logo

Vali Cirit, Artvin’e Atanan Aday Öğretmenleri Kabul Etti

Artvin Valisi Kemal Cirit, “Eğer biz 21’inci yüzyılda büyük Türkiye’yi donanımlı gençlerle kurgulamak istiyorsak bunun en önemli öğesini öğretmenlerimiz oluşturacak” dedi.

 

Vali Cirit, Milli Eğitim Bakanlığının 2016 Şubat öğretmen atamaları ile ilk defa hayata geçirdiği aday öğretmenlik uygulaması sonucu Artvin’e atanan aday öğretmenleri makamında kabul etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci beraberindeki 14 aday öğretmen ile birlikte Vali Kemal Cirit’i ziyaret ederek, aday öğretmenlerin mesleğe hazırlanmaları konusunda uygulanacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Kahveci, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat 2016 yılı döneminde Türkiye genelinde 30 bin öğretmen atamasının yapıldığını ve bu atamalar sırasında 157 aday öğretmenin Artvin’i tercih ettiğini söyledi.

-Aday Öğretmenlere 6 Aylık Eğitim Verilecek-

Kahveci,  bu dönemde 157 öğretmenin atamasının yapıldığını belirterek,  şunları söyledi : ““Şubat 2016 atamasıyla birlikte eğitim camiamıza dahil olan kıymetli meslektaşlarımız, bu ulvi mesleğin temsilcileri olarak,  hepinize hayırlı olsun.  Şubat 2016 atama döneminde ilimize 157 öğretmenin ataması yapılmıştır. Adaylık eğitimini ilimizde alacak olan öğretmen sayımız ise 53’tür.  Ben ataması yapılarak eğitim camiamıza dâhil olan tüm öğretmenlerimize hayırlı olsun diyor, sizlere hem adaylık sürecinde hem de yeni görevinizde başarılar diliyorum. Milli Eğitim Bakanlığımız aday öğretmenlerin yetiştirilmesine yönelik uygulamalarla ilgili son yıllarda birçok değişimin altına imza atmıştır. Reform niteliğindeki bu uygulamalardan biri de 2016 yılında uygulamaya konulan aday öğretmenlerimizin sahada yetiştirilmesine yönelik aday öğretmen yetiştirme programıdır. 6 ay devam edecek olan süreçte danışman öğretmenlerimiz sizleri 1 Mart 2016 tarihinden itibaren başlayan süreçte mesleğin inceliklerini öğretecekler. Bu 6 aylık eğitim sürecinde aday öğretmenlerimizin en iyi  şekilde yetişmesi için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” dedi.

-Vali Cirit, “Eğer biz 21’inci yüzyılda büyük Türkiye’yi donanımlı gençlerle kurgulamak istiyorsak bunun en önemli öğesini öğretmenlerimiz oluşturacak”

Adaylık süreci içinde olan öğretmenlerin mesleğin başında olup üst düzeyde bir motivasyonla görev yaptıklarına inandığını kaydeden Vali Cirit, çok sayıda öğretmen adayının mezun olup atama sırası beklediğini söyledi.

Okulu bitirmenin mesleki kariyere başlama anlamına gelmediğini ifade eden Vali Cirit ” Bunu en iyi sizler biliyorsunuz. Sizler gibi genç ve dinamik öğretmen arkadaşlarımızla eğitim öğretime devam edeceğiz. Motivasyonunuz hiç bir zaman kaybolmasın. Mesleki yaşamınız içinde sizleri olumsuzluğa sevk edecek çeşitli hususlar olabilir. Bunlar sizi hiçbir zaman yıldırmasın.  Geleceğimizi planladığımız çocuklarımızı aileleri ile birlikte sizler şekillendirecekseniz.  Eğer biz 21’inci yüzyılda büyük Türkiye’yi donanımlı gençlerle kurgulamak istiyorsak bunun en önemli öğesini öğretmenlerimiz oluşturacak. Bunun için sizlerden beklentilerimiz çok yüksektir. Yeni şeyleri çocuklarımıza öğretecek olan sizlersiniz” dedi.

Vali Cirit,  kendinin de öğretmen lisesi mezunu olduğunu ifade ederek,  hem görevi gereği kişisel eğitime yatkınlığı dolayısıyla sürekli milli eğitim camiası ile iç içe olduğunu belitti.

Öğretmen adaylarını kendilerini her konuda geliştirmelerini isteyen Vali Cirit, ” Sizlerin yüreğinizde ki, vicdanınızda ki verebilecekleriniz bizim için önemli. Denetim konularında çok takılmayın. Kendinize denetimle ilgili soru sormak isterseniz, vicdanlarınıza sorun. Eğer yaptığınız işten vicdanen rahatsanız zaten bir sıkıntı yok demektir. Kendinizi süreç içinde yenilemeyi unutmayın. Sadece mesleki alanlardaki yayınları takip etmeyin. Biz millet olarak birçok konuda bilgiye açlık çeken bir pozisyondayız. Yetenekli olduğunuz alanlar illaki vardır, bol bol okuyun. Okudukça bilgi dağarcığınız genişleyecek. Sizin başlangıçta ki vizyonunuz zaten geniş bu vizyonunuzu taşra kapatmasın. Buralar belli mekanlara göre taşra kabul ettiğimiz yerler. Dolayısıyla taşranın dezavantajlarını avantaj konumuna geçirebilecek olan yine sizlersiniz”  diye konuştu.

Artvin’de okuryazarlık oranı ve aydın insan oranın oldukça yüksek seviyelerde olduğunu ifade eden Cirit, öğretmenlerin bu dinamikleri göz önünde bulundurarak her yıl bir önceki yıla oranla başarı oranını katlayarak eğitim felsefesini ilerletmesi gerektiğini söyledi.

Öğretmenleri bu felsefeyle hareket etmesi gerektiğini kaydeden Cirit ” Türkiye’nin eğitim yaşı 8’inci yılda. Bakınız çok iyi noktalarda değiliz. Son 10 yıl içinde Avrupa’da eğitim yaşını en çok artıran ülkeler arasında bizim ülkemiz var. Bu başarıyı katlayacak olanda sizlersiniz. Bu başarıyı günümüzde sınavlarla görmekteyiz. Sınavlar tabi ki başarının bir ölçütü olabilir; ama bütün çocuklarımızın yeteneği farklı ve herkes kendine özgü yetenekleri ile karşınıza çıkıyor. Belki bir çocuğumuz tiyatroda daha başarılı olabilir, belki sporda, belki müzikte başarılı olur ve yönünü ona göre şekillendirir. Bu noktada okul idarecilerimizle birlikte siz öğretmen arkadaşlarımızın bu öğrencimizin bu yoldaki başarısına katkı sunması gerekiyor.  Sizlerin üzerinize düşen sorumluluğu en iyi şekilde gerçekleştireceğinize olan inancım tam. Bu duygu ve düşüncelerimle yeni görevinizde başarılar diliyorum” dedi.

AVBM

Share
713 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?