logo

Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Yaşam Evi’nin Temeli Törenle Atıldı

Şavşat’a Hayırsever Ülkü Ulusoy tarafından Kadın Sosyal Yaşam Evi Kazandırılıyor.

 

Eğitim ve insanlığa hizmet sevdalısı Ülkü Ulusoy, Şavşat’a ilçesine 3 Milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi.  Ankara’da Aile Hekimi olarak görev yapan Dr. Yavuz Akaltun hastası olan hayırsever Ülkü Ulusoy ile yaptıkları sohbet neticesinde projelendirdikleri ‘Kadın Sosyal Yaşam Evi’ ilçemizde hayat buluyor. İçerisinde barındıracağı atölyeler ile kadınların üretim yapmalarına ve ürettikleri ürünler ile kendi ayakları üzerinde durmalarına katkı sağlayacak Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Yaşam Evi, aynı zamanda ihtiyacı olan kadınlar için bir konaklama imkânı da sağlayacak.

Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen Ülkü Ulusoy Kadın Sosyal Yaşam Evi temel atma töreni yapıldı. Eski İtfaiye hizmet binasının olduğu alanda saat 13.30’da yapılan temel atma törenine, Kaymakam Cemil Sarıoğlu,  Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Hayırsever Ülkü Ulusoy, Ali Bülbül, Dr. Yavuz Akaltun, Siyasi Parti temsilcileri, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Temel atma töreninde Dr. Yavuz Akaltun bir konuşma yaptı. Projenin nasıl başladığını anlatan Dr. Yavuz Akaltun “ Ülkü Ulusoy Bana kayıtlı olan hastalarımdan birisiydi. Kendisiyle sohbet ederken bana kendisinin hayır hizmetlerinde bulunduğunu söyledi. 13 milyon TL hayır hizmetleri için bütçe ayırdığını belirtince bende kendisine bize bu bütçeden 3 Milyon TL düşmez mi? diye sordum. Şavşat’ta kadınların sosyal Yaşam merkezine ihtiyacı olduğunu bu konuda bir projemin olduğunu ifade ettim. Sağ olsun kendisi de Projemize destek verdi. Daha sonra ilçemiz Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ve Belediye Başkanımız Ahmet Sinan Öztürk’le görüşmelerimiz oldu. Kısa zamanda Şavşat Belediye Başkanlığı yaptırılacak olan Kadın Sosyal Yaşam Evi için yer tahsisini yaptı. Bugün bu projenin temel atma törenini yapıyoruz. Sayın Ülkü Ulusoy ablama İlçem adına teşekkür ediyor, Şavşat’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi

Yavuz Akaltun konuşmasını Cahit Sıtkı Tarancı’nın“Memleket İsterim Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun. Memleket isterim

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;

Olursa bir şikâyet ölümden olsun” dizeleriyle bitirdi.

 

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te temel atma törende kısa bir konuşma yaptı. Başkan Öztürk şunları söyledi: “Eğer mesele Şavşat ise gerisi teferruattır. Dr. Yavuz beye teşekkür ediyorum. Kendisini eğitime insanlığa hizmete adamış Ülkü hanımefendi teyzemizle tanıştırdı. Bugün burada ilçemiz kadınlarına hizmet verecek bu güzel tesisin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Ülke genelinde yapmış olduğu hayır hizmetleriyle, ilçemize kazandırdığı bu tesis ile her şey ortada. Kendisini anlatacak kelimelere ifadelere gerek yok. Ülkü Ulusoy Hanımefendi teyzemizin yapmış olduğu hayır hizmetleri kendisini en iyi şekilde anlatıyor ve ifade ediyor. Sayın Ülkü Ulusoy’a ilçemize yaptığı bu yatırım için, bu güzel yatırımın ilçemize yapılması için vesile olan Doktor Yavuz Beye Şavşat halkı adına teşekkür ediyorum.”

3 Milyon TL’lik yatırım gerçekleştiren Ülkü Ulusoy ise yaptığı konuşmada, Kadın Sosyal Yaşam Evi’nin yapılmasına vesile olan Ankara Aile Hekimi olan Dr. Yavuz Akaltun’un olduğunu bu şekilde yatırım kararı aldığını söyledi.

