Böyle bir ortamda ithalat ve ihracatımızın ana kapılarından birisi Sarp Sınır Kapısı’dır” dedi.

Tır Parkının Konforu Yükseltilecek

Vali Cirit açıklamalarına devam ederken, “Dolayısıyla hem Şoförler Odası hem Nakliyeciler Firmaları hem de Ticaret ve Sanayi Odamızın bizlerden talepleri doğrultusunda tır parklarına yeniden bir düzen getirmek ve saha içinde iyileştirme çalışması yapılmasını bizzat görmüş olduk. Valiliğimiz ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği olarak bir kolektif çalışma sergileyerek kısa sürede tır parkının konforunu yükselteceğiz” dedi.

Geçmişten günümüze aktarılan tescilli kültür miraslarının turizme kazandırılması çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Vali Cirit; ”İnanç turizmi açısından oldukça zengin bir mirasa sahibiz. Özellikle tarihi kiliselerin restorasyonuna büyük önem veriyoruz. Komşu ülkelerimiz de özellikle inanç turizmine önem veriyorlar. Bu anlamda Yusufeli başta olmak üzere ilimiz genelinde bulunan tarihi kiliselerin onarım ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bu bağlamda Kemalpaşa Beldesi’nde bulunan ve tarihi bilinmeyen kiliseyi inceledik. Önce kilise etrafında bir saha temizliği çalışması yapıp ardından restorasyon projelerini ortaya çıkarıp kısa sürede buranın da turizme açılması için çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.
Daha sonra bir çay bahçesinde vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını ve taleplerini dinleyen Vali Cirit,  geç saatlerde ilçeden ayrıldı.

AVBM

Share
1037 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?