logo

Üniversite Öğrencisinin Artvin İsyanı Ulusal Medya’nın Gündeminde

Mersin’in Anamur ilçesinde yaşayan ve üniversite sınavında Artvin’i tercih etmiş olmasına karşın tercih etmediği bir okula yanlışlıkla yerleştirmesi yapılan Irmak Uysal’ın isyanı Ulusal Medya’da günün konusu oldu. Haberde üniversite öğrencisi Irmak Uysal’ın Artvin’de okumak isteme arzusuna yer verilirken, öğrencinin Artvin’de okumak için başlattığı hukuk mücadelesine de geniş yer verildi.

Van’da okuyan üniversite öğrencisi Irmak Uysal’ın haklı isyanı ulusal medyada; “ Artvin’i İsterken Van Geldi

ÖSYM şifresini kuzeniyle paylaştı, hayatı karardı!

Mersin’de ÖSYM şifresini kuzeniyle paylaşan Irmak Uysal, yerleştirme sonuçları geldiğinde hiç tercih etmediği bir okulu kazandığını gördü.

Mersin’in Anamur ilçesinde LYS’den 357 puan alan ve tercih etmediği bir yer gelen Irmak Uysal’ın üniversite tercihlerinin kuzeni tarafından değiştirildiği ortaya çıktı. ÖSYM tercih sonuçları gelince şoka uğrayan Irmak Uysal, isteği dışında tercihler yapılarak mağdur edildiği iddiasıyla Anamur 2. Asliye Ceza Mahkemesine başvurarak ÖSYM’ye dava açtı. Yapılan araştırmalar sonucu IP adresi tespiti yapılmasıyla gerçek ortaya çıktı. ÖSYM giriş şifresini bilen kuzeni Cansu S. tarafından sisteme girilerek tercihlerinin tamamen değiştirildiği tespit edildi. Şok yaşayan Irmak Uysal, başından geçenleri şu şekilde anlattı: ”Anamur’da LYS’ye hazırlandım, LYS’den 357 puan aldım. İlk 5 tercihim de ilköğretim Matematik bölümü vardı. Kontrol ettiğimde Artvin Çoruh Üniversitesi Matematik bölümü tutuyordu. Ama tercih sonucuna baktığımda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ebelik Bölümü olduğunu gördüm. Benim tercihlerimde böyle bir bölüm de böyle bir şehirde yoktu. Ben de mahkemeye başvurdum. ÖSYM’nin sistem hatası olduğunu düşündüm. Mahkemeden gelen sonuç ise ÖSYM’nin bir suçu olmadığı tercihlerimin kuzenim tarafından değiştirildiği ortaya çıktı. Kuzenim mahkemenin sonuçlanmasına rağmen hala suçunu inkâr ediyor. Ben yapmadım diyor. Bunun sonucunda ben tekrar ÖSYM ile görüştüm, tercihlerimin tekrar değiştirilip değiştirilemeyeceğini sordum. ÖSYM tercihlerimi tekrar değiştiremeyeceğimi aynı bölümde devam etmem gerektiğini bildirdi. Hala ben istemediğim bir şehirde istemediğim bir bölümde okumaktayım. Benim eğitim hayatım suiistimal edildi. Okuduğum onca yıl boşa gitti, 4 yıl boşu boşuna başka bir bölümde okuyorum” dedi. Baba Mehmet Şahap Uysal ise “Benim kızım istemediği bir okulda istemediği bir bölümde okuyor. Lütfen en yakınınız bile olsa şifrelerinizi kimseye vermeyin. Kızım mağdur oldu, başkası mağdur olması” dedi. ” şeklinde yayımlandı.

Irmak Uysal adlı öğrencinin haklı isyanı ve Artvin’de okumak istemesi ilimizdeki Artvin Çoruh Üniversitesi’nin de iyi bir tanıtımı olmuş oldu.

Etiketler: »
Share
2174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?