Ulusoy “Bu vatanın her karış toprağı bizim, Şavşat’ta bizim. Şavşat’ta yardıma muhtaç kadınlarımıza bir yuva, bir iş ortamı kurup, bir sanat öğretebilirsek kendi onurlarıyla üretip, yaşayacakları bir dünya sağlayabilirsek ne mutlu bize. Bu güzel ilçeye ilk defa geldim. Ben dünyanın birçok ülkesine gittim. Hatta İsviçre’yi de gördüm. Şavşat İsviçre’den daha güzel. Lütfen bu güzelliklere sahip çıkın. Beni bu güzel ilçeye getiren bu hayırlı işe vesile olan bu güzel insanlarla tanıştıran Doktorum Yavuz beye huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Şavşat’a geldiğimde beni yalnız bırakmayan misafirperverliklerini esirgemeyen sayın kaymakamımız Cemil Sarıoğlu Beye ve sevgili eşine, Sayın Belediye Başkanımız Sinan Öztürk ve sevgili eşine ve beni ziyaret edip saygı ve sevgilerini esirgemeyen Şavşat halkına teşekkür ediyorum. Yaptığımız bu eserin Şavşat kadınlarına ve Şavşat’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ülkü Ulusoy’un manevi oğlum dediği ve bu projenin gerçekleşmesinde önemli katkıları olan Ali Bülbül ise yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi: “Ankara’da Dr. Yavuz ağabeyin muayene odasına gittiğimizde odasında Şavşat’ın bir fotoğrafı var ve altında bir söz yazıyor ‘ Şavşat’ta kör de fotoğraf çekse ödül alır.’ Şavşat’ı görene kadar bu söze bir anlam veremiyordum. Fakat Şavşat’ı gördükten sonra ne kadar haklı, yerinde bir söz olduğunu daha iyi anladım. Ben de hem ülkem hem de yurtdışında birçok yere gittim. Şavşat’tan güzel bir yer yok. Misafirperver Şavşat halkına teşekkür ediyor, yapılan eserin Şavşat’a hayırlı olmasını diliyorum.”

Daha sonra AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla konuşma yaptı. Kışla, “ Ta Ankaralardan buraya gelmiş, Şavşat’a böyle güzel bir hizmeti kazandıran gerçekten teyzemize bütün Artvin adına Şavşat adına çok teşekkür ediyorum. Cenabı Hak bir Kul hakkında murat ederse onu hizmetine amade kılarmış. Ne güzel buna mazhar olmak. Yine insan öldükten sonra amel defteri kapanır ama 3 insan istisna. Bunlardan biri sadaka-i cariye, bir diğeri hayırlı evlat bırakmak bir diğeri ise hayırlı ilim bırakmak. İşte sadaka-i cariye hepimiz faniyiz bu dünyadan göçüp gideceğiz ama bu eserler yıllarca yaşayacak. Ülkü teyzemizin, annemizin amel defteri kapanmayacak inşallah amel defterine güzel sevaplar devam edecek. Bir hayra vesile olmak ta hayır yapmak kadar önemlidir. Şimdi Yavuz Bey kardeşimiz de böyle bir hayra vesile olmuş. Artvin insanının güzelliğini nereye giderseniz gidin herkes anlata anlata bitiremezler. Yani o ecdadın büyüklerimizin bizlere bıraktığı çok güzel bir mirası var Elhamdülillah bizde o mirası tüketmeyiz inşallah daha da yüceltiriz. Ne güzel ki bir Şavşatlı hemşehrimiz doktorumuz güzel bir anı bırakmış güzel bir duygu bırakmış ilişki kurmuş ta ilçesinde böyle bir hayra vesile olmuş. Bu eser gerçekten Şavşat’taki devam eden yatırımlara güzel bir zenginlik kazandıracak. Çünkü burada bir üretim ayağı da olacak. Yöresel el sanatlarıyla ilgili burada yapılacak çalışmalar hem birçok aileye getiri sağlayacağı gibi birçok el sanatlarının da yaşamasına da katkı sağlayacak. Hiç dert edilmesin burada üretilen hiçbir şey satışta zorluk çekilmez. Bizim şuanda Kafkasör’de olsun satış reyonları, Borçka Karagöl’de, Şavşat Karagöl’de Sahara Milli Parkında Şavşat evindeki satış reyonlarında yeter ki bir şeyler üretilsin yazın gelecek turistlerle bunlar ekonomiye dönüştürülür. Tekrar Ülkü teyzemize teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun” dedi.

