logo

Uluslararası Festivalin Galası Artvin’de

Karadeniz yöresine ait tulum enstrümanlarının Dünya ülkelerine tanıtmak ve Kültürümüze sahip çıkmak amacıyla yapılan Dünya Tulum ve Müzik Festivalinin Galası 8 Ağustos Cumartesi günü Artvin’de yapılacak.

Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesinin katkılarıyla yapılan Vira Kültür, Sanat Gençlik ve Spor Derneği tarafından her yıl düzenli olarak tekrarlanan Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali 4 Ağustos’ta Rize- Ardeşen’de başlayıp 8 Ağustos’ta Artvin’de yapılacak galayla sona erecek.

Festivale Almanya, Gürcistan, Osetya, Azerbaycan, Türkiye (Edirne ve Ankara) halk dansları topluluklarından yaklaşık 250 dansçı katılacak.

Festival Koordinatörlerinden Erdoğan Cineviz,  Uluslararası Tulum ve Müzik Festival Projesinin ilk amacının Karadeniz yöresine ait tulum enstrümanlarının dünya ülkelerine tanıtmak ve Karadeniz Kültürüne sahip çıkmak olduğunu belirtti.

6 Ülke 250 Dansçı Artvin’de Buluşuyor

Vira Kültür, Sanat Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Erdoğan Cineviz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.  “Proje kapsamında ülkemize 6 ülkeden gelen 250 yabancı misafirlerin organizasyonun sorunsuz gerçekleşmesi için içlerinde yönetici ve tercümanlarında yer aldığı 25 görevli çalışacak. Bu projeyle farkı kültürlere farklı milletlere ait gençleri ülkemizde toplayarak ülkemizin katılımcı ülkelere daha iyi tanıtmayı hedefliyoruz. Ayrıca Tulum ve müziğin otantik yapısıyla Karadeniz’ in vazgeçilmez sevecen misafirperver insanlarını anlatmak yöremizi ve Türkiye’yi dünyaya tanıtmaktır. Bu projenin uluslararası boyutuyla ülkeler arasındaki kültür alışverişini güçlendirmek uluslararasında kalıcı dostluk ve kardeşlik ilişkileri kurmak projeye katılacak ülkelerin danslarını yarıştırarak müziğini dinleterek hem kültürlerini tanıtma ve hem de diğer kültürleri tanıma imkânı bulmalarını amaçlamaktayız.

Yıllardır gerçekleştirmekte olduğumuz Uluslararası Tulum ve Müzik Festivalimiz, bu yılda hız kesmeden Artvin’in merkez ve Murgul ilçelerinde devam edecek. Bu güne kadar yaklaşık 3000 dansçı ve 30 ülkeyi festivalimizde ağırladık. Artvin’imize yaptığımız bu turizm faaliyeti sonucunda çok pozitif tepkiler aldık. Aldığımız pozitif tepkiler doğrultusun da Ülke turizmine ve Artvin’imizin doğal güzelliklerini tanıtmak, Dostluk, kardeşlik mesajları vermek ve dünya barışına katkı sunmak için çabalamaktayız. ”

Erdoğan Cineviz festivale katkıda bulunan Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili Dr.İsrafil Kışla, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye teşekkür etti.

“Projenin temelinde Mehmet Kocatepe’nin katkısı çok büyüktür”

Erdoğan Cineviz, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye ayrıca projenin 2007 yılında hayata geçmesinde çok büyük katkı sağladığını hatırlatarak şunları söyledi. Cineviz;“ Sayın Mehmet Kocatepe Gençlik Spor Genel Müdür Yardımcısı iken makamında ziyaret edip projemiz hakkında bilgi verdik. Mehmet Bey projeyi çok beğendi. Gerekli bakanlıklarla irtibata geçip,  Dünyaya Tulum ve Müziğinin tanıtılmasında büyük katkı sağlamıştır. Şimdi sene 2015 ve Artvin Belediye Başkanı olarak temellerini attığı projeyi ilinde yaşatarak hem projeye hem de Artvin tanıtımına büyük katkı sağlamış oluyor. Herkesi bu güzel organizasyonda bir araya gelmeye davet ediyoruz. Biz hep birlikte Artvinliyiz diyor, Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe’ye sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

4 Ülke Festivale katılamayacakları bildirdi

Festival Komitesi tarafından yapılan açıklamada proje kapsamında 10 ülkeden 500 kişi katılacağını şekilde program yaptıklarını fakat Türkiye’de son zamanlarda yaşanan terör olayları sonrası Bulgaristan, Romanya, İrlanda ve Yunanistan ekiplerinin festivale katılmayacaklarını bildirildi.

Artvin’de Galası yapılacak Festival Programı şu şekilde ;

08.08.2015 Cumartesi günü Festival komitesi Artvin Valisi Kemal Cirit’i ve Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’yi makamında ziyaretiyle başlayacak. Ziyaretler sonrası Artvin Belediye Başkanlığı önünden yöresel tulumcular, halk dansları toplulukları ve Artvin halkı eşliğinde Cumhuriyet Caddesi, İnönü Caddesi boyunca kortej yürüyüşü ile devam edecek. Valilik önünde kurulan platform ile ülkeler arası çeşitli yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek. Son olarak da otantik tulum çalan ünlü grup “Patika” konseri ile son bulacak.

Festivalin genel programı şöyle sıralanıyor:

4 Ağustos Rize-Ardeşen, 5 Ağustos Rize-Fındıklı, 6 Ağustos Artvin-Murgul, 8 Ağustos Artvin Merkez

ABBB

 

Etiketler: » » » »
Share
975 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?