İlçe Kaymakamı Cemil Sarıoğlu da yaptığı konuşmada bizim inancımızda ve medeniyetimizde kadının, annenin yerinin çok önemli olduğunu vurguladı. Kaymakam Sarıoğlu, “Tarihimize baktığımız da o zor şartlarda savaş şartlarında kadınlarımızın destanını, o zor şatlarda erkeğine vatanına milletine olan sevgisini görüyoruz. Erzurumlu Nene Hatunu, Kastamonulu Şerife Bacıyı, 93 harbinde vatan toprağını korumak için burada savaşan Çiçek Neneyi hiçbir zaman unutamayız. Bu etkinlikle de Ülkü annemiz o artık bizim manevi annemiz onu da biz onların yerine koyacak hiçbir zaman unutmayacağız” şeklinde konuştu.

Sarıoğlu “Tabi kadınımızın bu cefakâr bu vatan konusundaki hassasiyetlerini maalesef son yıllarda belki bazı noktalarda acı tecrübelerle televizyonlardan izliyoruz, bazı istenmeyen olayları hep beraber görüyoruz. Bu konuda bizler Şavşat’ta Doktor Bey’in de söylediği gibi bize geldiler. İnanın o kadar heyecanlanmıştım ki bizde böyle bir şeye vesile olabilirsek bir ucundan tutabilirsek ne mutlu bize diye yola çıktık. Kadınlarımızı sadece para vererek değil onların kendi ayaklarının üstünde durarak sosyal hayatta ekonomik hayatta da kendi ayakları üzerinde durarak burada bir şeyler başarabileceklerini bizim onlara anlatmamız gerekiyor. Bu kapsamda proje üzerinde gerek Ülkü annemizin gerek Doktor Beyin Belediye Başkanımızla yaptığı istişarelerde kadınlarımıza geçici bir çözüm değil onların yeri geldiğinde bir evin yeri geldiğinde kendi yeteneklerini gerçekleştirebilecekleri bir alan sunmak istedik. Bu konuda bu tesisi hem üretim hem kadınlarımızın sosyal manada kendilerini geliştirip sosyal hayata katılabilecekleri bir sosyal merkez ve Allah düşürmesin ihtiyacı olduğunda da onları barındırabileceğimiz konaklayabileceğimiz bir tesis olarak planladık. Benim burada en çok önemsediğim kadınların üretime katılması, bir şeyler üretmesi ve bunları Şavşat’ta turizmde söz sahibi olmak hedefi olan bir ilçede kadınlarımızın bu el emeği göz nuru ürünlerini sadece Şavşat halkına değil sadece Artvin’e değil Türkiye’ye, dünyaya pazarlayabilmek. Bu konuda Halk Eğitim müdürlüğümüz gerçekten çok önemli ürünler üretiyor, çok güzel Şavşat’ımızın el emeği göz nuru ürünlerini üretiyor ama biz onları burada çok daha kapsamlı biraz daha profesyonelce yaparak turizmde hediyelik eşya eksiğimizi de giderecek bir tesise dönüştürmek istiyoruz. Bu çok önemli gelen turistin Şavşat’a para bırakması burada maddi bir şey bırakarak ayrılmasını biz çok önemsiyoruz. Bu tesiste buna bir katkı sağlayacak, buna bir omuz verecek. Bu noktada ben tekrardan Ülkü annemize teşekkür ediyorum.   İnşaallah bu tesis çok güzel bir şekilde gelecek yıllarda Şavşat’ın geleceği için hizmet edecek, kadınlarına hizmet edecek annelerine hizmet edecek ve benim ümidim de Ülkü annemiz gibi hayırseverler yetiştirmeye vesile olacak. Bunu da bütün içtenliğimle söylemek istiyorum. Tekrar ben bu hizmetin yapılmasını sağlayan Ülkü annemize teşekkür ediyorum. Allah hayrını kabul etsin buna vesile olan Doktor Yavuz Beyi ve Belediye Başkanımızı canı yürekten tebrik ediyorum. Hizmetin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Merkez Kemal Paşa Camisi İmam Hatibi Kenan Aksakal’ın yaptırdığı dua ve kurban kesilmesiyle birlikte Şavşat Kadın Sosyal Yaşam Evi’nin temeli atıldı.

Share
1064 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?